Browse By

Advertising
Loading...

Monthly Archives: March 2018

Охрид ти ли си ?

Дождот од околу од 20 литри на метар квадратен, проследени со силен јужен ветар со брзина од 80 километри на час што утре изутрина се очекуваат во Охрид и во Струга, можат да доведат до поплави, предупредија од Центарот за управување со кризи (ЦУК).Од подружница ХЕС

10 нелегални работи кои ги правиме секој ден

Можеби не сме ни свесни, но има некои работи кои ги правиме секојдневно, а се нелегални. 1.Симнувањето торенти Навистина е одлично што може секој да си симнува секаков вид на торенти онлајн на интернет. Но иако е сето тоа за наша сопствена забава, симнувањето на

Основци од Кочани имаат можност за светски натпревар по роботика, но немаат финансии

Први места во Србија и Словенија освоија кочанските основци и средношколци на натпреварите по роботика. Во силна конкуренција на учесници од повеќе европски земји, нашите ученици и нивниот наставник Гордан Анастасов, во рамки на регионалната Адриа лига се изборија за прво место во категориите „Основни

Ете до толку сме сиромашни и во духот и во џебот ..

Утрово во Рамстор на каса пред мене стои возрасен подгрбавен чичко на возраст од 70-80 години, облечен во старо кафено карирано одело. Во едната рака држи векна леб, а другата полна со монети, ја подава кон касиерката. Касиерката ги зема и почнува да ги брои.

Ова е ужас, погледнете што прават цигарите (ВИДЕО)

Во Македонија сигурно повеќе од 30% од населението се пушачи. Погледнете го овој експеримет кој ќе ви покаже колкаво штетно влијание имаат цигарите врз нашиот организам. Најголем број од белодробните заболувања, но и од канцери доаѓа токму од цигарите. Погледнете го ова популарно видео, кое

„Two cellos“ на 6 октомври во Скопје

Една од најуспешните светски музички атракции во моментов, дуото „Ту челос“ (2 CELLOS) оваа есен доаѓа во македонската престолнина. Во рамките на последната светска турнеја, насловена по нивниот најнов албум „Score“, популарното дуо ќе настапи во Скопје на 6 октомври годинава, во ВИП арената „Борис Трајковски“. „Ту челос“ за

Згодни метео девојки изгледа се забранети во Македонија

Не знам зошто само во Македонија не станува тренд да има згодни девојки на телевизиските екрани кога се работи за метео, за секој оној кој би сакал да го види времето покрај атрибутите на девојките. Една од омилените Јанет Гарсиа типкава има преку 3.5 милиони

Кањонот Матка без нејзината брана

На социјалните мрежи се појави слика од кањонот Матка за време на „Големата Војна“ .Авторот е русин, сликата е прекрасен раритет затоа што во општа смисла од овој период нема многу пиктогравски дела за овој дел од Скопје!    

Сеуште нема датум за шестата книга од серијалот „Игра на тронови“

  Голем дел од фановите на „пишаниот“ дел од сагата за седумте кралства започнаа да го изразуваат своето незадоволство од креаторот на серијлот Џорџ Мартин. Писателот почна да потенцира и случаи во кои по пат на електронска пошта добивал закани по живот. Сето ова доаѓа