Connect with us

COVID 19

Девет починати од Ковид за 24 часа, меѓу нив и двајца млади на 23 и 29 години

Published

on

Девет лица со Ковид починаа во последните 24 часа, меѓу нив и двајца млади на 23 и 29 години. Останатите починати се на возраст од 44 и 52 години, двајца на возраст 60 години, на 62, на 70  и 71 година. Од Министерството за здравство најавија подетални информации 

Нови 98 случаи на ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа на направени 1404 тестирања,информира Министерството за здравство.

Новите заболени се во: Скопје-50, Куманово-6, Штип-4, Прилеп-5, Тетово-7, Струга-3, Велес-1, Битола-4, Охрид-2, Гостивар-1, Струмица-9, Крива Паланка-1, Кочани-1, Берово-1, Делчево-2, Кичево-1.

Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), од Куманово (60г), од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г),  двајца од Струмица (29г и 44г). Oд нив 8 се починати во болнички услови, една пациентка од Струмица при транспорт кон Скопје.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од: Скопје-46, Штип-6, Прилеп-8, Тетово-9, Велес-1, Охрид-3, Гевгелија-1, Струмица-2, Крива Паланка-2, Кочани-2, Македонски Брод-5, Пехчево-4, Берово-4, Виница-2, Делчево-6, Свети Николе-1, Кичево-2.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15925,  бројката на оздравени пациенти е 13418, на починати е 661, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1846. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 6373, активни 540
 • Куманово 1611, активни 195
 • Дебар 268, активни 35
 • Штип 1209, активни 70
 • Прилеп 567, активни 130
 • Тетово 1312, активни 116
 • Струга 630, активни 66
 • Велес 289, активни 17
 • Битола 249, активни 51
 • Охрид 396, активни 56
 • Кавадарци 202, активни 30
 • Гостивар 857, активни 92
 • Гевгелија 89, активни 53 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 112, активни 49
 • Крива Паланка 84, активни 36
 • Радовиш 52, активни 9
 • Крушево 18, активни 2
 • Кочани 191, активни 53
 • Пробиштип 97, активни 20
 • Демир Хисар 60, активни 1
 • Македонски Брод 84, активни 7
 • Пехчево 42, активни 23
 • Берово 74, активни 27
 • Валандово 11, активни 3
 • Виница 94, активни 27
 • Делчево 128, активни 77 (27 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 24, активни 5
 • Свети Николе 309, активни 18
 • Кичево 291, активни 28
 • Ресен 153, активни 6
 • Неготино 49, активни 4 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1404 теста се преку: ИЈЗ-229, ЦЈЗ Скопје-28, Авицена-253,  Биотек-239, МАНУ -163, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Систина со PCR метода -179, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-16, ЦЈЗ Битола-39, Инфективна клиника-3, ГАК-15, Синлаб-15, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 167.760 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 82 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  4 деца и 5  мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6, а вкупно хоспитализирани се 33 пациент. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 16, а во болницата во Штип се хоспитализирани 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 149, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 50
 • Гази Баба – 74
 • Аеродром – 86
 • Карпош – 74
 • Центар – 72
 • Кисела Вода – 54
 • Ѓорче Петров – 26
 • Бутел – 35
 • Шуто Оризари – 13
 • Студеничани – 9
 • Сарај – 15
 • Арачиново – 9
 • Илинден – 8
 • Сопиште – 2
 • Чучер Сандево – 2
 • Петровец – 4
 • Зелениково – 1
 • Странец – 3
 • Нераспределен-3

Continue Reading

COVID 19

Видео: Прв пациент вратен жив од респиратор – здрав заминува од Жан Митрев Клиникa

Published

on

По две недели поминати на механичка вентилација и после 4 хемофилтрации 61-годишниот беровчанец заминува дома со негативен тест на Sars–Cov–2. Човекот е лекар за кого имаше апели за помош и лекување. Тој е првиот пациент во Македонија кој успеа да се врати во живот откако беше приклучен на респиратор. Од Жан Митрев Клиник во детали појаснуваат како успеале да го спасат животот на овој пациент:


Пациентот во нашата клиника се лекуваше еден месец а беше дојден во исклучително тешка општа состојба, позитивен на коронавирусот, со температура над 38 степени целзијусови.
Непосредно по приемот пациентот беше поставен на неиванзивен мониторинг каде што можевме да ги следиме виталните параметри на пациентот и беа направени лабораториски, микробилошки и генетски анализи.

Од анализите веднаш забележавме покачени вредности на инфламаторни маркери, леукоцити, ЦРП, прокалцитонин како и покачени вредности на дедимери, ЛДХ и интерлеукин 6.
Применувајќи ги нашите медицински сознанија и следејќи ги најновите препораки за третман на пациенти позитивни на Covid 19 дел од третманот на тешко болни пациенти го засноваме на прочистување на крвта кој се базира на методот на хемоапсорпцијата на цитокини и други восплителни медијатори.

По две недели поминати на механичка вентилација и после 4 хемофилтрации 61-годишниот беровчанец заминува дома со…

Gepostet von ZAN MITREV am Mittwoch, 16. September 2020

Continue Reading

COVID 19

Скоро 1 милион Македонци спаѓаат во ризична група вели епидемиолог, проф. д-р Драган Даниловски

Published

on


Во денешниот дневник на Сител телевизија, гостин беше нашиот најпознат епидемиолог, проф. д-р Драган Даниловски.

-Ние во популацијата над 18 години имаме 12 проценти дијабетичари, тоа е околу двесте илјади луѓе, имаме околу 25 проценти со хипертензија, тоа се околу четиристотини илјади луѓе. Имаме со астма околу 100 илјади луѓе.

Имаме огромен број на луѓе со зголемена телесна тежина, поточно околу 60 проценти од популацијата над 18 години. И сега што треба да правиме. Дали треба да им речеме на сите овие луѓе да не одат да работат.

Continue Reading

COVID 19

Tри вработени од градинки во Битола, Скопје и Свети Николе позитивни на ковид 19

Published

on

Пет деца и уште толку негувателки од битолската градинка „Коца Василевска“ се во самоизолација поради потврдено присуство на коронавирус кај една вработена. Одлуката ја донела Комисијата за заразни болести по контактите со родителите..

-Согласно нивните проценки, нема опасност за останатите групи од објектот и тие можат да продолжат со работа и примање на деца – соопшти министерството за труд и социјална политика..

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: