Connect with us

Истражување

10 совети за успешен брак: Не е само да се омажите за вистинската личност

Published

on

1. Добриот брак мора да се создаде.
2. Во бракот малите нешта стануваат големи нешта.
3. Во бракот никогаш не е предоцна да се држите за рака.
4. Во бракот убаво е да си кажете „Те Сакам“ барем еднаш во денот.
5. Никогаш не заспивајте налутени.
6. Имајте чувство на взаемни вредности и заеднички цели.
7. Заеднички соочувајте се со светот.
8. Формирајте круг на љубовта во кој ќе биде целата фамилија.
9. Кажувајте зборови на благодарност и покажете благодарност на внимателен начин.
10. Во бракот имајте способност за простување и заборавање.

Не е само да се омажите за вистинската личност.
Туку да бидете вистинскиот партнер.

Continue Reading

Истражување

Истражување: Секој оној кој прележал корона „остарел“ за 10 години

Published

on

Луѓето кои се опоравуваат од ефектите на коронавирусот можат да претрпат сериозно оштетување на функциите на мозокот, а во најлоши случаи може да се појави штета што е еднаква на нагло стареење на мозокот за десет години, предупредија во средата истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон.

Студијата сè уште не поминала на рецензија, а била направена врз 84.285 опоравени од ковид 19, пренесува канадски Глобалњуз.

Истражувачкиот тим е предводен од Адам Хемпшир, кој рече дека во некои потешки случаи, ковид 19 предизвикува сериозни когнитивни дефицити во текот на неколку месеци.

Continue Reading

Истражување

Германија оди во карантин: Смее да се излегува од дома само со членовите од семејството

Published

on

Германските сојузни и покраински влади денеска се согласија за делумно „затворање”, така што баровите и рестораните ќе бидат затворени од 2-ри до 30 ноември, пренесуваат странските агенции.

Врз основа на делумното „затворање”, продавниците ќе можат да останат отворени доколку ја почитуваат мерката за физичка дистанца, дозволувајќи простор од 10 квадратни метри по лице.

Претходно, германскиот весник „Билд” објави дека германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на федералните покраини договориле нови мерки во борбата против коронавирусот но дека сè уште не биле официјално објавени.

Continue Reading

Истражување

Блогер запали кола од 160 000 евра: Како да бидеш идиот со многу пари и малку памет

Published

on

Блогер запали кола од 160 000 евра: Како да бидеш идиот со многу пари и малку памет еве ви ги чекорите како :

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: