Connect with us

Инфо +

Пушачите наскоро ќе бидат приморани да купуваат цигари од аптека и тоа само со рецепт

Published

on

Овој амбициозен и необичен  план за исфрлање цигарите засекогаш од општеството го најаваи како можна опција  новиот центар за ерадицирање на тутунот на Универзитетот во Квинсленд јавуваат австралиските медиуми.

Директорот за Центаот за истражување за тутн, професорот  Гартнер, рече дека целта на центарот е да и помогне на Австралија да стане нација без никотин.

Во моментов, Австралија има околу  2,3 милиони пушачи  – помалку од 15 проценти од возрасната популација

Преваленцата на пушењето се намалува со бавна просечна стапка од околу 0,4 проценти годишно од 2010 година.

Тоа предизвикува скоро една од седум смртни случаи.

Центарот  ќе вклучи истражувачи од Австралија, Нов Зеланд и Канада.

Continue Reading

Инфо +

Емотивна порака по повод роденденот на синот: Ѓоковиќ му се заблагодари на својот најмил

Published

on

Легендата НоваК Ѓоковиќ објави роденденска честитка по повод роденденот на својот син. Неговиот Стефан кој е инаку негова најголема поддршка со татко му на трибините наполни шест години.

„Среќен роденден хероју татин. Ти благодарам што нѝ даваш безгранична љубов и што нè потсетуваш дека секој ден треба да работиме на себе и да бидеме подобри луѓе и родители. Те сакаме“, напишал Ѓоковиќ, а на фоторафијата ја означил и неговата сопруга, Јелена Ѓоковиќ

Овен Стефан тие ја имаат и ќерката Тара

Continue Reading

Инфо +

Младите доктори ги соблекоа своите алишта барајќи повисоки плати и поголема одговорност од жителите на овој град

Published

on

Младите доктори во Барселона се соблекоа голи на улиците барајќи повисоки плати, повеќе одмор и поголема одговорност од властите, но и жителите на овој град.

Ваквите чекори доаѓаат по огромниот број на заразени лица и тешкотиите да се соочат со пандемијата. Тие посочуваат дека ваквиот потег го симболизира недостатокот на заштита и сигурност кој тие го чувствуваат додека се во болниците.  

Голем дел од учесниците во протестот посочија дека биле принудени да ја прекинат специјализацијата или да преминат од еден оддел на друг соочувајќи се со одговорности за кои не се подготвени. Нивниот апел доаѓа по наглото зголемување на бројките на заразени лица во Барселона, но и во останатите делови од Каталонија.

Continue Reading

Инфо +

„5,644,500 денари за 100 лаптопи за пратениците: Ние ќе си скенираме фискални“

Published

on

Темата со лаптопите за пратениците е трендинг на твитер и скоро сите профили пишуваат за тоа што кажува многу, реално има по ранливе категории на кои им се потребни овие лаптопи .

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: