Browse By

Advertising

Daily Archives: May 11, 2019

Еден век фудбал: 100-годишниот „Љуботен“ влезе меѓу најстарите клубови во светот

Фудбалскиот клуб Љуботен од Тетово официјално е примен како член во сојузот „Клуб на Пионери“ (Club of Pioneers) во кој членуваат само најстарите екипи од секоја држава. ФК Љуботен е формиран на 28 март 1919 година и годинава одбележува 100 години постоење. -Во нашите витрини

Руска фолк група ја отпеа Македонската Ој јано, Јано, Вистинско ремек дело (ВИДЕО)

Тамбуритаз е познат руски фолк ансамбл кој на 7. април ја почнува турнејата во Америка и ќе има концерти во повеќе градови во САД… Но, тие едно сончево попладне во Сенкт Петерсбург го искористиле за да ја испеат „Јано“, македонската народна песна… Присутните во одморалиштето

Дали сте родени во Југославија? Овој текст ќе донесе солзи на вашите очи…

Ова е за сите оние кои што се родени во 1950-те, 60-те, 70-те и 80-те… Ова едноставно мора да го прочитате… Најпрво, преживеавме и родени сме сосема нормални, иако нашите мајки кога ги болеше глава посегнуваа по аспиринот, јадеа храна од конзерва, пушеа и работеа

Холанѓанка ги опиша Македонците во 15 реченици!

Холанѓанка, која пред неполни две години се доселила во Македонија заради својата љубов, на нејзиниот блог го опишува искуството од нејзиниот престој овде. Ова е листата на 15 најчудни работи за кои ми требаше доста време да ги сфатам, пишува таа: 1. Македонците со ракија

Локал од Тетово нуди бесплатна храна за ученици и студенти што имаат финансиски проблеми

Често читаме вести како ресторани во некои земји од соседството или подалеку нудат бесплатни оброци за посиромашни луѓе. Сега таков случај на хуманост имаме и во нашата земја. Имено, од локалот „Тајм аут“ од Тетово на страницата на „Фејсбук“ објавија дека нудат бесплатна храна за

Климе од Охрид за Папата (ВИДЕО)

Легендарните комичари К-15 со свој скеч за Папата. Во видеото ќе видите еден скеч од времето кога премиер беше Никола Груевски, тогаш во Охрид сакаше да инвестира Субрата Рој. Но како што се вели во скечот се тргнало некако наопаку. Но погледнете го целиот скеч

Путин се сопна па се испружи на подот (ВИДЕО)

Претседателот на Руската федерација, Владимир Путин имаше мошне незгоден момент на неговиот напревар во хокеј. Иако даваше голови со голема леснотија и го совлада неговиот противник со 8-0 сепак Владимир Путин не успеа да ја поздрави публиката како што треба. Причината ќе ја погледнете во

Пред македонските мајстори и боговите молчат (Фото)

Дефинитивно ако некогаш размислувате да најмите мајстор ова е човекот, мајстор за се. Се работи пред овие македонски мајстори и боговите молчат оваа слика излезе на порталот мотика и оддеднаш стана хит кој сите го споделуваат. Иако овој мајстор се разбира на повеќе полиња може