Connect with us

Приказни

За сељачизмот во кафаните и кафулињата: „Гостите се понашаат како никогаш да не оделе на училиште и ги донел штркот“

Published

on

За сељачизмот во кафаните и кафулињата

Денес во Македонија во кафулињата се поретко ги слушаме зборовите: извинете, ве молам, ако сакате, благодарам.Голем дел од гостите во кафулињата се понашаат како како никогаш да не оделе на училиште и ги донел штркот. Бидејќи културата доаѓа од родителите или од образованието.

Луѓето кои не служат од друата страна секогаш мора да се учтиви и насмеани. А ние гостите кој голем дел од нас можеби без ниеден работен ден и со џепарац од мама и тато се изживуваме со нивната трудољубивост. Можеби затоа што човекот кој не служи за ние да се чувствуваме пријатно не смее да рече напуштете го местото.

Само за споредба, во САД келнерите се добро платени и добиваат големи бакшижи. Доколку некој проба да се однесува како кај нас, да дофрла или да ги понужува обезбедувањето за кратко ќе му ја покаже вратата. Затоа што за сопственикот многу е важно да има безбедни и задоволни вработени, кој ќе создадат среќни клиенти.

Во Македонија, луѓето кои работаат во угостителството се вистински херои. Ако е момче сигурно добива квалификација како изгледа, спор е, ќе му најдеме замерка кај ја нашол таа чаша. Ако е девојка добива непристојни забелешки.

Газдите мора да го засилат обезбедувањето, за на овие со 100 денари од мама и слични на нив често да им ја покажуваат вратата.


Авторски Текст Р.Р.

Continue Reading

Приказни

4-годишно момче од Скопје ја скрати косата за да ја донира плетенката за деца болни од рак

Published

on

Имено, 4-годишното момче за првпат ја скрати својата коса и плетенката ја донираше за изработка на перики за деца болни од рак.

Неговиот татко Александар Донев сподели фотографии на Instagram од моментите на кратењето на косата.

„Дарин реши да се шиша за прв пат од кога е роден и ја донира косата за изработка на перики за деца болни од рак“ – напиша тој во описот.

Continue Reading

Приказни

“Убавината ќе згасне со времето, но срцето и душата секогаш ќе бидат исти”

Published

on

Маж се оженил со убава девојка. Многу ја сакал. Еден ден ѝ се појавила ретка кожна болест и таа полека почнала да ја губи убавината. Само што се случило ова, нејзиниот сопруг заминал на турнеја. По враќањето, кога ја погледнал го изгубил видот. Сепак, нивниот брачен живот продолжил како и обично. Како што поминувале деновите, таа ја губела убавината, ама слепиот сопруг не го знаел тоа и немало разлика во нивниот заеднички живот. Тој продолжил да ја сака.
Еден ден таа починала. По погребот, го прашале тажниот сопруг како сега ќе се движи сам кога повеќе не е неговата сопруга на овој свет да го придржува и да му помага?
Тој одговорил: „Не сум слеп. Глумев затоа што ако знаеше дека можам да ја гледам ќе беше уште потешко за неа. Не ја сакав само поради нејзината убавина, се заљубив во нејзината грижлива и сакана природа. Затоа се преправав дека сум слеп. Само сакав таа да биде среќна”.
Наравоучение: Кога вистински сакате некого, одите до крај за да го задржите вашиот сакан среќен. Понекогаш е добро за нас да се правиме слепи и да ги игнорираме работите.Убавината ќе згасне со времето, но срцето и душата секогаш ќе бидат исти.Сакајте ја личноста поради она што е внатре, а не поради надворешната убавина.

Ако го читате ова до крај, споделете ја во некоја група оваа прекрасна приказна ❤

Continue Reading

Приказни

Дело за поздравување: “Денес на паркинг ми ја изгребаа колата. Пријатно се изненадив“

Published

on

Денес на паркинг ми ја изгребаа колата. Пријатно се изненадив кога го најдов ливчето. Се уште има поштени луѓе. П. С. Се слушнав со дечкото. Нема штета голема. Така да.. Све е ок. Ќе части едно кафе некогаш

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: