Connect with us

Приказни

Душица замина да работи дадилка во Германија: „Фала му на Бога што се вратив жива – плачев пред куќа секој ден“.

Published

on

Дучица Максимовиќ (42), како и многу наши сонародници, сакаше да си ја испроба среќата со работа во „ветената земја“, Германија.

– Само благодарение на Бога, се вратив жива. Сè уште не сум сигурен дали сум здрав, ќе треба да потврдам, но ја споделувам својата приказна за да ги научам другите – вели Душица.

Нејзината приказна започнува во мај 2019 година, кога на прославата на нејзините родители, таа се сретна со братучед кој и понуди, се чинеше, единствена можност. Имињата во оваа приказна беа променети на барање на Душица со цел да се обезбеди анонимност на сите актери. И приказната оди вака:

– На прославата се сретнав со мојата братучед Драгана од Лазаревац. Таа ми спомена дека нејзината кума Сања и нејзиниот сопруг, по професија машински инженер, живеат во Германија и дека им треба помош околу детето.

Детето за кое би се грижела има две години, а тие ќе ми обезбедат плата, храна, сместување, како и патни трошоци и осигурување. Се двоумев исклучиво заради терапијата што ја примав на Институтот за ревматологија во Белград, каде веќе четири години требаше да се појавувам еднаш месечно.

Размислував за тоа, додека Сања инсистираше да одам и да останам шест месеци, иако имам право да останам со српски пасош најмногу 90 дена по ред.

Таа ме увери дека не треба да се грижам затоа што наводно има некаква врска на граничниот премин во Хрватска, како и дека ќе ги сноси трошоците за каква било казна што би можела да ја добијам. Откако му ја објаснив ситуацијата на мојот лекар, таа ми дозволи да патувам три месеци – вели Душица.

По многу перипетии и разговори со споменатата Сања со цел да ги координира датумите, беше постигнат договор Драгана да дојде во Германија на крајот на август и да остане до први октомври, а потоа да дојдат во Србија со автомобил седум дена, каде сите ќе ги завршат своите обврски.

А потоа сите заедно да се вратиме во Германија, каде Душица треба да остане до Велигден следната година. Сања и ’спомена на Душица дека таа и нејзиниот сопруг имаат месечен приход од околу 10 000 евра, така што нивните финансии не се проблем.

– Денот на моето заминување го потврдивме на 18 август, со тоа што сопругот на Сања ми резервираше и плати карта за 25 август. На постојката кај Сава центар, поаѓањето беше во 00:05 часот. Ми испратија билет преку е-пошта и повеќепати потенцираа дека поаѓањето е во недела навечер.

Ниту јас, ниту тие, во толпата, не забележавме дека билетот е за во сабота, а не за во недела навечер, а платив и осигурување од 4.000 динари, за што ми ветија дека ќе ми вратат.

Дури кога се обидов да се качам во автобусот, возачот ми укажа дека мојот билет важел за претходниот ден. Се обидов да контактирам со Сања, но таа веќе не беше на Интернет, па се вратив дома. Сања ги виде пораките дури следното утро.

Сопругот на Сања повторно ми резервираше билет за Манхајм. Па така јас на 28.8. повторно тргнав, од Белград преку Загреб до Германија – вели Душица.

По многу трансфери и доцнења поради распоредот на автобусите, што, како што рече, ја разлутило Сања, Душица конечно едвај пристигна во Лудвигсхафен, што беше и крајна цел. Таа пристигнала околу два и пол часот наутро, а на станицата ја пречекал сопругот на Сања.

-Сите спиеја и тој веднаш отиде и си легна. Во нивната спална соба има голема бања. Значи, нема туширање додека не станат, а јас сум уморна и испотена од патот, додека надвор е 30 степени. Во малиот ходник имаа помала бања, до која имав пристап и во која има само мијалник.

По три дена постојано седење, конечно барем малку се истегнав, во надеж дека ќе се истуширам наутро и малку ќе се освежам. Осум и половина, сите станаа, сепак, тие веднаш ги продолжија своите обврски, така што немаше време да го сторам тоа што го планирав.

Сања го придружуваше својот 10-годишен син на екскурзија, а јас веднаш се погрижив за помладиот, поради што дојдов. Дури околу три часот попладне успеав конечно да се бањам.

Со мене, нивниот син Иван имаше врвен третман и секогаш знаев како да го смирам, да го хранам и сè друго. Направив многу други работи што не се во мојот опис на работата. Јас готвев иако тоа не беше дел од договорот.

Се на се, имав околу два часа слободно време на ден и најмногу го поминував седејќи на скалите, плачејќи и одбројувајќи ги деновите до моето враќање во Србија – вели Душица, додавајќи дека договорот бил таа да спие на каучот во дневната соба.

Тоа така и беше, со тоа што целото семејство остануваше во днецн сè додека не си легнуваа, околу полноќ, па Душица постојано била истоштена.

Првиот сериозен нфликт настанал кога Сања се пожалила на Душица на лошиот третман кон нејзиниот постар син.

-Дали знаевте дека имам две деца и дека треба да се грижите за нив? – ми рече и ме остави во шо к затоа што јасно се согласивме дека мојата обврска е само помладиот, Иван. Кога и го кажав тоа, таа ми викна:

– Оди сега! Излези од станот!

Јас тоа сакав и да го направам, но сопругот на Сања ме молеше да не ги напуштам, па затоа попуштив. Неколку дена подоцна дознав дека мојот сопруг имал сериозна соо браќајна не среќа, но за среќа преживеал. Сања воопшто не се воз немири поради тоа, туку само ладно коментираше: „Па, барем тој е жив“. Бев шо кирана – вели Душица.

-Сања го исцеди и последниот атом на енергија од мене, и кога конечно влеговме во автомобилот и се упативме кон Србија, ми се раздени.

Работев за плата од 500 евра, далеку под пазарната цена. На крајот, дури ми останаа должни околу 150 евра. Кога културно ги прашав за тоа преку Вибер, прво ме блокираше сопругот на Сања, а потоа и Сања по неколку дена.

Душица вели дека решила да ја сподели својата приказна со луѓето со цел да привлече внимание на опа сностите од илегално работење во странство, дури и кога тоа се прави преку познати.


Извор: https://zena.blic.rs/porodica/dusica-je-iz-srbije-krenula-da-bude-dadilja-u-nemackoj-srpskoj-porodici/k1km7qj

https://galama.club/2020/09/23/dushitsa-zaminal-vo-germanija-da-raboti-kako-dadilka-srekna-sum-shto-sum-zhiva-plachev-postojano/?fbclid=IwAR2X65jS-NaPvxU4yd1RTW4twYFNGR0p1CIlBQafGbTufrfcQs3cnuxJlIQ

Приказни

Тежок живот поминав, да не даде Господ вака на никој, не сакам да барам од луѓето и да буричкам по канти, колку ќе заработам толку – Тетка Ѓурѓа од Карпош (Видео)

Published

on

– Тежок живот поминав, да не даде Господ вака на никој, не сакам да барам од луѓето и да буричкам по канти, колку ќе заработам толку, понекогаш само за леб и сол, вака 91-годишната Баба Ѓурга го започнува своето сведоштво.

Продава цвеќе во Карпош, позади Лептокарија за да обезбеди храна за нејзе и нејзиното семејство. Нејзиниот сопруг 30 години е неподвижен а неодамна починала и една од нејзините три деца. Дополнителен проблем за Баба Ѓурга на целата мака е што пред еден месец спремајќи ги цвеќињата се лизнала и ја скршила раката.

Доколку се најдете во населба Карпош, позади Лептокарија, побарајте ја Баба Ѓурга и купете цвеќе, ако ништо повеќе барем за да ја поздравите оваа храбра жена која и покрај сите маки му се радува на животот и не се откажува.

https://fb.watch/mWGd9V91JX/?mibextid=Nif5oz

Continue Reading

Приказни

Емотивно сведочење на Ева: Јас сум била бебе, татко ми со ногата ја искршил вратата ја грабнал мајка ми и брзо се симнале од зградата која се нишала како брод …

Published

on

Денеска Скопје се сеќава на разузнавачкиот земјотрес од 1963 година, а сеќавањата за блиските загинати сеуште се меѓу скопјани кои и после 60 години се сеќаваат на катастрофата која не треба да се повтори.

Во тоа кобно утро, кога поголемиот дел од жителите беа во длабок сон, околу 1.100 жители никогаш не се разбудија, најмалку 3.000 беа повредени. Околу 200.000 лица останаа без покрив над главата. Оваа природна катастрофа е најголемата во македонската историја.

Старите скопјани и денес се сеќавањаат и раскажуваат за земјотресот.  Тие своите спомени ги раскажаа во групата Стари Скопјани.

ВИДЕО) Скопје тагува: 56 години од кобните 20 секунди на 26-ти јули 1963-та

Во едно од нив Светле Камџијаш раскажува дека таа е родена по земјотресот, но љубовта на нејзините родители започнала од овој трагичен момент. 

„Така започнала и љубовта на моите родители, додека “кампувале” на брегот на Вардар, во страв дека може да удри нов бран тресење“, раскажува Светле.

Таа го раскажува и искуството на нејзината мајка која грабнала бебето на вујко и (мојата братучетка) и летнала надвор, преку дворот на тогашна Комерцијална банка, право на брегот на Вардар. Бебето исто така осетило дека нешто страшно се случува и ја избербатило по ноќницата. Кога стасала и погледнала пред себе, кон Офицорскиот дом, веќе го немало. На негово место полека спласнувал густ облак жолта прав. 

Ева Јанчева Петрушевска била 8 – месечно бебе за време на земјотресот. 

„Јас сум била 8 ипол месечно бебе. Кога почнало силно да тресе татко ми со се корпата во која сум спиела прво ме земал мене и почнал силно да вика по мајка ми ( која била тие мигови во тоалетот) веднаш да трча по него. Се симнал татко ми од зградата додека уште тресело, а мајка ми ја немало се уште. Ме оставил татко ми на некои соседи да ме причуваат и во дел од минута ( на првиот спрат ) повторно се качил горе. Зградата се лулала како брод на немирно море. Вратата од тоалетот се заглавила, бољерот паднал , а мајка ми така чучната со рацете над глава мислела дека тоа се нејзините последни мигови од животот. Татко ми со ногата ја искршил вратата ја грабнал мајка ми и брзо се симнале долу“, раскажува Ева. 

Веста за земјотресот многу брзо се раширила во регионот, а потресот се почувствувал и во соседните земји. За едно вакво искуство раскажува Билјана Топко која во тој период живеела во Метохија. Таа раскажува дека во време на земјотресот имала 6 години.

Паметам дека татко ми ме извлече од кревет, зборувајќи ми дека станува збор за земјотрес. Ми кажа дека е силен потрес, кој најверојатно се случил во Скопје. После неколку денови слушнавме дека докторката Љубинка од Скопје загинала во земјотресот. Потоа уште долг период, моите родители од платата одвојуваа средства за солидарниот фонд формирана за таа намена„, раскажува Билјана.

Своето искуство со земјотресот го раскажува и Велјанка Пандиловска.

Осетот на тресење беше језив, а сите избегавме надвор по скалите кои беа одвоени од зградата. Сите бевме избезумени. Во тој момент јас тргнав кон старата воена болница која не беше многу далеку од нас. Во непосредна близина на болницата имаше фурна, за жал тоа утро загинаа сите кои чекале за леб во тој момент. Лоша слика, луѓе голи и со пижами…секој земал по некое ќебе со себе“, раскажува Велјанка.

Мимоза Вујошевиќ раскажува за еден дел од нејзиното сеќавање по земјотресот. Првиот момент е куче кое цвилело само и напуштено во зграда која половина била срушена, а за вториот момент вели:  

Целиот град го поминавме пешки за да стигнеме до зградата во која требаше да се преселиме, тоа беше познатата 13-ка во Карпош, зградата беше срамнета со земја и никој немаше жив. Сите плачевме гушнати, но никогаш нема да дознаам дали од тага за погинатите или од среќа што останавме живи, заклучува Мимоза.

По земјотресот градот почнал да се гради според модерните проекти на Јапонецот Кензо Танте и на Адолф Циборовски. Старата Железничка Станица денес е „Музеј на Град Скопје“ и преставува симбол на големиот земјотрес.Часовникот на станицата е засекогаш сопрен на фаталните пет часот и седумнаест минути.

Скопје после 58 години е модерна метропола, но скопјани никогаш нема да ги избришат сеќавањата за тој кобен ден. Борко Зафировски кој денеска се сеќава на сликата која зад себе оставил катастрофалниот земјотрес за тв 24 вели дека на свои 14 години заедно со група граѓани и свои соученици помагал во градењето на хангарите каде сега е изградена гиманзијата Јосип Броз Тито.

Зафировски вели дека биле потребни денови за луѓето да се вратат во своите домови, се спиело под ведро небо и во шатори, а неговото семјество сместило повеќе фамилии во нивната куќа која делумно била оштетена.

Секоја година скопјани со едниствена порака никогаш да не се повтори таква трагедија..а Борко Зафировски вели:

Да продолжиме да го развиваме Скопје со ентузијазмот со кој беше обновуван од рушевините, напиша денеска и претседателот Стево Пендаровски на својот фејсбук профил. 

Домашни и странски делегации пак денеска положија цвеќе пред споменикот на заганатите во скопскиот земјотрес во 1963- та.

Continue Reading

Приказни

Хит фотка: Штотуку родено бебе се насмеало кога го видело својот татко

Published

on

Раѓањето на детето е посебен момент за секој родител, а многумина токму поради тоа ги прават првите фотографии од бебето уште во породилната сала.

Така родителите на преслаткото девојче Антонела успеале да направат навистина посебна фотографија само неколку моменти по нејзиното раѓање.

Имено, штотуку роденото девојче му се насмеало на својот татко, а фотографијата од преслаткиот момент расположи многумина. Мајката Тарсила Роса Кордеиро е убедена дека малата Антонела го препознала гласот на својот татко кој во текот на бременоста секојдневно разговарал со неа.

„Кога се роди, ја ставија во моите прегратки да спие. Но, штом нејзиниот татко ѝ се обрати, таа ги отвори очите и се насмевна“, раскажала мајката.

„Секогаш ѝ велеше дека многу ја сака. Наутро ѝ посакуваше добро утро, а навечер ѝ велеше „добра ноќ“. Ме галеше по стомакот и ѝ зборуваше. И штом се роди, ја повтори реченицата која ѝ ја кажуваше кога доаѓаше од работа – ‘еј бебе, тато пристигна’“, додала Тарсила.

Таткото Флавио Диего Вилела вели дека се чувствувал прекрасно кога неговата ќерка му се насмеала.

„Мислев дека знам што е вистинска љубов, но немав поим додека не ја здогледав таа најискрена насмевка на светот“, порачал тој.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк