Connect with us

Истражување

Георгина ги збудале папараците во Венеција- покажа ли премногу ? (ФОТО)

Published

on

Гeоргина Родригез беше главната sвезда на 77-от филмски фестивал во Венеција, првиот голем спектакл што се случил од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Атрактивната 26-годишна бринета беше многу внимателна да не им покажува премногу на фоторепортерите додека излегува од автомобилот, но се покажа дека секој чекор на црвениот тепих претставува ризик, а фотографите неуморно демнат.

Георгина и Кристијано Роналдо се запознале додека таа работела како продавачка во продавницата на Гучи, а со текот на годините нејзината популарност се зголеми толку многу што неодамна беше објавено дека за една објава на нејзиниот профил на Инстаграм, каде ја следат 17 милиони луѓе, таа зема 8.000 евра.

Continue Reading

Истражување

АЛАРМАНТНО: По Преспанското и Охридското Езеро, и Мавровското се претвори во баричка (ФОТО)

Published

on

Алармантна е ситуацијата со езерата во нашата земја. Имено, според фотографиите кои ги објави Курир се гледа тажната слика од нашите најголеми бисери во земјава, Преспанското, Охридското, а сега веќе и Мавровското Езеро кои буквално пресушија поради негрижа.

Ваквиот несоодветен третман кон природата е само уште еден доказ дека не умееме да зачуваме ништо што ни е оставено како богатство и како такво треба да им го предадеме на следните генерации.

Фотографиите ова утро од Маврово буквално се фрапантни, а граѓаните преку социјалните мрежи веќе со недели апелираат да се спаси и Преспанското Езеро, а од вчера и Охридското чие ниво на водата видливо е намалено.

На крајот се поставува прашањето дали нешто ќе се направи за да се спасат овие наши природни убавини?!

Continue Reading

Истражување

Вкусно македонско јадење: Богата гибаница со сочен фил

Published

on

Состојки: 1/2 кг готови потенки кори 200 г сирење 250 мл кисело млеко 3 јајца 50 мл масло.

Приготвување:

Издробете го сирењето на покрупни парчиња. Во киселото млеко додајте јајца и масло и измешајте. Убаво премачкајте со масло плех со големина 40х20 см.

Секоја кора изгужвајте ја како хармоника и наредете ги по должина во плехот. Помеѓу наборите ставете сирење од сите страни. Прелејте со кисело млеко и протресете да падне помеѓу наборите. Печете на 200 степени околу 50 минути да порумени убаво.

Оладената гибаница пресечете ја и послужете ја со јогурт.

Continue Reading

Истражување

„Јас сум Турчинка, живеам во Македонија“

Published

on

Твит кој дефинитивно остави впечаток на многумина на твитер :

Јас сум Турчинка,живеам во Македонија,го знам македонскиот јазик подобро од многу од вас што сте родени Македонци. Немам комплекси дека ако го зборувам добро јазикот на земјата во која живеам,сум помалку Турчинка. Знам која сум,знам каде сум и каде припаѓам,ова е моја татковина.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: