Connect with us

Истражување

Додека во Европа расте бројот на случаи на коронавирус, во Шведска продолжува опаѓачкиот тренд

Published

on

Додека во остатокот од Европа расте бројот на случаи на коронавирус, во Шведска продолжува опаѓачкиот тренд по оспоруваниот пристап за земјата во однос на пандемијата. Во Шведска, за разлика од речиси сите земји во Европа немаше драстички мерки за спречување на ширењето на болеста, како затворање на бизниси.

„Кривата се спушта, а кривите за тешко заболени почнаа да се спуштаат многу блиски до нула. Во целина, тоа е многу позитивно“, рече главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел.

Шведските власти одбија да ги применат строгите мерки на затворање кои во голема мера беа применувани во Европа. Беа забранети големи собири, но рестораните и училиштата за мали деца останаа отворени. Шведската влада повика да одржување физичка дистанца и граѓаните во голема мера го почитуваа тоа.

Шведска денеска пријави два нови смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати достигна 5,918.

Досега во земјата од 10 милиони има регистрирано скоро 100 илјади регистрирани случаи на коронавирус.

Continue Reading

Истражување

Решението е многу едноставно: Петок, Сабота и Недела – целосен карантин

Published

on

Епидемиолог со едноставно решение за надминување на „пикот“ односно високиот број на заболени еве како би звучело едноставното решение:

Решението е многу едноставно: од Понеделник сабајле до Петок попладне, идеш на работа, маркет, улица… држиш дистанца од СЕКОЈ и носиш МАСКА!Петок, Сабота и Недела – целосен карантин со војска и полиција на улица!Доволни се 10 до 30 дена со оваа мерка.

Continue Reading

Истражување

Истражување: Секој оној кој прележал корона „остарел“ за 10 години

Published

on

Луѓето кои се опоравуваат од ефектите на коронавирусот можат да претрпат сериозно оштетување на функциите на мозокот, а во најлоши случаи може да се појави штета што е еднаква на нагло стареење на мозокот за десет години, предупредија во средата истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон.

Студијата сè уште не поминала на рецензија, а била направена врз 84.285 опоравени од ковид 19, пренесува канадски Глобалњуз.

Истражувачкиот тим е предводен од Адам Хемпшир, кој рече дека во некои потешки случаи, ковид 19 предизвикува сериозни когнитивни дефицити во текот на неколку месеци.

Continue Reading

Истражување

Германија оди во карантин: Смее да се излегува од дома само со членовите од семејството

Published

on

Германските сојузни и покраински влади денеска се согласија за делумно „затворање”, така што баровите и рестораните ќе бидат затворени од 2-ри до 30 ноември, пренесуваат странските агенции.

Врз основа на делумното „затворање”, продавниците ќе можат да останат отворени доколку ја почитуваат мерката за физичка дистанца, дозволувајќи простор од 10 квадратни метри по лице.

Претходно, германскиот весник „Билд” објави дека германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на федералните покраини договориле нови мерки во борбата против коронавирусот но дека сè уште не биле официјално објавени.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: