Connect with us

Инфо +

Државата ќе дели картички со пари и на пензионери со пензии под 15.000 денари, невработени, самохрани родители

Published

on

Пензионерите со пензии под 15.000 денари, голем дел од пасивните баратели на работа и невработените, самохраните родители, се следната таргетирана група на граѓани кои ќе добијат платежни картички, ова го најави неодамна премиерот Зоран Заев.

Засега нема подетални информации колку ќе изнесува помошта. Но претходно беа доделени картички од по 3.000 денари и ваучери за домашен туризам од по 6.000 денари на илјадници вработени со ниски примања, невработени, средношколци, студенти…

Со четвртиот сет на мерки ќе бидат опфатени најсиромашните , за да се зголеми нивната потрошувачка моќ, но и на компаниите за да даваат плати. Помошта за платите во најпогодените сектори, ќе продолжи и во следниот период.

Четвртиот пакет на финансиска помош поради ковид 19 кризата ќе биде познат многу скоро.FacebookTwitter

Continue Reading

Инфо +

Захариева:Или сте Бугари со бугарски корени или вето!

Published

on

Захариева повторно се заканува со вето.. Во интервју за Ројтерс бугарската министерка одново зборува за размена на реалноста за историјата.

Захариева повторно се заканува со вето ако Македонија не признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени.

Во интервју за Ројтерс бугарската министерка за надворешни работи Захариева, наведува дека Софија го губи трпението поради како што вели одбивањето на земјава, да го имлементира Договорот за добрососедство…

„Не спориме со нивното право на самоопределување, ниту со правото да си го нарекуваат јазикот како сакаат. Подготвени сме уште еднаш да ги потврдиме актуелните реалности, но тие мора да ја прифатат историската вистина“, вели бугарската министерка.

Нашите грижи потекнуваат од бескрајните тврдења за македонско малцинство во Бугарија. Признавањето на бугарските корени ќе му стави крај на тоа“, вели Захариева.

Continue Reading

Инфо +

По Тамара и Игор Џамбазов се истетовира

Published

on

Легендарниот Игор Џамбазов со уникатна „пенкало тетоважа“ си ја исрцта грешката која некогаш ја направил а тоа е Шток. Игор Џамбазов има минато за цела нација и поминал низ многу како што пишува во неговата книга Гол Човек со оваа тетоважа само претставува како некогаш најголема грешка бил алкохолот односно Штокот.

Continue Reading

Инфо +

Зошто е донесена мерката за носење маска на отворено ?

Published

on

Министерот за здравство Венко Филипче денеска преку видео објасни зошто е воведена мерката носење маска на отворено.

Доаѓа период кога времето заладува, а воздухот ќе биде загаден. Многу е важно секој од нас да се грижи за сопственото здравје, па дури и од настинка и сезонски грип. Прекривката на устата и носот, маска, марама, шал овозможува да дишеме топол воздух, да не се најдеме во група во којашто има носител на заразата. Притоа и да го избегнеме штетното влијание на ПМ 10 честичките за кои има докази дека му овозможуваат на вирусот да патува подалеку од вообичаениот пат на флигиовата капка за време на зборувањето.

Ова се аргументите кои по дискусијата со стручните лица, виролози, инфектолози ни укажаа дека сепак маски на отворено мора да се носат.

Оваа меркаважи за движење на јавни места и површини од отворен и затворен тип, на пазари, маркети, продавници, банки, пошти, чекални, здравствени установи и слично.

Мерката не важи при спортување на отворен простор или на затворено со почитување на специфичните протоколи за заштита, при возење во приватно патничко моторно возило ако возачот е сам или со лица со кои заедно живее, при престојување во двор на семејна куќа или во угостителски објект со почитување на протоколите за заштита. Мерките за носење на маска не важат за лица помлади од шест годишна возраст и за лица со посебни потреби и пречки во развој.

За неносење на маска на отворено предвидена е парична казна од 20 евра.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: