Connect with us

Инфо +

Ретка снимка: Шарпланинец храбро го брани стадото овци од два волка ВИДЕО

Published

on

Во минатото го нарекувале илирски овчар. Но, бидејќи потекнува од Шар Планина, името Шарпланинец самото се наметнало.

Се верува дека на овие простори пристигнал од Азија, со миграцијата на населението во светот. Силен е и „вооружен“ е со многу моќни заби кои му помагаат во вечната борба со волците кои се често во негова близина во планинските предели. Овие кучиња се исклучително храбри, а најбестрашните од нив, понекогаш влегуваат во битки дури и со мечки. Народните преданија велат дека три Шарпланинци можат да совладаат цела орда волци за да го одбранат стадото овци што го чуваат, макар имало и 500 овци во него.

Овие кучиња и денес најчесто се чувари на стадата во земјава, но и на просторите на поранешна Југославија. Некои од нив ги чува дури и војската на овие балкански простори, а некои се само чувари на куќата. Сепак, тие се многу интелигентни кучиња и за кусо време сфаќаат што се очекува од нив – да бидат чувари – и тоа го прифаќаат со задоволство. Мирен, питом, Шарпланинецот е еден од најсаканите домашни миленици.

Тој е недоверлив кон странците и не дозволува неповикани да дојдат на нивната територија. Но, не напаѓа ако неговиот сопственик не му го нареди тоа.

Ова е импресивно куче со цврста градба, широки, мускулести гради, тажни очи и по малку меланхоличен поглед, цврсто влакно и дебела опашка. Препознатлив е по сивата боја, иако во ретки случаи може да биде потполно бел или црн.

Потекло на Шарпланинците

Иако знаеме дека потекнуваат од Шар Планина, според некои податоци, тие се дојдени на овие простори од Тибет, Хималаите и тоа во времето на Александар Македонски. Тој го донел на нашата територија и тука останале.

Женките се во просек високи помеѓу 60-68 сантиметри, а мажјаците од 68-75 сантиметри. Женките тежат околу 35-45 килограми, додека мажјаците од 40 до 55 килограми.

Интересно е што овие кучиња јадат многу малку во однос на својата големина. Не се пребирливи во однос на храната, но треба да се хранат квалитетно, посебно кога се мали и се развиваат.

Не смеете да ги чувате врзани со ланец, тоа е вистинско мачење за нив. Па ако веќе не можете да ги чувате на отворено, изградете им голема куќичка во која ќе можат да се движат слободно. Заради дебелото крзно не им пречи студеното време, но тие не се како Хаските или Самоједите, па заштитете ја нивната куќичка од студ. Од друга страна, не ги сакаат големите жештини.

Ова се кучиња кои самите се грижат многу за својата хигиена, тоа им е генетски вродена карактеристика. Друга вродена карактеристика им е желбата за чување на својот сопственик, па ако проценат дека тој е во опасност, Шарпланинецот е во состојба да му се спротивстави на противник многу поголем од себе.

Но имајте предвид, колку и да сакате вакво куче, ако не можете да му ги пружите неопходните услови за живот, не го чувајте. Ова не е куче за во стан или за во тесен затворен простор.

Шарпланинецот е надалеку познат по неговата убавина, лојалност и борбеност, а најдобар доказ дека ги оправдува овие епитети е подзаборавеното видео на кое ова куче е прикажано во неговата исконска улога-одбрана на стадата овци кои се чувале и се уште се чуваат на Шар Планина.

Continue Reading

Инфо +

„Ние не можеме да да молчиме додека Вие ја прeдaвате и продавате Македонија“: Отворено писмо на припадниците на АРМ до власта

Published

on

Припадниците на Армијата на Република Македонија испратија писмо до претседателот на државата, Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот за одбрана, Радмила Шекеринска.

Писмото, припадниците на АРМ го започнаа со заклетвата која сите припадници на армијата, од 1991 година, до денес ја даваат кога ќе ја облечат униформата.

„Се колнам дека ќе ги бранам слободата, сувереноста, самостојноста и територијалниот интегритет на Република Македонија. Дисциплинирано, совесно и одговорно ќе ги извршувам обврските и должностите како бранител на мојата татковина Република Македонија и ќе се борам за нејзината слобода и чест!“

Со заклетвата, припадниците на АРМ се колнат на Македонија, а не на претседателот, премиерот, министерот за одбрана…Без разлика дали власта е од СДСМ, ВМРО, ДУИ, ЛДП, ДПА..


„Без разлика на сите можни поделби по кои можеме да се делиме и да бидеме различни меѓу себе, Ние се колнеме на Македонија“

Претседателот, премиерот, министрите, исто така даваат свечена заклетва и излава кога ќе стапат на функција и се колнат дека должностите ќе ги извршуваат совесно и одговорно, ќе ги почитуваат Уставот и законите, ќе го штитат територијалниот интегритет, суверенитет и независноста на Република Македонија.

Изјавуваат дека ќе работат во интерес на граѓаните и за доброто на земјата. Дека ќе ја оправдаат довербата која им ја дал народот.

„Значи, да заклучиме до овде: и Ние и Вие, сите се колнеме дека ќе ги правиме истите работи за Македонија, секој од својата функција, должност, позиција, во склад со своите надлежности, своите можности ….“, велат припадниците на АРМ во своето писмо до власта.

„Меѓутоа, во последно време Вие направивте чекори и постапки кои раѓаат сомнеж кај многумина од Нас. Ни го сменивте името на државата, ни ја зедовте Македонија од униформата и ни забранивте да ја носиме, не разоружувате од оружјето и орудијата кои имаат респективна огнена моќ, ни ги „трансформирате“ специјалните и тенковските единици, ни наметнувате да градиме капацитети само како лесна пешадија, ни ги приземјувате воздухопловите,….“ обвинуваат тие.

Но најважно е дека ни ја менувате историјата (а не сакате да ги слушате историчарите), ни ги распродавате хероите кај соседите, се обидувате да го продадете јазикот, идентитетот,….. Што ќе биде следно? Религијата, територијата,….? Има ли крај?

Сето ова не тера да се посомневаме дека Вие како да не ги почитувате заклетвите и изјавите кои свечено ги дадовте и потпишавте. Мислиме дека не ги извршувате Вашите обврски и должности за да ги заштитите интересите на Македонија и дека искрено работите во интерес на граѓаните и татковината. Црвот на сомнежот сé повеќе ги разјадува нашите убедувања дека Вашите намери за живот во мир и благосостојба на народот во Македонија се чесни и искрени. Вие не сте искрени и не ја говорите вистината.

Припадниците на АРМ нагласуваат дека нема да го прифатат понижувањето дека бугарската фашистичка окупација била администрација, а и барањето на министерката Шекеринска да ја заборавиме историјата.

„Тоа така не може! Ние во АРМ за наш ден го имаме 18 Август, свет ден кога во Втората Светска Војна 1943 година е формиран македонскиот антифашистички баталјон “Мирче Ацев”. Министерке, тоа не може да ни го негирате, не можете да ни ги негирате традициите од војната во која Македонците се бореле против бугарскиот фашистички окупатор“, посочуваат припадниците на АРМ.

Тие бараат власта уште еднаш размисли пред да ги донесете крајните одлуки и да преземе чекори кои може се штетни за македонските национални интереси. Да размисли дали вреди да тргнеме по патот од кој нема враќање?


„Вие сте политичари, ние сме војници! Вие доаѓате и си одите, ние остануваме! Со нас останува и НАРОДОТ! Немојте да нé тестирате до каде ни е прагот на толеранција!“, порачуваат тие.

Едноставно е, разберете нé! Ние не можеме да да молчиме додека Вие ја предавате и продавате Македонија! Стоп за распродажбата ВЕДНАШ!

П.С. Не нé барајте преку службите, доволно нé има, од сите чинови, должности и од сите единици.

Continue Reading

Инфо +

Вторник неработен ден за сите граѓани

Published

on

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8 декември 2020 година (вторник), ‘’Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Mинистерството за труд и социјална политика на сите граѓани им го честита празникот “Св.Климент Охридски”.

Continue Reading

Инфо +

“Игорче бегај од тука додека си млад”

Published

on

Дами и господа нашиот Игор Џамбазов :

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: