Browse By

Advertising

Натепана медицинска сестра во Скопје

Полицајци ќе дежураат пред КАРИЛ и пред Ургентен центар, по нападот што се случи на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, чии вработени деноноќно се борат за животите на најтешките пациенти, пренесува Плусинфо.

– Најостро го осудуваме инцидентот врз вработената на КАРИЛ, како и секој друг вид на насилство – изјави денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по немилата случка на КАРИЛ, каде ноќеска околу 2 часот роднина на починат пациент удрил медицинска сестра која го водела случајот.

Сестрата, која е на возраст од околу 30 години, освен физички, била и вербално нападната пред влезот од установата, а добила и закани по животот. Таа сега ќе биде на боледување, а поради претрпениот стрес ќе биде испратена и на психолошка проценка.

Директорката на КАРИЛ, д-р Маја Мојсова, видно возбудена од нападот на вработената, апелираше:

– Често се случува нашите вработени, кои се грижат за најтешко болните, да бидат на удар на пациентите. Не смееме правдата да ја земеме во свои раце. Најостро го осудуваме овој акт и апел од сите вработени на Клиниката е граѓаните да нѐ остават да си ја вршиме нашата работа и да се воведе заштита пред влезот на клиниката. Никој не може да работи во услови кога има вакви закани! – изјави д-р Мојсова.