Connect with us

Истражување

„Ако имате среќа, ќе научите дека жената треба да биде избрана за нејзината интелигенција, а не за нејзината убавина.

Published

on

Ако имате среќа, ќе научите дека секогаш треба да имате кондом со вас по епизода на некомплицирана гонореја, а не по хепатитис Ц или несакана бременост. Ако имате среќа, ќе научите дека моторот не треба да се вози по фрактура на бедрената коска, а не на ‘рбетот. Ако имате среќа, ќе научите дека жената треба да биде избрана заради интелигенција, а не заради убавина, дури и пред бракот.

Ако имате среќа, ќе научите дека маж треба да биде избран заради сила што нема никаква врска со физичкото. Уште пред првиот развод. Ако имате среќа, нема да стапите во брак сè додека не заврши заatубеноста и не откриете со кого навистина имате работа. Ако имате среќа, ќе сфатите дека не треба да се запишувате на факултет што не се вашите родители, туку оној што го сакате. Дури и по првата година, а не по првата хоспитализација.

Ако имате среќа, ќе сфатите дека не можете да знаете сè и да бидете најпаметни и дека е најевтино скапо да платите за адвокат, автомеханичар, архитект или мајстор. Ако имате среќа, ќе сфатите дека ставањето себеси на прво место е основен приоритет, условеност и израз на добро ментално здравје. Пред системот и општеството и луѓето кои имаат корист од тоа да ве научат дека е груб.

Ако имате среќа, ќе сфатите дека не треба да работите за никој друг освен за себе. Пред да ве заменат. Ако имате среќа, ќе сфатите дека парите носат среќа само до три илјади евра месечно и дека после тоа се обична хартија. И пред да го сториш тоа и да ја продадеш својата душа на ѓаволот. Ако имате среќа, ќе сфатите дека родителите не им пречат и не ги вознемируваат само оние деца кои веќе ги немаат. Додека сè уште ги имате вашите.

Ако имате среќа, ќе сфатите колку е привилегирано да станувате здрави во недела наутро. Пред да започне болката и маките. Ако имате среќа, ќе сфатите колку е важно да се забавувате и глупирате кога е вистинското време. Пред тоа започнува вознемирувачкото интермецо помеѓу младите и деменцијата. Ако имате среќа, ќе сфатите дека животот е составен од мали ритуали со луѓето што ги сакате. Ако имате среќа, ќе сфатите дека искуствата се единствените што се важни. Додека сè уште можете да ги стекнете.

Ако сте среќни, ќе сфатите дека само вие сте одговорни за вашата среќа, пред да најдете совршено алиби зошто не ви оди добро и да започнете да верувате дека има проклетство _____ _____- (a (напишете сами)… Ако сте среќни, ќе сфатите дека секој е ковач на својата среќа.

Continue Reading

Истражување

АЛАРМАНТНО: По Преспанското и Охридското Езеро, и Мавровското се претвори во баричка (ФОТО)

Published

on

Алармантна е ситуацијата со езерата во нашата земја. Имено, според фотографиите кои ги објави Курир се гледа тажната слика од нашите најголеми бисери во земјава, Преспанското, Охридското, а сега веќе и Мавровското Езеро кои буквално пресушија поради негрижа.

Ваквиот несоодветен третман кон природата е само уште еден доказ дека не умееме да зачуваме ништо што ни е оставено како богатство и како такво треба да им го предадеме на следните генерации.

Фотографиите ова утро од Маврово буквално се фрапантни, а граѓаните преку социјалните мрежи веќе со недели апелираат да се спаси и Преспанското Езеро, а од вчера и Охридското чие ниво на водата видливо е намалено.

На крајот се поставува прашањето дали нешто ќе се направи за да се спасат овие наши природни убавини?!

Continue Reading

Истражување

Вкусно македонско јадење: Богата гибаница со сочен фил

Published

on

Состојки: 1/2 кг готови потенки кори 200 г сирење 250 мл кисело млеко 3 јајца 50 мл масло.

Приготвување:

Издробете го сирењето на покрупни парчиња. Во киселото млеко додајте јајца и масло и измешајте. Убаво премачкајте со масло плех со големина 40х20 см.

Секоја кора изгужвајте ја како хармоника и наредете ги по должина во плехот. Помеѓу наборите ставете сирење од сите страни. Прелејте со кисело млеко и протресете да падне помеѓу наборите. Печете на 200 степени околу 50 минути да порумени убаво.

Оладената гибаница пресечете ја и послужете ја со јогурт.

Continue Reading

Истражување

„Јас сум Турчинка, живеам во Македонија“

Published

on

Твит кој дефинитивно остави впечаток на многумина на твитер :

Јас сум Турчинка,живеам во Македонија,го знам македонскиот јазик подобро од многу од вас што сте родени Македонци. Немам комплекси дека ако го зборувам добро јазикот на земјата во која живеам,сум помалку Турчинка. Знам која сум,знам каде сум и каде припаѓам,ова е моја татковина.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: