Connect with us

Истражување

Намирници кои ќе ви го намалат апетитот драстично

Published

on

Црвена риба

Црвената риба содржи многу протеини и корисни омега-3 масни киселини, а таквата комбинација на хранливи материи ви овозможува да останете сити подолго. Црвената риба е несомнено многу корисна за здравјето, бидејќи го намалува ризикот од гоење, дијабетес и срцеви заболувања.

Авокадо

Авокадото е одличен извор на корисни масни киселини, а олеинската киселина што ја содржи го продолжува чувството на ситост, што ви овозможува да консумирате помалку калории во следните оброци.

Истражувачите од Калифорнија експериментално утврдиле дека оние кои јадат авокадо секој ден, три часа по оброкот, имаат дури 40% помалку потреба од храна.

Кафе

Кафето содржи кофеин, кој помага во согорување на калориите и разградување на мастите. Покрај тоа, кафето го потиснува апетитот. Ако пиете кафе 0,5-4 часа пред јадење, ќе имате помало чувство на глад.

Диета за слабеење обично се препорачува од две чаши црно кафе, кои содржат вкупно околу 200 мг кофеин. Сепак, треба да се има предвид дека оваа доза зависи од вашето здравје и можните несакани ефекти.

Чиа Семе

Бидејќи овие семиња апсорбираат многу вода, веднаш откако ќе стигнат до стомакот, едно лице се чувствува сито. Консумирањето на овие семиња значи брзо и ефикасно слабеење без да му наштети на здравјето, бидејќи тие ги содржат сите потребни витамини и хранливи материи. Theелбата за нездрава храна исчезнува, што исто така не е занемарливо.

Семето на чиа може да апсорбира 11-12 пати повеќе вода отколку сопствената тежина. Ова ќе го наполни вашиот стомак и ќе создаде чувство на ситост. Тие исто така го намалуваат апетитот.

Кокосово масло

Кокосовото масло содржи неколку видови на заситени и незаситени масни киселини, како и витамини и полифеноли, така што има корисен ефект врз метаболизмот и здравјето воопшто.

Кокосовото масло помага и во согорувањето на калориите и помага во топењето на масните наслаги во стомакот. Покрај тоа, го намалува апетитот. Истражувањата покажаа дека луѓето чиј оброк содржел кокосово масло јаделе 256 калории помалку од вообичаеното во текот на денот. Секако, кокосовото масло е еден вид маснотии, затоа не треба да го истурате на храна. Доволно е да замените друг вид на масло што го користите за готвење со него.

Ѓумбир

Ѓумберол, супстанца содржана во свеж корен од ѓумбир, придонесува за слабеење. Истражувањата покажаа дека дневната потрошувачка на ѓумбирол придонесува за слабеење, а исто така го контролира нивото на лептин (хормон кој ја регулира потребата на организмот за енергија) и со тоа го ограничува апетитот.

Continue Reading

Истражување

Истражување: Секој оној кој прележал корона „остарел“ за 10 години

Published

on

Луѓето кои се опоравуваат од ефектите на коронавирусот можат да претрпат сериозно оштетување на функциите на мозокот, а во најлоши случаи може да се појави штета што е еднаква на нагло стареење на мозокот за десет години, предупредија во средата истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон.

Студијата сè уште не поминала на рецензија, а била направена врз 84.285 опоравени од ковид 19, пренесува канадски Глобалњуз.

Истражувачкиот тим е предводен од Адам Хемпшир, кој рече дека во некои потешки случаи, ковид 19 предизвикува сериозни когнитивни дефицити во текот на неколку месеци.

Continue Reading

Истражување

Германија оди во карантин: Смее да се излегува од дома само со членовите од семејството

Published

on

Германските сојузни и покраински влади денеска се согласија за делумно „затворање”, така што баровите и рестораните ќе бидат затворени од 2-ри до 30 ноември, пренесуваат странските агенции.

Врз основа на делумното „затворање”, продавниците ќе можат да останат отворени доколку ја почитуваат мерката за физичка дистанца, дозволувајќи простор од 10 квадратни метри по лице.

Претходно, германскиот весник „Билд” објави дека германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на федералните покраини договориле нови мерки во борбата против коронавирусот но дека сè уште не биле официјално објавени.

Continue Reading

Истражување

Блогер запали кола од 160 000 евра: Како да бидеш идиот со многу пари и малку памет

Published

on

Блогер запали кола од 160 000 евра: Како да бидеш идиот со многу пари и малку памет еве ви ги чекорите како :

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: