Browse By

Advertising

Daily Archives: January 3, 2019

Универзалната сала е драматичен поклон кој го надживеал својот оригинал, нејзиниот историјат е достоен за споменување и паметeње.

Ви изгледаат познато фотографиите, зарем не? Секако, ова е Универзалната сала во Скопје. Ја сметаме дека е дел од идентитетот на градот, но не е секогаш така како што изгледа. На фотографијата лево е всушност Националниот циркус од Софија изграден во 1962, кој несреќно изгорел

Нема веќе работни визи, шест месеци може да барате работа во Германија

Со почетокот на оваа година, странските квалификувани работници полесно ќе се вработуваат во Германија. Во пракса ова значи, дека еден македонски работник ќе може да добие право на шест месечен престој во најсилната европска економија ако докаже дека има доволно пари за самостојно да се

Болка и непребол… Албанец сними емотивна балада за кладилниците (ВИДЕО)

Согласно измените во Законот за игри на среќа, кои стапија на сила од 1 јануари годинава, во Албанија во првите два дена од 2019-та беа затворени над 4.300 обложувачници и електронски казина. Пред Нова година слични барања упатија и тетовчани на протестот предводен од движењето

ФОТО: Со мобилен телефон се снимаат женските тушеви во Студентскиот дом Кузман

Станар во Студентскиот дом „Кузман” смислил начин како да ги гледа оние кои се тушираат во женските тоалети, пишува Вечер. Фоторепортерот на весникот ВЕЧЕР го фати моментот како од надворешната страна на прозорецот на тоалетот на третиот кат на Домот некој го закачил својот мобилен

Нашол сина чанта полна со пари,,А со парите направил нешто што би го направиле многу луѓе‘‘

Возач на метро во Њујорк пронашол чанта со 10 000 долари и направил нешто неверојатно со нив. Ричард Таверна забележал сина „Шанел“ чанта на станица во Менхетен. „Ја земав чантата и ја отворив да видам да не има некакви документи за идентификација за да ја

Промовирани новите дресови на Македонската Ракометна Репрезентација со мотото „Со нов дрес до нови победи“

Ракометната федерација денес ги промовираше новите дресови со кои репрезентацијата ќе настапи на претстојното Светско првенство кое ќе се одржи месецов во Германија и Данска. Промоцијата која на новиот дрес е под мотото „Со нов дрес до нови победи“. Светското првенство ќе се игра во

Дивиот запад одамна пристигна во Тетово, сега само се потврдуваат неговите револвераши, во сред бел ден престрелка(видео)

На интернет се појави снимка од Тетово во која се гледа и слуша престрелка на лица. На една од главните улици во градот каде има голем број на дуќани и фрекфренција на луѓе и автомобили, пред два дена се снимени одредени луѓе кои разменуваат куршуми

Не е добро кога ќе се сретнат две женски во иста гардероба, а двајца мажи…(видео)

Гардеробата може да биде слика за нас но и за нашиот карактер. Посебно внимание на гардегобата обрнуваат жените. Кога се на некоја прослава, свеченост или излезени по некој убав повод тие сакат да бидат убаво облечени и средени. Но нивната гардероба тие сакаат да им

На свадба ја носат! На погреб ли ја носат! како плаче срце да ти се искине(видео)

Во светот на љубовта венчавката треба да биде најсвечениот и најсреќниот чин. Но сепак се уште во многу земји постојат бракови кои се склучуваат по нарачка. Овие бракови кои се по нарачка ги договараат родителите или членови на семејствата, а за тоа младите кои треба

Голем успех, кинезите слетаа на темната страна на Месецот(видео)

Кинеската вселенска програма направи историски успех. Лунарната сонда успешно слета на темната страна на Месечината денес. Според кинеската државна телевизија, лунарната сонда Chang’a 4 слетала во 10:26 по локално време. Мисијата на Chang’a 4 беше да се набљудува и испита структурата и составот на теренот.