Browse By

Advertising

Monthly Archives: October 2018

„Твоите цигари ми пречат, те молам“… Моќна порака од малото момче од Скопје

„Јас сум дете и се возам во овој лифт. Твоите цигари ми пречат. Те молам да не пушиш тука. Благодарам“, гласи пораката, која е напишана од детски раце со фломастери во разни бои и е украсена со срциња и смајлиња.

Една слика милион емоции- Храброто момче (Фото)

Пред две години на ова момче му било дијагностицирано ецефалитис трансферзален миелитис познато и како воспаление на рбетниот мозок. При што за да се отстрани воспалението од ‘рбетниот мозок кој може да предизвика дополнителни последици потребно е пресадување на матични клетки.За да се излечи Павлов

ФОТО: Изгоре автобус на АРМ, меѓу војниците нема повредени

Автобусот бил полн со војници кои се превезувале до касарната „Илинден“ кога избувнал пожарот. Војниците едвај излегле од автобусот. Поради брзината на пожарот војниците немале време ни да ја земат опремата од автобусот.

10 мудри мисли од Пауло Коељо за почетокот на неделата

Пауло Коељо и Мотика секогаш ни го расположуваат денот со интересни мисли од овој писател еве за вас сортиравме неколку кои треба да ви го кренат расположението, понеделник е еден од најтешките денови дефинитивно :  

По 500 евра за секој вработен што ќе дојде вака на работа

Освен тоа, вработените се мотивираат да земаат слободни денови, а работата мора да биде во пријатна и позитивна работна атмосфера Среќен работник е најдобар работник. А колку среќен може да биде работникот ако неговиот газда се грижи и за тоа тој да биде наспан на

Најлудите твитови за оваа недела – 26.10

Внимателно бирајте ги другарите pic.twitter.com/OxMfUAIdM9 — Џумали (@djumalikocovali) October 24, 2018 Да отидеш во 7-ца и да јадеш вегетаријански сендвич е исто како да отидеш кај проститутка за да те гушне. — Војдана_Војвода (@gCw3rztR8UxjGsA) October 22, 2018 Јас: Господе, дај ми знак! Господ: pic.twitter.com/yvxrboqLB2 —

Адвокат Тодоровска: Глувите лица не се чувствуваат безбедни како учесници во сообраќајот

Проектот ,,Глувите лица  – учесници во сообраќајот“ го спроведува Европската граѓанска активност ЕГА – Скопје, а е финансиран од Европската унија преку јавен повик за субгрантирање на активности на граѓанските организации на лица со хендикеп, објавен во рамки на проектот “Маргина Обсkура” – прашањето на

Најмладите со хуманост на дело: Деца од Охрид ја продаваат својата облека за да и помогнат на Сара

Неколку деца од Охрид нашле интересен начин да и помогнат на малата Сара Настеска на која итно и е потребна трансплантација на коскена срж. Тие на повеќе локации во градот продаваат дел од својата облека за да соберат пари за операцијата на Сара која и