Connect with us

Приказни

„Кафето го пиеме заедно, но на вибер“- Од 20 другари само 3 останале во Македонија

Published

on

РАЗГОВОР ПРЕКУ ВИБЕР:
-Како си, како поминуваш?
Добро брат, ти како поминуваш?

-Како е на печалба, како поминувате?
Како на печалба. Работиме.
-Ти недостига ли родната земја?
Не прашувај, многу ни недостига.

Тројца другари од Чегране за да се потсетат на старите времиња кога заедно пиеле кафе, разговараат на Вибер. Јасир работи во Германија, но не ги заборава другарите од својата населба. Секој ден разговараат за старите времиња кога биле заедно. Миграцијата ги погоди и овие другари од гостиварско Чегране како и многу млади од земјава.
„Ние бевме 20 другари, по 2 години разлика во години, плус или минус. Во населбата сега останаа само тројца, односно 17 се иселија. 60% од селото е испразнето, сите куќи се затворени“, вели жител на Чегране.
Нусрет ги открива причините за иселувањето на младите од земјава. Вели дека 50% од младите заминуваат во потрага по работа, бидејќи овде не можат да се вработат.
„Си одат бидејќи овде нема живот, немаат едно кафе да си платат, нема што да работат, не знаат што да прават и си заминуваат“, вели Рамадани.
Во последно време колку мислите дека се иселиле?
„50% од Чегране се иселило“, рече Рамадани.
Според претседателот на месната заедница, од 3150 домови во Чегране, останати се само 1500. Селото е речиси без млади луѓе и со сите со кои разговаравме планираат да ја напуштат земјава. Жителите велат дека гостиварско Чегране некогаш броело 13 илјади жители, а сега некаде околу 7 до 8 илјади.
Дали Јасир планира да се врати од Германија и да живее во Македонија?
-Би се вратил, кој не сака да се врати дома.
Кога би се вратил?
-Не знам што да кажам, кога ќе биде подобро, не верувам дека таму ќе биде подобро.

Приказни

Почина сестра Татјана, нејзиниот последен твит:„Македонската азбука е кирилица!“

Published

on

Почина сестра Татјана Атанасова. Ќе ви го пренесам нејзиниот последен твит:

📌 Македонската азбука е кирилица! ❤️
Користете ја кирилицата секаде и секогаш кога го употребувате македонскиот јазик!

Каде и да одиш, нека ти е светол патот Македонке🙏
Ќе бидеш пример за тоа како се љуби сопствената земја.

Почивај во мир🙏


Continue Reading

Приказни

Ивана: “Работам како келнерка во познато кафуле, луѓе сфатете дека срамота е да оставите 10-20 денари бакшиш”

Published

on

Млада девојка која работи како келнерка, сподели интересна приказна за своето работно место, меѓутоа, тоа со право ги налути речиси сите кои ја прочитаа оваа приказна.

Изјавата на Ивана ви ја пренесуваме во целост:

“Работам како келнерка во едно познато кафуле. Четири години се занимавам со оваа работа покрај студирањето и секогаш ми е чудно како луѓето со гордост оставаат 10-20 денари бакшиш. Навистина ги ценам парите, но нели е срамота да оставите 10-20 денари бакшиш? Постојат луѓе кои знаат да ги почестат своите другари со неколку тури, да се покажат во друштвото, а на келнерот му оставаат 10-20 денари бакшиш. Јас немам срце да седнам во кафуле и да не оставам барем 40-50 денари бакшиш.”

Иако во земјите ширум светот, познато е дека бакшишот се задолжителни 10-20% од сметката на муштеријата, сепак на Балканот ова не е пракса.

Според коментарите под објавата на келнерката Ивана, може да се заклучи дека финансиската состојба на просторите на поранешна Југославија сепак не дозволува ова да биде пракса и овде. Ова се само дел од коментарите под објавата.

“Колку многу луѓе живеат од минималец, им оставаме ли бакшиш нив? Понекогаш едвај собирам пари за кафе, уште келнерите да ги издржувам”

“Не сум должен да ти оставам бакшиш. Доколку не ти одговара работата, тогаш најди си некоја друга, а не тука да солиш памет”.

“Некогаш немам пари ниту да излезам во град, а уште помалку да се грижам за твојот бакшиш. Оставам бакшиш кога сум при пари, но сосем океј е и да не оставам”.

“Во Хрватска, на море, знам дека келнер има сигурно 1000 евра плата, бидејќи работев едно време за фирма која вработува работници во таа бранша. За готвачи кои имале искуство и ја знаат својата работа, се даваше и по 3000 евра плата. Моментално рабтоам за 750 евра во канцеларија, и зошто би му давала бакиш на некој, кој има за неколку стотина евра поголема плата од мене, а работа му е да ми донесе кафе? Кој ми дава бакшиш мене кога низ рацете ми поминуваат 300 сметки на ден? Никој”.

“Да, вам ви значи бакшишот, но многу луѓе едвај ги собираат и тие 150 денари, можеби нив им е мило што можат да ви остават барем толку, знаеш…оној кој нема дава најмногу. Претпоставувам дека ти си благодарна кога некој богаташ ќе ти остави 50 денари бакшиш, но ти не сфаќаш дека тоа за него е ништо, додека оној кој одвојува од своето дете, од себе, за него и тие 50 денари претставуваат нешто.”

Што мислите вие, дали изјавата на Ивана е во ред и дали во повеќето случаеви кога пиете кафе или сок во кафуле, имате навика да оставите и бакшиш за келнерите?

Continue Reading

Приказни

Емотивен статус на Гордана: „Од “неопасниот”вирус вчера изгубивме колега“

Published

on

Емотивен статус на Гордана која има што да ви каже, вирусот не е играчка оние кои изгубиле блиски најдобро го чувствуваат тоа почивај во мир Драган .

Од “неопасниот”вирус, јас би рекла од најнепредвидливиот вирус, вчера изгубивме колега од Кумановската болница, хирургот Д-Р Драган Тасевски. Нека му е лесна земјата, а со свои 60 години не беше за во земја…Колку се е релативно, денес сме тука, утре не сме. Вирусот е дефинитивно руски рулет. Нека почива во мир, тажно, навистина тажно….веројатно јас како паталец поинаку го доживувам вирусот…

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: