Connect with us

Хуманост

Апел за помош: Да му помогнеме на чичко Борче

Published

on

МОЛБА за чичко Борче од нас. Ѓорче 🙏🙏🙏 ДА СПОДЕЛИМЕ🙏🙏🙏Кој неможе да помогне нека помогне со тоа што ќе СПОДЕЛИЖивотниот пат на чичко Борче го довел да веќе 16 години остане на улица на милост и немилост , топло и ладно , понекогаш најаден доколку се најде некој добронамерен човек и му помогне меѓутоа понекогаш и гладен . Чичко Борче има 70 години и моментално спие во Сиротински Дом во Чичино село , од 2004 година е на улиците нема семејство ниту пензија.

Со оваа објава упатуваме апел до сите добри луѓе да се погрижиме кој колку може да помогнеме следниоте ладенни ноќи чичко Борче да ги помине нормално како секој човек , од помош секаква е добредојдена додека тој што неможе да помогне нека се помоли за него и нека СПОДЕЛИ за да може друг да види и да даде каква било помош.СЕКОЈ КОЈ САКА ДА ДАДЕ ПОМОШ МОЖЕ ДА ГО НАЈДЕ ПРЕД КИПЕР ВО НАСЕЛБА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ БИДЕЈКИ НЕМА ТЕЛЕФОНМилостивиот не ги затвора ушите пред молбите на сиромашните, туку ита да им помогне. Кога му дава на оној што е во неволја, дава со љубов и сострадание, и кога му подава на сиромашниот, лицето му е ведро, зашто срцето му се радува заради милостината, оти му помогнал на ближниот. И милостивиот е возљубен од Бога и и се спасува во денот на опасност, зашто Бог го љуби оној што со радост дава.Свети Нектариј Егински

Continue Reading

Хуманост

Прекрасно дело: Крушевчанка нуди сместување за болни од Ковид-19

Published

on

Почитувани сограѓани, ситуацијата во Крушево излегува од контрола и без да се обвинуваме, ширејќи само омраза, да си помогниме кој како и колку можи.

Јас го нудам моето апартманче,(кое нормално не се издава во вакви услови), за изолација или било каква потреба на семејство каде нема услови и за болниот и за останатите членови на семејството.

Доколку некој има потреба од посебна просторија нека ме контактира во секое време а тековните потреби за храна и останатото, ќе бидат моја грижа.

Билјана Проеска
Крушево

Continue Reading

Хуманост

Исчезна уште едно лице: Жена со деменција! Семејството моли за помош

Published

on

Скопјанка со деменција е изгубена, а семејството бара помош од граѓаните. Живее во скопската населба Бутел 1, но нее исклучено да се качила во градски автобус.

„Изгубена е жена на возраст од 80 години со деменција. Се одзива на името Веца. Кој може нека го сподели постов
Било каква информација е добредојдена.
тел. за контакт: 075 55 45 35
тел. за контакт: 075 332 590
Жената е од Бутел 1. Меѓутоа ја нема од сабајле и постои можност да се качи во автобус или такси и да отиде било каде. Пријавено е во полиција. Bо моментов и има луѓе што бараат низ Бутел, Чаир, Радишани.“

Continue Reading

Хуманост

“Овие две девојки немаат услови да ја поминат зимата, а зад себе имаат и братче од една година”

Published

on

Драги мои пријатели и Пријателки зимата полека си доаѓа вирусите напаѓаат а овие две девојки немаат услови да ја помимат зимата а зад себе имаат братче од една година кој нема ни пелени на себе користи сешто ќе се најде, ве замолувам сите хумани лица кој имаат стари обувки јакнички тренерки и слично за возраст од 8 и 9 години и облека за машко од 1 година да донираат на ова семејство живеат над бирото за вработување или додека не сте во можност контактирајте со мене во инбокс
Ајде да помогнеме!!!
Ве молам споделувајте на вашиот зид !!!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: