Connect with us

Приказни

Моќна приказна: Оваа лекција за животот треба да ја научиме од орлите

Published

on

Орлите живеат 70 години, но кога ќе наполнат 40 години мораат да донесат тешка одлука.

Ноктите им стануваат долги и флексибилни така што не можат да го задржат пленот со кој се хранат. Клунот, издолжен и шилест станува закривен и веќе не им користи многу. Крилата  стануваат тешки и стари, а летањето им е многу тешко тогаш.

Орлите тогаш имаат 2 можности: да се откажат и да умрат или да поминат низ тешкиот процес на обновата, кој се состои од лет кон гнездото во планините близу до ѕидините каде се сигурни.

Орлите тогаш почнуваат да удираат во ѕидот со огромна сила додека не успеат да го одвојат. Потоа почнува процесот на раст на нов клун, со чија помош ќе се одвојат од своите стари канџи. Како што растат новите канџи, така се кине и истрошеното перје. Така, после сите долги и болни месеци, успеваат да го слават своето повторно раѓање и да го слават животот и во следните 30 години.

Во нашиот живот, милион пат ќе мораме да поминеме низ ваквиот процес. Би морале да ги напуштиме обичаите, традицијата и сеќавањата, чија тежина нè спречува да одиме напред. Само ослободени од минатото можеме да тргнеме напред кон иднината и да се преродиме.

Таквото обновување подразбира средување на менталното здравје, отфрлање на сеќавањата или болните искуства, пуштајќи го искуството да нè научи. За да поставиме ред, да се обновиме себеси и да полетаме повторно, мораме да се познаваме себеси, да знаеме кои сме, кој е нашиот потенцијал и каде сакаме да одиме.

Да ја следиме оваа приказна. Со главата горе, секогаш напред.

Continue Reading

Приказни

Исповест на богата девојка: го оставив затоа што не сме иста класа, а потоа…

Published

on

Ќе бидам кратка, богата сум, згодна, се дружам со џет – сетот, имам 28 години. Така пораснав, се што и да посакав, го добивав. На мои 24 години ми се случи да се вљубам во момче од средна класа, возеше половен автомобил, убаво момче, најдобар студент на факултетот за медицинa.

Го обожував… се додека моите пријатели не почнаа да го исмејуваат. Да го викаат ЈУГО, затоа што возеше југо. Ми беше срам додека излегував со него, едноставно дозволив да ми влезат во главата. Му раскинав со објаснување дека не сме иста класа и дека мене ми треба некој богат затоа што моите пријатели не ме гледаат исто затоа што сум со него.

Ми кажа:„Затоа и сите оценки ми се десетки и давам се од себе за да еден ден на мојата жена и обезбедам се, но се залудно ако нема љубов“.

Таа вечер сфатив дека е залудно се што имама кога него го загубив. Се борев и го молев да се смириме но тој не сакаше. Сега има жена , работи во Чикаго како кардиохирург и ма едногодишно дете. А јас сум пропадната богаташка која живее од парите на родителите. Се уште го сакам…

Continue Reading

Инфо +

Котеска ја парчоса Царовска: Членови на МАНУ на „баци рака“, паразити ја кочат Македонија 30 години

Published

on

Универзитетската професорка Јасна Котеска од Филолошкиот факултет при УКИМ, а во врска со новиот концепт за образование буквално ја парчосува министерката Мила Царовска во еден куп постови на Твитер мрежата, каде критикуваше се што се случува во образованието, како и денешната средба на Царовска во МАНУ.

Професорката Котеска инаку своевремено беше дел од подржувачите на премиерот Заев и министрите од СДСМ, но по последните случувања особено за образованието чиј ресор го води Царовска има голем број на критики, а извести пред неколку денови дека секторите на Филолошкиот факултет ќе бидат променети без ставката „македонски“ јазик и „македонска„ книжевност, чии тврдења сеуште немаат никаков одговор од факултетот, а демант имаше само од Царовска.

Continue Reading

Приказни

Американец во Скопје: Секоја прилика се користи за одење во кафеана и пиење ракија

Published

on

Интересна е Македонија. Воопшто не е таква како што ја замислував, каква што ми ја раскажуваа моите колеги, или како што пишува за неа по интернет. Македонија и Македонците треба да ги доживееше, а не да слушаш за нив.

Своето искуство го раскажува Американец, кој дојде во Македонија како турист.

Многу интересни луѓе. Се прашувам само како наоѓаат време за се. Како имаат време да себе, за своите најблиски, да одат на работа, да се дружат, да одат на годишен одмор, и да одат во кафeана да пијат ракија.

Уште откако стигнав се сместив, и моите колеги ме одведоа на едно место, каде што никогаш претходно не би помислил дека јас ќе се најдам таму. Во кафeана. Јадење, јадење, јадење… Ракија, ракија, ракија… Прекрасно беше, но едвај се сеќавам да ви раскажам какво беше моето прво искуство од тој ден.

Ме одведоа на многу интереси место. Запознав многу луѓе. Сите насмеани, се гледа во очите дека Македонците сакаат гости од страна.

Но, кафаните и ракијата ми оставија најголем впечаток. Секој ден музика, песна, пиење, дружење. Луѓето како да немаат други маки. Во кафeана сите се среќни и насмеани. Алкохол на сите страни. Се дружат и мажи и жени. Кај нас во кафeана се оди само на некоја посебна прилика, и тоа не во таква кафeана. Сите се смирени. Но, тука е поубаво. Сакам кога луѓето се среќни и кога знаат да се забавуваат.

За ракијата слушав од нив кога ми раскажуваа, но никако не сфатив за какво пиење станува збор, се додека не ја пробав.

Превкусни македонски јадења. Македонците не седнуваат на маса, ако немаат месо. Сфатив дека само месото се гледа тука како јадење. Јадења со пиперки… превкусно нешто. Домашен зелник и баница. Тавче гравче, слатко од јагоди, и цел ден ќе си набројувам колко е превкусно.

Убаво е во Македонија. Знаат луѓето како да живеат и да се опуштаат.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: