Connect with us

Истражување

Ричард Бренсон прави една иста работа веќе 50 години: Затоа станав милијардер!

Published

on


Ричард Брансон (70), основач на деловната група Вирџин, која денес брои околу 400 компании, е една од најбогатите луѓе во светот. Неговиот прв деловен потфат се случил кога имал само 16 години, кога го основал магазинот Студент. Тогаш тој беше само млад човек кој сака да стане претприемач и заработува доволно пари за нормален живот, а денес е познат инвеститор и деловен тајкун, чие богатство се проценува на 4,4 милијарди долари.

Богатството на Бренсон постојано се зголемува и се чини како да е шега за него. Сепак, тој исто така има свои тајни, за кои верува дека му помогнале да стане ова што е денес, и кои решил да ги сподели со светот. “Не е важно во која земја сум, секогаш станувам околу 5 часот наутро. На тој начин можам да вежбам и да поминам извесно време со моето семејство, што ме исполнува со позитивна енергија пред да започнам со работа”, вели Брансон, кој веќе практикува будење во 5 50 години

Но, како тоа му помогна да ги постигне своите цели?


1. Размислете во тишина и планирајте Деловните резултати се значително подобри и попродуктивни доколку луѓето имаат време да ги разгледаат сите приоритети и да направат план. Тивките рани утрински часови, Брансон ги користи токму за тоа. “Станувањето во 5 ми дава време да поставам приоритети и да направам добар дневен распоред. Мислам дека еден час пред спиење за кој многу се зборува е одлично време да ги прочитам новостите или да одговориме на некои е-пошта, а не да правиме план за утре”. посочува милијардерот.

2. Одржувајте страст Страста влијае и на продуктивноста, но што ја дефинира самата страст? Без оглед на вашиот одговор, Бренсон верува дека имате повеќе време за хоби ако станете рано. “Спортот, читањето, комуникацијата и позитивното размислување придонесуваат за подобра активност и концентрација на мозокот. Страста е уште еден важен фактор за одржување на вашиот фокус. Страстите ви даваат енергија и се клучни особено во време кога се донесуваат тешки одлуки”, вели Брансон.

3. Користете го целото време Ричард Бренсон разбира дека нашето време на овој свет е ограничено и сака да го искористи максимумот за продуктивност и забава, а смета дека долгиот сон е најголемо губење време. “Треба да живееме секој ден со полни бели дробови. На крајот на краиштата, никогаш нема да го паметиме денот кога спиевме многу – ќе ги паметиме деновите што беа најисполнувачки за нас”, вели Бренсон.

Continue Reading

Истражување

Решението е многу едноставно: Петок, Сабота и Недела – целосен карантин

Published

on

Епидемиолог со едноставно решение за надминување на „пикот“ односно високиот број на заболени еве како би звучело едноставното решение:

Решението е многу едноставно: од Понеделник сабајле до Петок попладне, идеш на работа, маркет, улица… држиш дистанца од СЕКОЈ и носиш МАСКА!Петок, Сабота и Недела – целосен карантин со војска и полиција на улица!Доволни се 10 до 30 дена со оваа мерка.

Continue Reading

Истражување

Истражување: Секој оној кој прележал корона „остарел“ за 10 години

Published

on

Луѓето кои се опоравуваат од ефектите на коронавирусот можат да претрпат сериозно оштетување на функциите на мозокот, а во најлоши случаи може да се појави штета што е еднаква на нагло стареење на мозокот за десет години, предупредија во средата истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон.

Студијата сè уште не поминала на рецензија, а била направена врз 84.285 опоравени од ковид 19, пренесува канадски Глобалњуз.

Истражувачкиот тим е предводен од Адам Хемпшир, кој рече дека во некои потешки случаи, ковид 19 предизвикува сериозни когнитивни дефицити во текот на неколку месеци.

Continue Reading

Истражување

Германија оди во карантин: Смее да се излегува од дома само со членовите од семејството

Published

on

Германските сојузни и покраински влади денеска се согласија за делумно „затворање”, така што баровите и рестораните ќе бидат затворени од 2-ри до 30 ноември, пренесуваат странските агенции.

Врз основа на делумното „затворање”, продавниците ќе можат да останат отворени доколку ја почитуваат мерката за физичка дистанца, дозволувајќи простор од 10 квадратни метри по лице.

Претходно, германскиот весник „Билд” објави дека германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на федералните покраини договориле нови мерки во борбата против коронавирусот но дека сè уште не биле официјално објавени.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: