Connect with us

Истражување

„Ќе умpам ако се pазболам“: Мајка одбива да ги испраќа децата на училиште за ова треба да плати казна од 3.000 евра

Published

on

Мајка на две деца се соочува со затворска казна бидејќи одбила да ги испрати своите деца во основно училиште, а исто така и се заканува казна од 3.000 евра, објави „Дејли меил“. Кејти Симпсом (29) ре ши да ги остави дома синот Дамиен и ќерката Алиша (и шест години).

Таа се плаши дека може да умре од астма, дијабетес и проблеми со тироидната жлезда, бидејќи се плаши дека ако добие вирус корона, може да има компликации. Дејли меил наведува дека таа едвај ја напуштила куќата од почетокот на пандемијата во март, а службеник на училиштето и испратил судски предупредување дека мора да ги донесе децата на училиште. Таа наводно им рекла на наставниците во училиштата во градот Редкар во Северен Јоркшир дека „ќе умре ако се разболи од вирусот корона“.


Според законите во Велика Британија, родителите кои не ги испраќаат своите деца на училиште без оправдување го кршат законот и се соочуваат со затворски и финансиски казни. Во писмото од службеникот на училиштето пишувало дека отсуството на деца од училиште им штети на учениците да добијат добро образование.

“Тоа ја стеснува нивната перспектива во животот, ја нарушува рутината на училиштето и учењето за другите. Може да предизвика асоцијално однесување и криминал кај дете”, беше напишано во писмото што го доби Кејти Симпсон. Таа рече дека нема намера да ги враќа децата на училиште, иако е невработена и покрај тоа што и се заканува три месеци затвор. – Нема две опции, само една. Ако го добијам тој вирус, ќе умрам. Јас сум самохрана мајка, немам никој на светот да ми помогне со моите деца. Не можам да го преземам тој ризик. Кога и да е сезонски вирус или грип, го добивам тоа и тешко е да се поднесе. Короната уби многу луѓе и сите наскоро ќе бидеме во карантин. Изгледа работите ќе се влошат. Бројот на луѓе со кои моите деца можат да стапат во контакт е голем и не би бил безбеден. Мојот син Демијан има астма, така што не станува збор само за мене. Сега ми се закануваат со суд. Не сум сигурен дека ќе одам на суд, бидејќи сум исплашен – изјави Симпсон.

Continue Reading

Истражување

Во Исланд мoжете да работите без европски пасош, но треба да го исполнувате овој услов

Published

on

Уште едно место им нуди прибежиште на странците во текот на пандемијата.

Рејкјавик, главниот град на Исланд ја измени својата програма за работна виза на далечина за граѓаните надвор од европскиот шенгенски простор, правејќи го Исланд привлечна дестинација за сите оние кои сакаат да побегнат од глобалните заклучувања поради вториот бран.

Сепак, има една цака, како што пишуваат медиумитее.

Според условите за виза, на сеокј странски државјанин за кој не е потребна виза за влез на Исланд, ќе биде дозволено да остане во земјата шест месеци непрекинато, иако неговите меѓународни граници се воглавно затворени. Меѓутоа, ќе мора да бидете вработени некаде на друго место и да заработувате шест цифрена сума на пари за да можете да останете во Исланд.

-Всушност, идејата е да привлечеме професионалци со висока заработка од Силиконската долина или Сан Франциско, и да своите пари ги трошат овде, наместо таму – изјави Гудрин Хелгадотир, членка на демократската партија и поранешен член на парламентот.

Исланд со својата нова програма им се придружи на неколку земји, вклучувајќи ги Бермуда, Барбадос, Кајманските острови и Естонија, кои се обидуваат да привлечат работници од било кое место, но не сакаат да се обврзат на долгогодишен престој.

Меѓутоа, Исланд е насочен само на богатите. Земјата бара доказ за месечна заработка од 7.360 американски долари или околу 88.000 американски долари, а подносителите на барањата мораат да исполнат услови за дополнително здравствено осигурување. Во споредба, Бермуда бара нешто повеќе од 263 долари надокнада за оние кои сакаат својот карантински живот да го заменат со островска авантура.

Бројот на посетители на Исланд опадна за речиси 80% како резултат на пандемијата, дури и откако во текот на летото се продолжени патувањата на внатрешноста на европскиот шенген простор. Ова значеле привремено запирање на работата за многу локални претпријатија.

Continue Reading

Истражување

СЗО: Постои ризик сиромашните и ранливите да бидат згазени во стампедо за вакцината

Published

on

Постои ризик дека сиромашните и ранливите ќе бидат згазени во стампедо околу вакцината против коронавирусот, изјави директорот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус.Тој додал дека и итно потребно да се обезбедат 4,3 милијарди долари за шемата за делење вакцини во светот.

Тедрос говорел на виртуелен брифинг во Женева, пренесе „Ројтерс“.

Десетици земји се пријавија за глобалниот план на вакцинација познат како КОВАКС, кој го оформи СЗО и групата за вакцини ГАВИ за да се обезбедат вакцини за земјите кои не би можеле да си ги приуштат на друг начин.

До сега се собрани пет милијарди долари, вклучувајќи и повече од 600 милиони долари од Германија.

Continue Reading

Истражување

Бил Гејтс најавува нова пандемија за 3 години

Published

on

Гостувајќи во популарната емисија „Лејт шоу“, основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, најави дека светот ќе се соочи повторно со нова пандемија, слична како коронавирусот во 2025 година.

„Според мене светот ќе се соочи со „пандемија 2“. Тоа ќе биде еден вид на терористички напад. Според моите проценки, тоа ќе се случи за пет години“, изјавил Гејтс во интервјуто го кое направиле преку „Скајп“.

Откако почна со повлекувањето од управата на неговата компанија „Мајкрософт“, Бил Гејтс почна да се занимава со хуманитарна работа. Тој во 2000 година ја основаше фондацијата која е посветена на вакцинација на невакцинираните деца во регионите во кои детската парализа се уште не е искоренета.

Гејтс чија фондација е ангажирана за пронаоѓање на вакцината против коронавирусот, се осврна и на актуелната пандемија.

„Поради коронавирусот, вака ќе живееме до лето. Но, до тој период, ќе ни биде потребно чудо. Ефектот на вакцините можеме да ги видиме подоцна. Се плашам дека вистинскиот бенефит ќе го видиме дури за две години, на лето. Никој не добива, сите губиме“, изјавил Гејтс.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: