Connect with us

Истражување

Штотуку објавено: Дури 91 процент од оние кои прележале Корона имаат еден заеднички симптом

Published

on

Ковид-19 е респираторна болест, но влијае не само на белите дробови, туку и на другите органи на начин што ги загрижува научниците.

Наодите на научниците покажуваат дека kovid-19 може значително да ја оштети работата на бубрезите, црниот дроб, срцето и мозокот кај некои пациенти. И на долг рок. Неодамнешна студија покажа дека дури 91 процент од пациентите кои „закрепнале“ имаат барем една долгорочна компликација на оваа болест, пишува „Најдобар живот“.

Новите откритија се резултат на студија спроведена на 965 пациенти кои се оздравеле од „ковид-19“ во Јужна Кореја, пренесува Ројтерс. Научниците рекоа дека 879 испитаници, или 911 проценти од нив, рекле дека имаат еден долготраен симптом. Заморот беше најчест симптом (пријавен кај 26 проценти од пациентите), а тешкотии во концентрацијата беа пријавени кај 25 проценти од пациентите, според корејскиот центар за контрола и превенција на болести (KDCA)


Повеќе пациенти рекоа дека имале психолошки проблеми и долгорочно губење на чувството за вкус и мирис, а кај некои од нив оваа последица била присутна дури и неколку месеци по завршувањето на болничкиот третман. Резултатите од истражувањето се уште еден доказ дека голем број луѓе кои се бореле со Корона вирусот се со долгорочните последици од оваа болест. Светската здравствена организација неодамна објави дека долгорочните симптоми како што се замор, кашлица, главоболка и губење на чувство за вкус и мирис се уште се чести кај населението на возраст од 18 до 34 години, две до три недели по добивањето на позитивните резултати од тестот.

Истиот извештај вели дека 40 проценти од пациентите кои ја преживеале пандемијата на САРС во 2003 година, што исто така било предизвикано од коронавирусот, покажале симптоми на хроничен замор кои траеле три и пол години по дијагнозата. Агенцијата заклучи дека има сè поголем доказ за долгорочни здравствени компликации кои влијаат на срцето, белите дробови, мозокот и менталното здравје на пациентите. Треба да се спомене и извештајот на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) од јули, кој покажа дека 35% од испитаните пациенти не се опоравиле во целост дури две до три недели по позитивниот тест за вирусот, а многумина рекоа дека се чувствуваат уморни. Некои експерти веруваат дека болеста може да предизвика синдром на хроничен замор познат како мијалгичен енцефаломиелитис.

Continue Reading

Истражување

Млада мајка од продажба на мајчино млеко заработила 19.300 евра

Published

on

Млада мајка од Флорида, Џули Денис, која има две деца, одлучила во време на коронавирусот и финансиската криза да го продава сопственото млеко, со кое доела сурогат бебе, а досега заработила 19.300 евра.

Бидејќи била сурогат мајка, по шест месеци сфатила дека на детето не му е потребно млеко, па одлучила да ја продава „скапоцената течност“.

Таа им продава 28 грама мајчино млеко за 90 американски центи на семејства, чии мајки не можат да имаат природно млеко. Денис работи како наставник во средно училиште, а недостигот од пари го дополнува на оригинален начин, пишува „Мирор“.

– Не е се во парите, сакам да им помогнам на луѓето во неволја, но секако она што ќе го заработам е важно за мене и моето семејство, изјави младата мајка.

Continue Reading

Истражување

На темата: „Коpонавирусот не постои“

Published

on

На тема : „Корона вирусот не постои“ еве што мислат луѓето на твитер, сортиравме неколку твитови кои ќе ви го покажат спротивното ако верувате дека не постои :

Continue Reading

Истражување

„Ќе умpам ако се pазболам“: Мајка одбива да ги испраќа децата на училиште за ова треба да плати казна од 3.000 евра

Published

on

Мајка на две деца се соочува со затворска казна бидејќи одбила да ги испрати своите деца во основно училиште, а исто така и се заканува казна од 3.000 евра, објави „Дејли меил“. Кејти Симпсом (29) ре ши да ги остави дома синот Дамиен и ќерката Алиша (и шест години).

Таа се плаши дека може да умре од астма, дијабетес и проблеми со тироидната жлезда, бидејќи се плаши дека ако добие вирус корона, може да има компликации. Дејли меил наведува дека таа едвај ја напуштила куќата од почетокот на пандемијата во март, а службеник на училиштето и испратил судски предупредување дека мора да ги донесе децата на училиште. Таа наводно им рекла на наставниците во училиштата во градот Редкар во Северен Јоркшир дека „ќе умре ако се разболи од вирусот корона“.


Според законите во Велика Британија, родителите кои не ги испраќаат своите деца на училиште без оправдување го кршат законот и се соочуваат со затворски и финансиски казни. Во писмото од службеникот на училиштето пишувало дека отсуството на деца од училиште им штети на учениците да добијат добро образование.

“Тоа ја стеснува нивната перспектива во животот, ја нарушува рутината на училиштето и учењето за другите. Може да предизвика асоцијално однесување и криминал кај дете”, беше напишано во писмото што го доби Кејти Симпсон. Таа рече дека нема намера да ги враќа децата на училиште, иако е невработена и покрај тоа што и се заканува три месеци затвор. – Нема две опции, само една. Ако го добијам тој вирус, ќе умрам. Јас сум самохрана мајка, немам никој на светот да ми помогне со моите деца. Не можам да го преземам тој ризик. Кога и да е сезонски вирус или грип, го добивам тоа и тешко е да се поднесе. Короната уби многу луѓе и сите наскоро ќе бидеме во карантин. Изгледа работите ќе се влошат. Бројот на луѓе со кои моите деца можат да стапат во контакт е голем и не би бил безбеден. Мојот син Демијан има астма, така што не станува збор само за мене. Сега ми се закануваат со суд. Не сум сигурен дека ќе одам на суд, бидејќи сум исплашен – изјави Симпсон.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: