Connect with us

Приказни

Луѓето што постојано се жалат и „кукаат“ ни ја црпат енергијата: Како да се справите со нивната токсичност?

Published

on

Способноста да се покаже сочувство и емпатија се смета за позитивна особина, но важно е паметно да ја користите. Ако по разговорот со некоја личност се чувствувате исцрпено, размислете дали треба да го промените својот став. Животот носи многу проблеми. Семејството и пријателите исто така ги имаат, па често сме во ситуација да слушнеме како некој се жали. Од една страна тоа е природно, бидејќи луѓето сакаат да се слободат од напнатоста, но од друга страна непрекинатото слушање на туѓите жалби може да ни наштети.

Влијание на негативните личности

Некои луѓе зборуваат за своите проблеми за да добијат поддршка и совети, а други за да ја пренесат својата негативност на останатите. Треба да научите да ги разликувате. Можно е луѓето од втората категорија да сметаат дека сте егоисти, доколку одбивате да ги сослушате. Можеби ќе се обидат да ви создадат чувство на вина, но тоа не е страшно. За возврат ќе добиете енергија и чувство на самопочит, откако ќе ја одбиете таквата токсична комуникација.

Зошто не треба да ги слушате жалбите?

Затоа што оној кој постојано се жали не прави ништо за да го промени својот живот. Тој е навикнат да биде во улога на навреден, таков му е погледот на светот. Може да го сослушате, но како да му помогнете? Никако. Нему не му е потребна помош, тој само сака да зборува, а разговорот без цел нема смисла. Жалејќи се, тој го елиминира од себе чувството на вина за својот неуспех. Со таквите луѓе треба да се занимаваат стручните лица, кои ќе умеат да влијаат на таквиот начин на размислување.

Најнегативното влијание на еден човек го имаат неговите сопствени лоши мисли

Никогаш нема да се ослободите од проблемите на оној што постојано се жали, бидејќи тој впрочем нема намера да ги реши. Се што тој сака е од себе да ја тргне одговорноста за својата судбина.

Што се случува со нас кога постојано слушаме жалби?

Ја расипуваме нашата сопствена енергија. Сакаме да помогнеме, но не го решаваме проблемот. Без прекин се обидуваме и со тие обиди само се исцрпуваме.

Знаци на исцрпеност:

Емоционална нерамнотежа

Потешкотии при решавањето на сопствените проблеми

Проблеми со концентрацијата

Појава на негативни мисли

Како да ги избегнеме оние што постојано се жалат?

Направете дистанца и задржете ја

Можеби незадоволниот на почеток ќе биде навреден поради вашата незаинтересираност, меѓутоа кога сите би престанале да ги слушаат неговите жалби, тој конечно би морал да се фати во костец со проблемите, наместо само да зборува за нив.

Објаснете му дека не треба да обвинува никој за она што му се случува, освен самиот себе

Да речеме дека сте го сослушале. Кога веќе сте го направиле тоа, кажете му искрено дека она на што се жали не е поединечен проблем, туку дека постои и општ кој се состои во неговиот негативен став кон ситуацијата и кон животот воопшто.

Не покажувајте слабост

Незадоволните се манипулатори. Не покажувајте слабост и не јадете им од рака. Негативното влијание на личноста која ви се жали никогаш нема да престане, а доколку ве исцрпи, ќе си пронајде друга жртва.

Поставете граници

Замолете го да го почитува вашето право на личен простор. Исто така, имате право и да ги бирате темите на разговорите. Можете да му појасните дека не сакате постојано да зборувате за трагедии.

Извор: uspesnazena.com

Continue Reading

Приказни

4-годишно момче од Скопје ја скрати косата за да ја донира плетенката за деца болни од рак

Published

on

Имено, 4-годишното момче за првпат ја скрати својата коса и плетенката ја донираше за изработка на перики за деца болни од рак.

Неговиот татко Александар Донев сподели фотографии на Instagram од моментите на кратењето на косата.

„Дарин реши да се шиша за прв пат од кога е роден и ја донира косата за изработка на перики за деца болни од рак“ – напиша тој во описот.

Continue Reading

Приказни

“Убавината ќе згасне со времето, но срцето и душата секогаш ќе бидат исти”

Published

on

Маж се оженил со убава девојка. Многу ја сакал. Еден ден ѝ се појавила ретка кожна болест и таа полека почнала да ја губи убавината. Само што се случило ова, нејзиниот сопруг заминал на турнеја. По враќањето, кога ја погледнал го изгубил видот. Сепак, нивниот брачен живот продолжил како и обично. Како што поминувале деновите, таа ја губела убавината, ама слепиот сопруг не го знаел тоа и немало разлика во нивниот заеднички живот. Тој продолжил да ја сака.
Еден ден таа починала. По погребот, го прашале тажниот сопруг како сега ќе се движи сам кога повеќе не е неговата сопруга на овој свет да го придржува и да му помага?
Тој одговорил: „Не сум слеп. Глумев затоа што ако знаеше дека можам да ја гледам ќе беше уште потешко за неа. Не ја сакав само поради нејзината убавина, се заљубив во нејзината грижлива и сакана природа. Затоа се преправав дека сум слеп. Само сакав таа да биде среќна”.
Наравоучение: Кога вистински сакате некого, одите до крај за да го задржите вашиот сакан среќен. Понекогаш е добро за нас да се правиме слепи и да ги игнорираме работите.Убавината ќе згасне со времето, но срцето и душата секогаш ќе бидат исти.Сакајте ја личноста поради она што е внатре, а не поради надворешната убавина.

Ако го читате ова до крај, споделете ја во некоја група оваа прекрасна приказна ❤

Continue Reading

Приказни

Дело за поздравување: “Денес на паркинг ми ја изгребаа колата. Пријатно се изненадив“

Published

on

Денес на паркинг ми ја изгребаа колата. Пријатно се изненадив кога го најдов ливчето. Се уште има поштени луѓе. П. С. Се слушнав со дечкото. Нема штета голема. Така да.. Све е ок. Ќе части едно кафе некогаш

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: