Connect with us

Приказни

Калина: Скопје е див запад – дивее кој како стигне, за секунда ќе ме снемаше

Published

on

„Само што ќе погинев на Партизанска пред малку! Простаци неизживеани без грам памет! Ме подлажа возачот од првата лента кој ми застана на пешачки за да поминам.

Морав да го почекам тој од втора лента да застане пошто залетан беше и неволно закочи, лут на овој првиот што ми застанал, па поради него сега и тој мораше. И само што направив чекор, лу дак од третата лента прошиша на само пола метар од мене, може ни толку немаше.

Секунда, само уште еден чекор фалеше да ме однесе. Брзаше семафорот на зелено да го фати или се тркаше со некој пред него, не знам, се стаписав, срце ми застана. Дивљак симнат од планина, безкичмењак, амеба!

Ама не, не сте вие криви. Вас толку ви дал Господ во тоа црпките што ви зјаат празни! Крива е државава! Цело лето полицаец на Партизанска не видов.

Див запад, дивее и лудува со коли и мотори кој како стигне. Народ страда и гине. Полицијата уво не ја боли! Нема кој да ве казнува за да ви го дотера тоа паметот. Кој памет па и ја, заборавив дека амебите памет немаат.

По новчаникот доволно е вас некој да ве удри, возачка да ви земе, забрана да ви стегне, во затвор да ве пикне, па одете летајте после и тркајте се по Партизанска да ве видам! Стоко распуштена! Марш назад во планина!“

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Приказни

4-годишно момче од Скопје ја скрати косата за да ја донира плетенката за деца болни од рак

Published

on

Имено, 4-годишното момче за првпат ја скрати својата коса и плетенката ја донираше за изработка на перики за деца болни од рак.

Неговиот татко Александар Донев сподели фотографии на Instagram од моментите на кратењето на косата.

„Дарин реши да се шиша за прв пат од кога е роден и ја донира косата за изработка на перики за деца болни од рак“ – напиша тој во описот.

Continue Reading

Приказни

“Убавината ќе згасне со времето, но срцето и душата секогаш ќе бидат исти”

Published

on

Маж се оженил со убава девојка. Многу ја сакал. Еден ден ѝ се појавила ретка кожна болест и таа полека почнала да ја губи убавината. Само што се случило ова, нејзиниот сопруг заминал на турнеја. По враќањето, кога ја погледнал го изгубил видот. Сепак, нивниот брачен живот продолжил како и обично. Како што поминувале деновите, таа ја губела убавината, ама слепиот сопруг не го знаел тоа и немало разлика во нивниот заеднички живот. Тој продолжил да ја сака.
Еден ден таа починала. По погребот, го прашале тажниот сопруг како сега ќе се движи сам кога повеќе не е неговата сопруга на овој свет да го придржува и да му помага?
Тој одговорил: „Не сум слеп. Глумев затоа што ако знаеше дека можам да ја гледам ќе беше уште потешко за неа. Не ја сакав само поради нејзината убавина, се заљубив во нејзината грижлива и сакана природа. Затоа се преправав дека сум слеп. Само сакав таа да биде среќна”.
Наравоучение: Кога вистински сакате некого, одите до крај за да го задржите вашиот сакан среќен. Понекогаш е добро за нас да се правиме слепи и да ги игнорираме работите.Убавината ќе згасне со времето, но срцето и душата секогаш ќе бидат исти.Сакајте ја личноста поради она што е внатре, а не поради надворешната убавина.

Ако го читате ова до крај, споделете ја во некоја група оваа прекрасна приказна ❤

Continue Reading

Приказни

Дело за поздравување: “Денес на паркинг ми ја изгребаа колата. Пријатно се изненадив“

Published

on

Денес на паркинг ми ја изгребаа колата. Пријатно се изненадив кога го најдов ливчето. Се уште има поштени луѓе. П. С. Се слушнав со дечкото. Нема штета голема. Така да.. Све е ок. Ќе части едно кафе некогаш

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: