Connect with us

Истражување

Корона мерки-Bелика Британија 3абрани cекc за секој што не живее заедно

Published

on

Во Англија, новиот закон е во сила од 1 јуни поради пандемијата на коронавирусот Забранува собирање на две или повеќе лица од различни домаќинства во затворени простории. Локалните медиуми наскоро почнаа да го нарекуваат законот „забрана за секс“ затоа што, според законот, две лица кои живеат во различни домаќинства не можат технички да имаат секс во затворено.

Се разбира, сексот на јавни места е забранет подолго време, па дури и таа опција отпаѓа. Самиот секс не е експлицитно споменат во новиот закон, но Машабл го истражуваше малку подобро: излегува дека две лица, без разлика колку долго биле во врска, ако не живеат заедно навистина би го прекршиле законот доколку се најдат за водење љубов.Технички, пишува порталот, законот ќе го прекршат сите што не живеат со своите партнери и ќе се состанат за сексуални односи. Тие исто така додаваат дека според новиот закон е забрането да се спие со некого, освен ако не е потребно за работа, погреб или да се избегне некоја опасност.

На кратко, нелегално е да ги посетувате пријателите, семејството или партнерите во нивниот дом или да поминувате време во затворено со некој со кој не живеете.

КОЈА Е РАЗЛИКАТА МЕЃУ МЕРКИТЕ И ЗАКОНИТЕ?
Со оглед на фактот дека во Англија карантинот трае веќе 10 недели, за многумина веќе стана логично дека не е дозволен сексуален однос со некој од друго домаќинство. Па, што точно е разликата помеѓу мерките и новиот закон?

Досега, луѓето едноставно би ја прекршиле мерката и со оглед на тоа што сексот со личност од друго домаќинство сега е забранет со закон, кога се спроведуваше навистина слепо, сите учесници може да бидат гонети. Досега, луѓето мораа да излезат со некоја оправдана причина да ја напуштат куќата, а сега им е јасно пропишано што не смеат да прават. Сепак, добрата вест е дека полицијата не смее да влегува во спалните соби на луѓето и да ги апси. Ако, сепак, некако ги фатат луѓето како го кршат новиот закон, можат веднаш да ги казнат со 100 фунти, односно 850 фунти или да ги уапсат.

Continue Reading

Истражување

Во Исланд мoжете да работите без европски пасош, но треба да го исполнувате овој услов

Published

on

Уште едно место им нуди прибежиште на странците во текот на пандемијата.

Рејкјавик, главниот град на Исланд ја измени својата програма за работна виза на далечина за граѓаните надвор од европскиот шенгенски простор, правејќи го Исланд привлечна дестинација за сите оние кои сакаат да побегнат од глобалните заклучувања поради вториот бран.

Сепак, има една цака, како што пишуваат медиумитее.

Според условите за виза, на сеокј странски државјанин за кој не е потребна виза за влез на Исланд, ќе биде дозволено да остане во земјата шест месеци непрекинато, иако неговите меѓународни граници се воглавно затворени. Меѓутоа, ќе мора да бидете вработени некаде на друго место и да заработувате шест цифрена сума на пари за да можете да останете во Исланд.

-Всушност, идејата е да привлечеме професионалци со висока заработка од Силиконската долина или Сан Франциско, и да своите пари ги трошат овде, наместо таму – изјави Гудрин Хелгадотир, членка на демократската партија и поранешен член на парламентот.

Исланд со својата нова програма им се придружи на неколку земји, вклучувајќи ги Бермуда, Барбадос, Кајманските острови и Естонија, кои се обидуваат да привлечат работници од било кое место, но не сакаат да се обврзат на долгогодишен престој.

Меѓутоа, Исланд е насочен само на богатите. Земјата бара доказ за месечна заработка од 7.360 американски долари или околу 88.000 американски долари, а подносителите на барањата мораат да исполнат услови за дополнително здравствено осигурување. Во споредба, Бермуда бара нешто повеќе од 263 долари надокнада за оние кои сакаат својот карантински живот да го заменат со островска авантура.

Бројот на посетители на Исланд опадна за речиси 80% како резултат на пандемијата, дури и откако во текот на летото се продолжени патувањата на внатрешноста на европскиот шенген простор. Ова значеле привремено запирање на работата за многу локални претпријатија.

Continue Reading

Истражување

СЗО: Постои ризик сиромашните и ранливите да бидат згазени во стампедо за вакцината

Published

on

Постои ризик дека сиромашните и ранливите ќе бидат згазени во стампедо околу вакцината против коронавирусот, изјави директорот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус.Тој додал дека и итно потребно да се обезбедат 4,3 милијарди долари за шемата за делење вакцини во светот.

Тедрос говорел на виртуелен брифинг во Женева, пренесе „Ројтерс“.

Десетици земји се пријавија за глобалниот план на вакцинација познат како КОВАКС, кој го оформи СЗО и групата за вакцини ГАВИ за да се обезбедат вакцини за земјите кои не би можеле да си ги приуштат на друг начин.

До сега се собрани пет милијарди долари, вклучувајќи и повече од 600 милиони долари од Германија.

Continue Reading

Истражување

Бил Гејтс најавува нова пандемија за 3 години

Published

on

Гостувајќи во популарната емисија „Лејт шоу“, основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, најави дека светот ќе се соочи повторно со нова пандемија, слична како коронавирусот во 2025 година.

„Според мене светот ќе се соочи со „пандемија 2“. Тоа ќе биде еден вид на терористички напад. Според моите проценки, тоа ќе се случи за пет години“, изјавил Гејтс во интервјуто го кое направиле преку „Скајп“.

Откако почна со повлекувањето од управата на неговата компанија „Мајкрософт“, Бил Гејтс почна да се занимава со хуманитарна работа. Тој во 2000 година ја основаше фондацијата која е посветена на вакцинација на невакцинираните деца во регионите во кои детската парализа се уште не е искоренета.

Гејтс чија фондација е ангажирана за пронаоѓање на вакцината против коронавирусот, се осврна и на актуелната пандемија.

„Поради коронавирусот, вака ќе живееме до лето. Но, до тој период, ќе ни биде потребно чудо. Ефектот на вакцините можеме да ги видиме подоцна. Се плашам дека вистинскиот бенефит ќе го видиме дури за две години, на лето. Никој не добива, сите губиме“, изјавил Гејтс.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: