Connect with us

Приказни

Гepманецот што пробал првпат ајвар, а потоа нарачал пет кила за во Гepманија

Published

on

Тасевски раскажа за гepманецот што пробал ајвар, дури и нарачал пет кила за во Гepманија:

Се запознавам со една странска будала, познат нутриционист, дојден овде приватно, само да го види изворот на реката Аксиос, зашто читал за неа во библијата. Бил во Вруток, го видел, мрднат од радост. Еееееј, на изворот на библиска река бил. Коњ. Ама остајте тоа… Не е толку важно.Седиме во кафана, нарачувам и ајвар да донесат, со ручеков, ја нешто скара нарачав, он пасе некои треви со балсамико, преливи… Ме гледа како ја гнетам фурнаринката со ајвар, ме прашува: Вас ист дас?Викам, мацедонише специјалитет, зер шоооон. Го пробува и пазете коментаров на нутриционистов: Ова не мислам дека е нешто вредно да се внесе во организмот, ама е добро у пичку матер! На германски го кажа ова, ама таа беше смислата.

И почнува да бута од ајварот. Не ги пипна тоа тревите во тањир.Не можам да престанам да јадам, вели. Еееее, па му викам, не е целата светска убавина во Мерцедес и Ауди. Башка тие не се јадат. Следниот ден у девет ми се јавува: Ај таму на ајвар! Викам кај нас на рибја чорба се оди сабјале. Јади што сакаш, јас ајвар. Доаѓа келнерот, љубезен, го знае странецот, пошо секој ден таму јадел. Љубезен келнерот, прави пируета, му подава мени на Хелмут, странецов така се вика, , овој не го ни зема, вика: Ајвар, љуто!!! Пет такви чинивчиња со ајвар мавна. Солзи му течат од тоа љутото, ко булка во фацата напраен, ама бута.И сега финалето. Доаѓа келнерот со сметката и Хелмут сака да купи од истиот ајвар за во Германија. Келнеров вика скапичко ќе ти дојде од ресторанскиов, ама жена ми и мајка ми баш денес прават ајвар, подобар од овој трипати. Љут, уши паѓаат. Ако сакаш од него, домашен.Хелмут директ нарачува пет кила. Келнеров му вели 50 евра. Овој одма му дава и си пружија рака.Бомбона бизнис. Само тешко на оној што ги лупи пиперките

Continue Reading

Приказни

“Извинете драга, Вашата мајка го напушти овој свет”

Published

on

Докторот: Жалам, се обидовме, но не можевме да ја спасиме вашата мајка.

Ќерката: Не! Не! Не! Не е можно.

Докторот: Извинете драга, Вашата мајка го напушти овој свет.

Ќерката: Ама докторе, мајка ми е борец, како така лесно се предаде.

Докторот: Те молам душо, треба да ја однесеме во капелата.

Ќерката: Нееее! Мамо разбуди се! Ти си единствениот близок што го имам.

Докторот: Ве молам, треба да заминете, а ние да ја завршиме нашата работа.

Ќерката: Ве молам докторе, дајте ми барем пет минути, сакам да разговарам со неа за последен пат.

Докторот: Добро, за пет минути се враќам.

Ќерката ја затвора вратата, клекнува и почнува да го моли Бога да ја врати нејзината мајка. Таа е единствената личност што ја има. Наеднаш мајката ги отвора очите и почнува да кашла.

Ќерката возбудено: Мамо жива си!

Докторот: Ова е чудо! Во оваа професија сум 15 години и вакво нешто не сум видел..

Ќерката: Му благодарам на Бога.

Докторот: Навистина му служите!

Бог прави многу работи, нè чува од многу опасности, несреќи, болести и луѓе кои ни посакуваат штета.

Ако имаме здравје, тоа не е затоа што сте паметни или поради нашите пари.. Тоа е поради неговата милост затоа што те сака!

Бог те избавил од работи што дури и самиот не ги знаеш. Тој те штити од твоето раѓање.

Не игнорирајте!

Continue Reading

Рекла Казала

Има ли пилот во авионот?

Published

on

Continue Reading

Приказни

Приказна на една мајка: Јас не растам само син, туку иден сопруг и татко, пред сè човек

Published

on

Отсекогаш знаев дека ќе родам син. Тој е мојот универзум, мојот свет, мојата љубов, мојата радост, мојот живот, мојата сила, моите крилја и мојот сон. Тој е бестрашен и умен. Тој е дете на природата, зелена трева, одрани колена, високи дрвја, брзина и сила. Тој е сè што никогаш не сум била.

Навидум недопирлив и независен, вистински мал волк, Вук е дете полно со љубов, големо срце и нежна душа. Душата нежна како свила, поранлива отколку што сакам, искрен поглед и топла прегратка.

Мислам дека понекогаш премногу се давам како мајка. Се прашувам дали го сакам премногу, дали го бакнувам премногу или обрнувам премногу внимание на него? Треба ли да му дозволам на да го посакува мојот допир и мирис, да почувствува осаменост и да сака блискост? Ми кажуваат како е момче и дека можам да го сакам толку многу. Тој мора да биде маж, за да стане цврст. Кога тој плаче за ситница, ги гледам погледите на другите мајки, кои ми кажуваат: „Викни на него, не може да плаче! Тој мора да биде силен маж!” Истите тие мајки, истите тие ставови, до себе имаат сопрузи, татковци и синови, кои не им даваат внимание, а можеби и не доволно љубов и почит. Сите тие сакаат да бидат прегрнати и бакнати. Сите од нив се повикуваат на два збора: „Те сакам! Те сакам мамо, те сакам жено, те сакам, ќерко!”

Како можат тие исти мажи да научат да сакаат и бакнуваат, ако не им даваме бакнежи и прегратки?

Како истите тие синови да ги почитуваат вашите потреби, ако вие нивните сте ги туркате под тепих за да ги направите „вистинските мажи” ?!

Како вашите ќерки ќе бидат среќни, задоволни и сакани, ако јас мојот син го восиптам дека љубовта не е важна и се дозира … Дали ќе дојдете на мојата врата да ме честитате дека станал маж, кога вашата ќерка ќе плаче на вашето рамо, бидејќи не е сакана и не е ценета?

Дали воопшто размислувате за тоа?

Јас не растам само син, туку иден сопруг и татко, пред сè човек. Не сакам да стане празен и моќен, но храбар, уверен и исполнет. Љубовта што му ја давам, сакам да ја носи низ животот како штит од лоши луѓе, тешки облаци и матен дожд. Нежноста што му ја давам, сакам да научи да ја дава на оние кои вредат. Бакнежите кои несебично му ги делам, сакам да ги запамети, да ги притисне во себе, за деновите кога јас нема да бидам таму да му подадам рака, допир, дури ни збор. Сакам само едно – да научи да се цени себе си и животот што му е даден, за да не ја пушта празнината, осаменоста, гордоста. Сонувам дека утрата му почнуваат со насмевка, а вечерите завршуваат со чувство на мир, среќа и исполнување. Сакам неговиот пат да биде чист, покриен со камења од искрени соништа што водат зад виножитото и дека неговата рака и душа никогаш не се празни. Сакам неговото срце да расте, за да може да се сака себе си и другите. Сакам да научи дека близината на природата, е како воздухот, да не се плаши да се предаде и ако изгуби една битка, да знае дека сето тоа се случило, со цел да победи во следна.

На крајот, не ми е важно што ми кажуваат вашите очи. Не ми е важно што вашите усни ме опоменуваат. Не ми е важно што сите вие мислите поинаку. Нема книга, ни запис на овој свет, што може да ме убеди дека има премногу љубов во едно суштество. Впрочем, важно е што сакам тебе да ти кажам, драг мој …

Сине, знам, ќе има пропуштена љубов, лоши денови, неправедни луѓе. Едно те молам, не престанувај да се сакаш себе си. Не престанувај да веруваш во љубов. Не согласувај се во својот живот на нешто помалку од она што ние ти го даваме како дете. Животот е еден, фразата е клише, но е навистина точна. Ти си еден. Ти си мој. Ти си наш. Сега и засекогаш. Летај високо, скокај, не дозволувај да паднеш без цел! Стани, продолжувај и пркоси! Пркоси му на ветерот, дождот, бурата. Живеј за да го почувствуваш својот живот, не дозволувај да одиш, не се свртувај кон туѓи патишта. Гази по својот пат и сонувај ги твоите соништа. Кога е тешко, прифати го она што го носиш во твојата душа, насмевни се, сврти се и оди. Биди шума, густа и непокорлива, биди вода, биди оган. Биди волк.

Автор: Кристина Митриќ

Фото: Кристина Митриќ, приватна архива

Извор: Detinjarije.com

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: