Browse By

Advertising

Daily Archives: February 15, 2019

Срцето да ви го раскине: Ева ја бара мајка си, а не знае дека нема да си дојде

Четиригодишната Ева од гостиварското село Дебреше вчераутро ја побара мајка си веднаш штом се разбуди. Во средата вечерта едвај заспа без неа. Никогаш претходно не спиела сама со татка си и со помалото братче. Едвај ја убедија дека морала да остане на работа и дека

Апел: Наместо за Евровизија парите да се дадат за возила за „Брза помош“

По катастрофата која се случи завчера кај Ласкарци во која трагично го загубија животот дури 14 лица, а триесетина се повредени, на социјалните мрежи беа објавувани повеќе статуси. Во еден од нив, се повикува да не се оди на Евровизија, туку со тие пари да

Поповите знаат како да им простат на оние кои им згрешиле

Простувањето се врши на еден традиционален начин и не мора да се оди во црква, туку најчесто се прави на местото каде што лицето згрешило. Ова е дефинитивно едно од поинтересните видеа кое ќе го видите на интернетов но кога поповите се на страната на

Херојски чин : Момче ја скpши раката кога скокна да помогне, но продолжи да извлекува повpедени

Нехат Амети и Рами Пајазити се двајца од хероите кои завчера по несpеќата кај Карпалак беа првите кои им помогнаа на повредените патници од превртениот автобус на Дурмо турс. Моника Наумовска, сопруга на еден од повредените патници, денеска ја сподели нивната херојска приказна, која заслужува

Многу малку е потребно за детската среќа!(видео)

Среќата произлегува од нашето срце, за да се направат децата среќни треба само малку фантазија и чисто срце полно со љубов, а тие веднаш тоа ќе го препознаат.. Во ова видео е прикажано како еден човек ги чисти прозорите на висококатница, во која има сместено

Матичарот им ,,побегна‘‘ за време на потпишувањето, на сред свадба!(видео)

Свадбата е еден голем и свечен чин каде се крунисува љубовта на брачниот пар. На тој свечен чин сите сакаме се да биде без прекорно и во најдобар ред. Овој млад брачен пар кој стапува во брак го викнале матичарот да се регистрираат за време

Дечки може да се пре паркирате, на сред пат сте! не неможе ! абе не може има ќе игра долга деве*ка(видео)

Сообраќајната култура е на многу незавидно и ниско ниво. Тоа не се случува само кај нас, најверојатно така е во цел свет, бидејќи големи ,,сељачишта‘‘ се дојдени до големи пари и функции па мислат дека цел свет е нивен и можат да се однесуваат како

Фрли рипче, фати крапче! (видео)

Една од познатите народни поговорки кај нас е : фрли рипче, фати крапче!Многу рибари имаат свои вештини за фаќање на риби во зависност од местото, времето и каков вид на риба лови, а во во кои води. Овие рибари кои се прикажани на видеово ловат

Вода, ти ја истураш, а таа тече нагоре…(видео)

Водата е живот! Таа е есенцијална за опстанокот на целиот жив свет на планетата Земја. По сите закони на природата,а и сите физички закони по правило водата треба да си тече по својот правец ,а тоа е надолу односно од висина кон низина. Но во

Пожарникар од Тетово со сведоштво за несреќата на автопатот Скопје Тетово

Со повеќе хумани гестови и големо срце овие луѓе се дефинитивно нашите херои кои помогнаа во собраќајната несреќа на патот Скопје-Гостивар, еве едно сведоштво на пожарникар од Тетово. Од оние луѓе кои потрошиле саати во Болница, до пожарникари, специјалци, доктори, локалното население сите вие сте