Connect with us

Истражување

Каде треба да пријавите правење ајвар?

Published

on

Жена прашува:

“Здраво, сакам да прашам дали постои број каде се пријавува правење зимница во двор? Или полиција се вика. Знам лани искочи некој закон дека не смее. Фала”.

А на ова прашање доби урбенесен одговор:

“Прво пополнуваш формулар во месната заедница и вадеш сертификат за пиперо и фискална од каде ти е купен…после правете корона тест на сите што ќе лупат а на тај шо ќе брка крв, мокрача и бриз од грлото сите документи ги заверуваш кај нотар…Ако го праете пред зграда треба ви и сертификат атест за издувните гасови од ќумбето тоа се ваде у шумското стопанство или у авто мото сојуз на Македонија…Е сега со новио хасап систем не знам дали бркачо може да биде дрвен…Ако ептен не ти се трчка по шалтери има агенција средува ти ги сите документи ама плаќаш малку повеќе….П.С. и у двата случаја ти си лепеш таксена марка”.

Секоја чест за макотрпниот одговор!

Continue Reading

Истражување

Истражување: Секој оној кој прележал корона „остарел“ за 10 години

Published

on

Луѓето кои се опоравуваат од ефектите на коронавирусот можат да претрпат сериозно оштетување на функциите на мозокот, а во најлоши случаи може да се појави штета што е еднаква на нагло стареење на мозокот за десет години, предупредија во средата истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон.

Студијата сè уште не поминала на рецензија, а била направена врз 84.285 опоравени од ковид 19, пренесува канадски Глобалњуз.

Истражувачкиот тим е предводен од Адам Хемпшир, кој рече дека во некои потешки случаи, ковид 19 предизвикува сериозни когнитивни дефицити во текот на неколку месеци.

Continue Reading

Истражување

Германија оди во карантин: Смее да се излегува од дома само со членовите од семејството

Published

on

Германските сојузни и покраински влади денеска се согласија за делумно „затворање”, така што баровите и рестораните ќе бидат затворени од 2-ри до 30 ноември, пренесуваат странските агенции.

Врз основа на делумното „затворање”, продавниците ќе можат да останат отворени доколку ја почитуваат мерката за физичка дистанца, дозволувајќи простор од 10 квадратни метри по лице.

Претходно, германскиот весник „Билд” објави дека германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на федералните покраини договориле нови мерки во борбата против коронавирусот но дека сè уште не биле официјално објавени.

Continue Reading

Истражување

Блогер запали кола од 160 000 евра: Како да бидеш идиот со многу пари и малку памет

Published

on

Блогер запали кола од 160 000 евра: Како да бидеш идиот со многу пари и малку памет еве ви ги чекорите како :

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: