Connect with us

Истражување

„Колкумина од вас го знаат значењето на лентата со сончогледи?“- Вреди да си прочитате

Published

on

🌻🌻🌻Колкумина од вас го знаат значењето на лентата со сончогледи🌻Сигурна сум многу малку🌻 Сончогледовата лента не е нов тренд, инициран од некаков псевдоинфлуенсер🌻 Тоа е симбол што се користи претежно на фреквентни места (железничка станица, аеродроми, итн.) за дискретно предупредување на вработените дека патникот може да има посебни потреби🌻Ако видите мајка како го носи овој симбол во супермаркет, и држи дете за рака, тоа може да значи дека детето има невидлива попреченост🌻Тривијални нешта, како чекање во ред, може да биде невозможно едно дете со аутизам да ги разбере🌻Ако видите дека некој носи видлива лента со сончоглед, значи дека таа личност или лицето кое го придружува може да има скриена попреченост, физичка или психичка🌻Можеби откако ќе го прочитате овој совет, ќе ги пропуштите тие лица во редот пред Вас 🌻Можеби ќе им оставите малку повеќе простор🌻Можеби ќе им пружите повеќе разбирање🌻 Или можеби доколку сакате ќе ја споделите оваа информација 🌻🌻

Continue Reading

Истражување

После Исус и Гоце Делчев, бугарите ги земаа и Актерите Владо Јовановски и Николина

Published

on

Како во бугарската јавност се манипулира систематски со македонската историја и како за Бугарите се е бугарско, покажува и оваа фотографија која ја објави порталот off.net.mk

Имено Фејсбук страница насловена „Бугарски национализам“ не само што ја бара за себе македонската историја, туку се оди дотаму што во обид да бугаризираат се што е од македонската историја, па не забележале дека ги „крадат“ улогите на македонките актери Николина Кујача и Владо Јовановски.

Фотографијата која е објавена на Фејсбук страницата е дел од филмот на македонскиот автор Милчо Манчевски “Прашина”.


Continue Reading

Истражување

Познатиот вирусолог, д-р Ана Глигиќ, тврди: Коронавирусот ќе исчезне кога ќе се зарази повеќе од 50 отсто од населението!

Published

on

одека секојдневно се регистрираат голем број нови случаи во регионот, епидемиолозите во Србија предупредуваат на можно нагло влошување на епидемиолошката состојба и повикуваат на почитување на мерките – носење маска и држење дистанца. Искусниот вирусолог Ана Глигиќ за Нова.рс проценува дека треба да се почитува мерката, но дека „од оваа лоша состојба“ има само два правилни излеза – вакцина или инфекција на населението.

Д-р Глигиќ, која беше раководител на Националната референтна лабораторија за сипаници во времето на епидемијата на вариола во Србија, изјави дека појавата на третиот бран на коронавирус воопшто не е изненадувачки, со оглед на она што го научивме досега. за неговото пренесување.

„Се пренесува преку воздух и контакт и аеросоли. Пред некој ден прочитав дека тоа може да се направи преку пари. Останува само некој да направи истражување за да може да се пренесува преку храна, а потоа ќе бидат претставени сите познати начини на пренесување“, вели Глигиќ.

Таа додава дека по логика не е исклучено ниту пренесувањето преку храна, но дека тоа не може да се тврди само врз основа на логиката.

„Одам во супермаркет, имам вирус и потоа кашлам и разговарам со некого, капките паѓаат на јаболкото, потоа некој што ќе купи јаболко, не го мие убаво и го внесува вирусот. Може да падне и врз месото, а потоа не се обработува доволно термички или се допира со рацете при подготовката“, објаснува Глигиќ како тоа може да изгледа хипотетички.

Тврди дека поради таквата лесна преносливост, мерките во форма на носење маски и одржување на физичката дистанца не можат да ја потиснат епидемијата.

Исто така смета дека воведувањето построги мерки не би било корисно.

„Мислам дека училиштата и универзитетите не треба да се затвораат, ќе добиеме полоши последици од тоа за културата отколку што ќе направи короната“, вели вирусологот.

Сугерира дека дефинитивно треба да носиме маски, затоа што тоа „не е тешко“.

„Иако вирусот може да помине низ маски, не можат капките, што е многу важно“, посочува таа и им сугерира на оние кои велат дека купувањето маски е преголема ставка во буџетот: „Да речеме, јас ставам во маската хартиена марама и потоа ја менувам, а ја користам истата маска. Особено сега, можеби имате течење на носот“.

Нема лек за короната

Вирусологот објаснува дека смртноста од коронавирус не е преголема, но дека не значи дека нема страв за пациентите, затоа што нема лек за коронавирус.

Таа забележува дека не е во ред да се рекламира ремдесивир, или кој било друг лек, како нешто што ги лекува заразените.

„Не е докажано дека лекот што го користи Трамп лечи пациенти со корона. Докажано е дека е корисно, но не е познато зошто – може да го зајакне клеточниот систем, да предизвика ензимски реакции“, објаснува таа и додава: „Нема лек за вирусот. Има само вакцина. Таа не е гаранција дека нема да се разболите, но може да имате поблага болест, нема да има смртност“.

Решение – имунитет или инфекција на населението

Глигиќ тврди дека „постојат само два вистински начина за излез од оваа лоша состојба – вакцина или инфекција на населението“.

Потсетува дека епидемиологот Предраг Кон неодамна изјавил дека од 15 до 20 проценти од граѓаните во Србија ја прележале короната.

„Треба да притиснеме до 60 за да се стави крај на епидемијата во Србија, а државата не и оди во прилог тоа затоа што на многу голем број пациенти им е потребна болница“, вели таа.

Затоа, вакцинацијата на населението ќе биде далеку подобар начин за колективен имунитет.

Јас се вакцинирав многу пати „па еве ме сега на 87 години“

Смета дека она што го прават Русите во однос на развојот на вакцината против Ковид-19 е добар пристап, но дека Србија ќе мора да ги чека долго време.

„Вакцинацијата на населението започна во Русија, но нема доволно од таа вакцина и бројот на пациенти расте. Нема да се вакцинираме барем до средината на следната година“, проценува вирусологот.

Посочува дека не ја промовира руската вакцина, ниту задолжителната вакцинација.

„Јас сум против задолжителна вакцинација, таа мора да биде доброволна, секој има право да одлучи“, вели таа, одговарајќи на обвинувањата против неа, за кои вели дека доаѓаат од анти-ваксерите.

Таа нагласува дека била вакцинирана против сипаници дури четири пати во една година, со забелешката „па еве ме сега на 87-годишна возраст“.

„Знаете што ме лути? Ќе земеме неколку лекови и нема да се запрашаме какви се последиците. А, кога станува збор за вакцината, штом кажете нешто, тие веднаш ве обвинуваат дека сте земале пари. Немам лична корист од ова што го зборувам, само жалам што не го кажувам она што го знам, не го споделувам искуството“, вели Глигиќ и додава:

„Не ја промовирам руската вакцина, ќе бидам вакцинирана со вакцината одобрена од државата“

Continue Reading

Истражување

Корона мерки-Bелика Британија 3абрани cекc за секој што не живее заедно

Published

on

Во Англија, новиот закон е во сила од 1 јуни поради пандемијата на коронавирусот Забранува собирање на две или повеќе лица од различни домаќинства во затворени простории. Локалните медиуми наскоро почнаа да го нарекуваат законот „забрана за секс“ затоа што, според законот, две лица кои живеат во различни домаќинства не можат технички да имаат секс во затворено.

Се разбира, сексот на јавни места е забранет подолго време, па дури и таа опција отпаѓа. Самиот секс не е експлицитно споменат во новиот закон, но Машабл го истражуваше малку подобро: излегува дека две лица, без разлика колку долго биле во врска, ако не живеат заедно навистина би го прекршиле законот доколку се најдат за водење љубов.Технички, пишува порталот, законот ќе го прекршат сите што не живеат со своите партнери и ќе се состанат за сексуални односи. Тие исто така додаваат дека според новиот закон е забрането да се спие со некого, освен ако не е потребно за работа, погреб или да се избегне некоја опасност.

На кратко, нелегално е да ги посетувате пријателите, семејството или партнерите во нивниот дом или да поминувате време во затворено со некој со кој не живеете.

КОЈА Е РАЗЛИКАТА МЕЃУ МЕРКИТЕ И ЗАКОНИТЕ?
Со оглед на фактот дека во Англија карантинот трае веќе 10 недели, за многумина веќе стана логично дека не е дозволен сексуален однос со некој од друго домаќинство. Па, што точно е разликата помеѓу мерките и новиот закон?

Досега, луѓето едноставно би ја прекршиле мерката и со оглед на тоа што сексот со личност од друго домаќинство сега е забранет со закон, кога се спроведуваше навистина слепо, сите учесници може да бидат гонети. Досега, луѓето мораа да излезат со некоја оправдана причина да ја напуштат куќата, а сега им е јасно пропишано што не смеат да прават. Сепак, добрата вест е дека полицијата не смее да влегува во спалните соби на луѓето и да ги апси. Ако, сепак, некако ги фатат луѓето како го кршат новиот закон, можат веднаш да ги казнат со 100 фунти, односно 850 фунти или да ги уапсат.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: