Connect with us

Истражување

Жан Митрев за написите за Филан: Тоа не е мојот син!

Published

on

„Тој не е мојот син“, вели кардиохирургот Жан Митрев за А1 он, по објавувувањето на информациите дека 25-годишниот Филан Митрев лани во ноември бил уапсен за планирање терористички напад врз клучни објекти низ Германија, а за акцијата набавил и хемикалии за правење бомба.

Од ваквата изјава на сопственикот на клиниката „Жан Митрев“ останува нејасно дали тој се откажал од неговиот син или пак во целост демантира било каква поврзаност за лицето кое се сомничи дека е дел од терористичка организација.

Сега веќе 25-годишен, Филан се појавил во судот на 2 септември годинава и текот на судењето е опишан детално на германскиот локален медиум Франкфуртер Рундшау.

Во регионалниот суд во Франкфурт започна судскиот процес во кој обвинет за тероризам е германскиот државјанин Филан М. кој е по потекло од Македонија. Како што потврдија германските медиуми, станува збор за синот на д-р Жан Митрев кој е сопственик на приватна кардиохируршка клиника во Скопје.

Според германските медиуми момчето Филан Митрев (24) заедно со уште двајца турски државјани е уапсено во ноември минатата година. Тројката, според канцеларијата на јавниот обвинител е идентификувана како „поддржувачи на терористичката милиција на ИСИС“.

Тие се обвинети за подготовки за извршување на религиозно мотивирано кривично дело го Германија користејќи експлозив или огнено оружје за да убијат што е можно повеќе луѓе, таканаречени „неверници“.Continue Reading

Истражување

Весник од Нов Зеланд во 1903 пишува: „УБИЕH е Делчев, креаторот на македонското pеволуционерно движење“

Published

on

Како што пишува порталот мкд.мк „Ивнинг пост”, дневен весник од Нов Зеланд, на 27 мај 1903 година од својот дописник од Цариград јави дека е убиен креаторот на Македонската револуционерна организација. „Делчев беше убиен во престрелка кај Баница. Се смета дека неговата смрт ќе го парализира револуционерното движење. Лани имаше поделба во Македонскиот комитет. Членовите на стариот комитет под водство на Сарафов беа обвинети дека работат за бугарската експанзија, а не за независноста на Македонија. Беше формиран нов комитет кој искрено се залагаше за нивната цел – независност на Македонија. Нивен водач беше Делчев”, пишува весникот.

И други весници од тој период, преку своите дописници од Солун, Цариград и Софија пишуваат за убиството на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Во мај 1903 година, лондонски Тајмс (The Times) пишува дека „Делчев бил вистинскиот водач на познатата организација и главен двигател на целокупното движење. Тој го организираше киднапирањето на американската мисионерка Мис Стон, веројатно за да се прибават парични средства за Организацијата… Делчев, кој беше од Кукуш и по професија учител, имаше 32 години. Иако не беше основач на Внатрешната организација, чисто македонска асоцијација, која што никогаш не работеше во хармонија со комитетите во Софија, тој практично го создаде сегашниот систем, кој се чувствува во сите краишта на земјата. Неговата смрт ќе се покаже како сериозен удар за движењето и за извесно време би можела да ги парализира неговите активности“. Прочитајте повеќе на линкот мкд.мк

Continue Reading

Истражување

Mанастирот Матејче, запуштен, опожарени конаци, секоја година се полошо и полошо! Срами се Македонијо !

Published

on

ФБ статус на Jasmina Zis :
Денес го чистиме манастирот Матејче, запуштен, опожарени конаци,, секоја година се полошо и полошо! Срами се Македонијо !

Continue Reading

Истражување

Каде треба да пријавите правење ајвар?

Published

on

Жена прашува:

“Здраво, сакам да прашам дали постои број каде се пријавува правење зимница во двор? Или полиција се вика. Знам лани искочи некој закон дека не смее. Фала”.

А на ова прашање доби урбенесен одговор:

“Прво пополнуваш формулар во месната заедница и вадеш сертификат за пиперо и фискална од каде ти е купен…после правете корона тест на сите што ќе лупат а на тај шо ќе брка крв, мокрача и бриз од грлото сите документи ги заверуваш кај нотар…Ако го праете пред зграда треба ви и сертификат атест за издувните гасови од ќумбето тоа се ваде у шумското стопанство или у авто мото сојуз на Македонија…Е сега со новио хасап систем не знам дали бркачо може да биде дрвен…Ако ептен не ти се трчка по шалтери има агенција средува ти ги сите документи ама плаќаш малку повеќе….П.С. и у двата случаја ти си лепеш таксена марка”.

Секоја чест за макотрпниот одговор!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: