Connect with us

Хуманост

Споделете да му помогнеме на Пешески Марјан кој боледува од Тумоp

Published

on

МолбаЈас лицето Пешевски Марјан 29 години од Скопје роден 17/12/1990 со матичен број 1712990450041Воспоставена ми е дијагноза Tu medullae spinalis (Тумур на рбетен мозок) со понатамошно лекување во болницата Sante Plus во Република Турција, За кој се потребни 15.000 евра.Ги замолувам сите хумани граѓани да ми помогнат за моето понатамошно лекување, а воедно и продолжување на животниот пат како сопруг и родител на две малолетни дечиња.Ви благодарам од срце.Со почит Пешевски МарјанТранскциона сметка за донации :200003779733129 Стопанска банка АД СкопјеТрансакциона сметка за донации од странство во

евра:МК07200003779737397 Stopanska Banka AD Skopje 11 Oktomvri Br 7 Branch Skopje IBAN CODE: MK07200003779737397EURSWIFT CODE: STOBMK2XВо очекување на тел бројчиња.


https://www.facebook.com/photo?fbid=2845885468981522&set=a.1503025969934152

Continue Reading

Хуманост

Компанија за пример: Ќе им подари таблети на сите деца без родители од 6 до 12 години

Published

on

Драги пријатели,Компанијата “ЕНКИДУ ЛОГИСТИК” ја известува јавноста дека за деца од 6 до 12 год со еден починат родител, разведени родители и посвоени деца, родителите што не се во можност да обезбедат средства за онлајн настава, компанијата ќе ги покрие трошоците за компјутерска технологија(таблети). За сите подетални информации: +389 75 843 887РАБОТНО ВРЕМЕ ОД 08-17ч.

Continue Reading

Хуманост

Одличен гест: Срби донираа 35 илјади евра и подигнаа куќа за семејство во прилепско

Published

on

Сиромаштија, беспарица и беда. Живот кој станува мачно, тешко и неизвесно патување, во кој очајот е секојдневие, а стравот од утрешнината, кошмар. Накратко, тоа е сагата на деветчленото семејство Мајетиќ, од долненското село Секирци, кое со години живее во тешки и субстандардни услови. Немоќта на родителите на петте малолетни деца, како и на старата баба и на чичкото, кој пак, е лице со посебни потреби, за самите да си го подобрат мизерниот живот, ги натерало нивните соселани да побараат помош од хуманитарната организација „Спона“ од Скопје и на овие луѓе да им се изгради комплетно нов дом.

„После успешните акции за санација на куќи на северот од Македонија, во селото Кучевишта, многу ми е мило што го завршивме и првиот посериозен проект од темел за семејството Мајетиќ во селото Секирци, во централна Македонија. Мислам дека ова ќе биде предизвик и за идните, следни акции на новите донатори“, – вели Милутин Станчиќ од Хуманитарната организација „Спона“  од Скопје. 

Носител на овој проект, кој е вреден 35.000 евра е српската Хуманитрана организација „Србите за Србите“, која преку собирање донации ги помага социјално- загрозените многудетни српски семејства низ целиот Балкан.

„Конечно успеавме, еве и во Македонија да спроведеме една таква поголема акција. Ние сме со години активни на овие простори, но ова е првата куќа која ја подигнавме од темел“, – објаснува Стефан Јачменица од Хуманитарната организација „Србите за Србите“ од Србија. 

„Се работи за изградба на куќа на семејството Мајетиќ кое брои 9 члена, од кои пет се малолетни деца. Во прашање е изградба и опремување на куќа од темел. Целиот проект е вреден 35.000 евра“, – посочува Предраг Маринковиќ од ХО „Србите за Србите“.

 „Првата помисла ми беше дека ниедно дете не смее да живее вака, како што живее ова семејство во 21 век. И ете, бев во можност да помогнам колку-толку“, раскажува српската манекенка Неда Стојановиќ, која најголемиот дел од средствата ги обезбедила преку донации од Турција.

Continue Reading

Хуманост

Апел за помош: Да му помогнеме на чичко Борче

Published

on

МОЛБА за чичко Борче од нас. Ѓорче 🙏🙏🙏 ДА СПОДЕЛИМЕ🙏🙏🙏Кој неможе да помогне нека помогне со тоа што ќе СПОДЕЛИЖивотниот пат на чичко Борче го довел да веќе 16 години остане на улица на милост и немилост , топло и ладно , понекогаш најаден доколку се најде некој добронамерен човек и му помогне меѓутоа понекогаш и гладен . Чичко Борче има 70 години и моментално спие во Сиротински Дом во Чичино село , од 2004 година е на улиците нема семејство ниту пензија.

Со оваа објава упатуваме апел до сите добри луѓе да се погрижиме кој колку може да помогнеме следниоте ладенни ноќи чичко Борче да ги помине нормално како секој човек , од помош секаква е добредојдена додека тој што неможе да помогне нека се помоли за него и нека СПОДЕЛИ за да може друг да види и да даде каква било помош.СЕКОЈ КОЈ САКА ДА ДАДЕ ПОМОШ МОЖЕ ДА ГО НАЈДЕ ПРЕД КИПЕР ВО НАСЕЛБА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ БИДЕЈКИ НЕМА ТЕЛЕФОНМилостивиот не ги затвора ушите пред молбите на сиромашните, туку ита да им помогне. Кога му дава на оној што е во неволја, дава со љубов и сострадание, и кога му подава на сиромашниот, лицето му е ведро, зашто срцето му се радува заради милостината, оти му помогнал на ближниот. И милостивиот е возљубен од Бога и и се спасува во денот на опасност, зашто Бог го љуби оној што со радост дава.Свети Нектариј Егински

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: