Connect with us

Инфо +

Слабо англискиот – Македонска работа ..

Published

on

Tool e алат, може и точно е алат за зeмање пари – Патарина така би имало логика.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="sr" dir="ltr">Дајте бре некој нека им каже дека не е Pay tool туку е Toll!<br>Tool е алат. <a href="https://t.co/tE4MffZ5fc">pic.twitter.com/tE4MffZ5fc</a></p>&mdash; Jas (@BrlaBrla) <a href="https://twitter.com/BrlaBrla/status/1317568470201044993?ref_src=twsrc%5Etfw">October 17, 2020</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Continue Reading

Инфо +

Пронајдено телото на 51-годишниот полицаец од Делчево во река Брегалница

Published

on

Полицијата го пронајде телото на 51-годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој во четвртокот заминал на риболот кај месноста „Улив“ во атар на село Илиово, а вчера утрото бил пријавен за исчезнат.

Од полицијата за МИА информираа дека вчера доцна попладнето телото било пронајдено кај споменатата локација заглавен во неговото возило во водите на реката Брегалница.

Безживотното тело било извадено од реката синоќа во 23 часот, а потоа и возилото „застава 101“.

Деталите за овој случај не се познати.

Continue Reading

Инфо +

Заев: Станав милионер со продавање на сушени црвени пиперки!

Published

on

Македонскиот премиер Зоран Заев за српски „Курир“ ја раскажа својата животна приказна.

Тој откри дека во младоста продавал лубеници, пиперки и домати на пазарот до Горњи Милановац, а и дека првите заработени милиони му се повразани со Србија.

Првата голема заработка – 2,4 милиони марки е од црвен пипер, кој го сушевме во Струмица, и му го дадовме на Хоргос за производство на сушен црвен пипер. Во 2001 година, во Суботица, преговаравме за цената, квалитетот, стандардите. Договорот падна, профитот беше 2,4 милиони марки. И со тој капитал купивме циглана. И кога ќе го прашате моето семејство од каде е создаден капиталот – тој е создаден од пазарот во Горњи Милановац и од српските фабрики. И син ми и ќерка ми го знаат тоа, а камоли постарите членови на семејството. И сега нека ми каже некој српски политичар дека Заев има резерви кон Србија, вели Заев.

Continue Reading

Инфо +

Богданци – Не му исплатил две плати па го нападнал со срп на спиење!

Published

on

Постапувајќи по поднесената кривична пријава јавниот обвинител во Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице од с.Прждево, Демир Капија, за кое постои основано сомнение дека го сторило кривичното дело – Изнуда од член 258 став 2 во врска со став 1 во врска со член 19 став 1 од Кривичниот законик.

Осомничениот на 10.06.2021 година во 05,30 часот, носејќи со себе опасно орудие – сор со сечиво од 50 см кој се употребува за рачно сечење на гранки, влегол во семејната куќа на оштетениот во Богданци. Тој отишол во дневната соба каде што спиеле оштетениот и неговата сопруга. Во моментот кога осомничениот застанал со сорот во раката над оштетениот, се разбудила сопругата на оштетениот и почнала исплашено да вика. Од викањето оштетениот се разбудил, а осомничениот држејќи го сорот во раце, започнал да упатува сериозни закани кон оштетениот за да му даде пари во износ од 75.000 денари. Осомничениот сметал дека оштетениот му ги должел паричните средства на име надомест за работа, за одгледување на кози во сопственост на оштетениот во период од два и пол месеци. По упатените закани , осомничениот излегол надвор и продолжил со викањето, на кој начин со сериозна закана со употреба на опасно орудие, со намера за себе да прибави противправна имотна корист се обидел да го присили оштетениот да стори нешто на штета на својот имот да му даде 75.000 денари, кои пари оштетениот не му ги должел на осомничениот.

Гевгелиското обвинителство до Судијата на претходна постапка при Основниот суд Гевгелија поднесе Предлог за определување на мерката притвор против осомниченот, бидејќи постојат околности кои го оправдуваат стравот дека осомничениот ќе се даде во бегство, дека ќе ја попречува кривичната постапка со влијание врз сведоците и дека ќе го доврши обиденото кривично дело или дека ќе го стори кривичното дело со кое се заканува. Основниот суд Гевгелија донесе Решение со кое на осомничениот му е определен притвор во траење од 30 дена.​

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: