Connect with us

Здравје

Мед и ореви за зајакнување на организмот во студените денови

Published

on


И медот и оревите се многу здрава храна. Научниците одамна докажаа дека содржат голема доза на важни витамини и минерали, па затоа поволно делуваат на човечкото тело, а нивната мешавина помага да се ослободат од многу опасни болести. За да ја подобрите работата на внатрешните органи и целиот систем, треба почесто да јадете мед со ореви. Исто така, ќе ви користи ако сте под емоционален стрес или ако работите тешка физичка работа. Зошто треба да јадете мед и ореви


Кога редовно јадеме мед и ореви, во нашето тело се случува следново: – Ако сте страдале од главоболка, тоа ќе помине. -Нормализира работата на дигестивниот систем. За да се ослободите од запек, јадете ја оваа слатка смеса почесто. -Помага за побрзо закрепнување од породување. – Медот и оревите се незаменливи за здравјето на жените бидејќи содржат супстанции кои го подобруваат протокот на крв во органите во малата карлица, а со тоа го зголемуваат либидото. – Кај мажите, тие ја зголемуваат потенцијата. –

За зајакнување на имунитетот – доволно е да се јаде мала количина од смесата секој ден. Ако веќе сте настинати, тоа ќе ви помогне брзо да се ослободите од затнат нос и болки во грлото. -Ако страдате од анемија, јадете ја оваа храна бидејќи содржат железо, цинк, манган и железо. -Медот и оревите ги стабилизираат метаболичките нарушувања. -Се препорачува да јадете повеќе од оваа храна за време на интензивна ментална работа, што ја подобрува концентрацијата. -Лаговите содржат состојки кои ја ублажуваат ревматската болка. Како да подготвите мешавина од мед и ореви


Оваа мешавина воопшто не е тешко да се направи, а подготовката е исклучително лесна. Измешајте 500 гр мед со 500 гр ореви и додадете сок од еден лимон. Измешајте добро и истурете во стаклена тегла. Потрошувачка: За деца постари од 3 години – 1 лажичка двапати на ден. За возрасни: 1-2 лажици три пати на ден. Бидете здрави!

Continue Reading

COVID 19

Нов цpн рекорд: 1085 новозаболени, 13 623 само во октомври

Published

on

Неофицијално дознавеме денешниот број на заболени е 1085 . Нов цpн рекорд: 1085 новозаболени од ковид во Македонија

Октомври има 13 623 од кои скоро 240 почината лица само за овој месец.

Еве ги вчерашните бројки

Во последните 24 часа регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во државата, а се направени 2748 тестирања.

По градови во: Скопје 420, Велес 82, Прилеп 61, Тетово 58 , Куманово 35, Битола 33, Струмица 30, Охрид 23 , Штип 20, Крива Паланка 4, Свети Николе 13,  Пробиштип 8 и др.

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје (58, 68 и 75) и двајца од Прилеп (73 и 78). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 454 оздравени пациенти од: Скопје 273, Куманово 15…

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 30488, бројката на оздравени пациенти е 20448, на починати е 982, а бројот на активни случаи изнесува 9058.

 Во Куманово досега вкупно се заболени  2.244 лица, активни се 379,  а починати 88.

Continue Reading

COVID 19

935 новозаболени од коронавирус, 421 во Скопје

Published

on

Според курир.мк бројот на новозаразени е 935 од коронавирус денес во Македонија.

И денес црна статистика во нашата држава, 935 новозаразени, а речиси половина се од Скопје.

Еве ги вчерашните бројки :

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, Кавадарци-24, Гостивар-18, Гевгелија-12, Струмица-27, Крива Паланка-10, Радовиш-7, Крушево-2, Кочани-25, Пробиштип-12, Демир Хисар-4, Македонски Брод-1, Пехчево-3, Берово-3, Валандово-6, Виница-9, Делчево-5, Кратово-6, Свети Николе-6, Кичево-17, Ресен-3, Неготино-8.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти од: Скопје-75, Куманово-9, Штип-10, Прилеп-16, Тетово-27, Велес-6, Битола-13, Кавадарци-6, Гостивар-5, Гевгелија-14, Струмица-14, Радовиш-6, Кочани-7, Демир Хисар-2, Берово -3, Пехчево-1, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-4, Ресен-1 и Неготино-1.

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола (76г), двајца пациенти од Струмица (63 и 68г), еден од Радовиш (66г) и еден пациент од Ресен (83г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587 . Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 12753, активни 4138
 • Куманово 2211, активни 361
 • Дебар 331, активни 53
 • Штип 1626, активни 246
 • Прилеп 1227, активни 404
 • Тетово 2078, активни 471
 • Струга 814, активни 104
 • Велес 639, активни 258
 • Битола 637, активни 236
 • Охрид 675, активни 217
 • Кавадарци 471, активни 195
 • Гостивар 1163, активни 178
 • Гевгелија 357, активни 166 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 52 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 846, активни 471
 • Крива Паланка 228, активни 81
 • Радовиш 224, активни 79
 • Крушево 25, активни 5
 • Кочани 684, активни 211
 • Пробиштип 184, активни 50
 • Демир Хисар 81, активни 17
 • Македонски Брод 104, активни 8
 • Пехчево 60, активни 8
 • Берово 201, активни 45
 • Валандово 101, активни 39
 • Виница 175, активни 65
 • Делчево 242, активни 111 (56 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 46, активни 16
 • Свети Николе 468, активни 74
 • Кичево 531, активни 149
 • Ресен 238, активни 60
 • Неготино 138, активни 71 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2699 теста се преку: ИЈЗ-820, ЦЈЗ Скопје-115, Авицена-528,  Биотек-265, МАНУ -194, Жан Митрев (Филип Втори) -315, Систина со PCR метода -223, лабораторија Лаор –64, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-83, Инфективна клиника-5, ГАК-0, Синлаб-77, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 15 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 152 пациенти. На кислородна поддршка се 110 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 позитивни мајки, 6 деца и 4 мајки суспектни на ковид-19

Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 49 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 72, а во болницата во Штип се 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Дебар, Кичево и Кавадарци се хоспитализирани 320 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 198
 • Гази Баба – 543
 • Аеродром – 760
 • Карпош – 610
 • Центар – 573
 • Кисела Вода – 510
 • Ѓорче Петров – 351
 • Бутел – 201
 • Шуто Оризари – 37
 • Студеничани – 16
 • Сарај – 32
 • Арачиново – 8
 • Илинден – 72
 • Сопиште – 36
 • Чучер Сандево – 22
 • Петровец –23
 • Зелениково -13
 • Странец – 27
 • Нераспределен- 106

Continue Reading

COVID 19

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Published

on

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје 390, Куманово 22, Штип 28, Прилеп 55, Тетово 48, Струга 9, Велес 53, Битола 31 Охрид 18, Кавадарци 24, Гостивар 18, Гевгелија 12, Струмица 27 Крива Паланка 10, Радовиш 7, Крушево 2, Кочани 25 Пробиштип 12

Демир Хисар 4, Македонски Брод 1, Пехчево 3, Берово 3, Валандово 6, Виница 9 Делчево 5, Кратово 6, Свети Николе 6, Кичево 17 Ресен 3, Неготино 8

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола (76г), двајца пациенти од Струмица (63 и 68г), еден од Радовиш (66г) и еден пациент од Ресен (83г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти

Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: