Connect with us

Истражување

Сурово искрен тест за личности изработен од холандски психолози: Секој вели дека тестот не греши!

Published

on


Ако сте подготвени да ја дознаете вистината за вашата личност, дури и ако е горчлива, ви предлагаме да го полагате овој тест изработен од холандски психолози! Погледнете ги презентираните слики. Изберете ја сликата на пределот што најмногу ви се допаѓа, односно каде што би сакале да бидете.

Предуслов: Не обидувајте се да размислувате логично и да ја анализирате вашата одлука. Вашиот избор треба да се заснова на внатрешни чувства. Само погледнете ја сликата неколку секунди и донесете одлука.

Дали сте спремни?


Првата слика
Вие сте дрзок, секси, енергичен и страствен. Секогаш настојувајте да ги остварите целите. Вие сте авантурист по природа и навистина сакате не само да пребарувате, туку и да владеете. Покрај тоа, вие сте многу интелигентни.

Втора слика
Љубезни сте и лесно наоѓате пријатели. Имате зголемено ниво на свест. За вас е многу важно да успеете во животот и сакате сите да знаат колку сте успешни. Имате добро развиено логично размислување и често го доживувате животот како стратешка игра. Сакате осаменост, а не бучава и врева. Ве карактеризираат добри лидерски квалитети и деловни вештини.

Трета слика
Изгледате затворено и изолирано, но тоа всушност не е точно. Вие знаете како да се прилагодите на околностите, претпочитате да не се истакнувате и да се обидувате да водите мирен живот што никој нема да го наруши.

Четврта слика
Имате лесен и пријателски карактер. Вие сте љубезни и добро воспитани. Сакате да им помагате на луѓето и да уживате во тоа. Вие знаете како да чувате тајни и секогаш давате корисни совети. Простувате конфликти, кавги и сè што може да го наруши мирот и хармонијата околу вас. Дружељубивоста и флексибилноста ви помагаат да ги постигнете своите цели.

Пета слика
Имате филозофски ум. Вие сте благородни и мудри. Секогаш се чувствувате малку незадоволни и постојано се обидувате да се промените на подобро. Го цените знаењето и интелигенцијата и не можете без книги, весници, Интернет и други извори на знаење и информации.
Шеста слика
Интровертни сте, фокусирани на вашиот внатрешен свет. Ценете го вашиот личен простор и обидете се да ги скриете вашите чувства. Вие знаете како да водите правилен дијалог и ви носи голема радост да победите во дебати и дебати. Цени ги удобноста и мирот.
Седма слика
Вие сте многу чувствителни и интуитивни. Не сакате да зборувате за вашите планови ако сè уште не сте сигурни за себе и за своите можности. Вие сте креативна и оригинална личност и многумина ве сметаат за единствена и донекаде необична личност.

Осма слика
Вие сте духовно надарена личност. Активни сте, љубезни и цврсто стоите на земја. Секој ден се гледа како можност да смените нешто, да направите нешто корисно или да тргнете во авантура. Понекогаш сте многу емотивни, но ве сакаат во вашето друштво.
Деветта слика
Вистински оптимист е сонувач и уметничка душа. Се обидувате кај луѓето да ги гледате само најдобрите. Немате многу пријатели, но опкружени сте со прекрасни и топли луѓе кои навистина ве сакаат.

Continue Reading

Истражување

Четворица светски наркобосови лани во ист ден добиле македонски пасош

Published

on

Лани на 1 октомври дури четворица шефови на наркокартели дошле во Скопје, се фотографирале во просториите на Министерството за внатрешни работи, оставиле отпечаток од прст, добиле нов идентитет и македонски пасош, објави МКД. Според податоците од обвинителниот акт, на 1 октомври 2020 година во Скопје македонски биометриски пасоши со украден идентитет добиле Бразилката Карине де Оливеира Кампос, Црногорецот Игор Вукотиќ, брат на лидерот на Шкаљарски клан, Србинот Ратко Живковиќ, припадник на кланот на Дарко Шариќ, и Албанецот Марку Герти, шеф на албанска криминална организација од картелот Компанија Бело. Сите четворица на тој 1 октомври биле фотографирани од сега осудената Наздрие Зековиќ, која ја призна вината, како и другите обвинети во случајот „Двојник“.

(илустрација МКД)

Албанецот Марку Герти (38) Е шефот на организацијата во албанскиот картел Компанија Бело, за кој обвинител во Италија проценува дека за три години заработил 210 милиони евра од продажба на кокаин по европските земји.

Во Италија браќата Герти и Едмонд Марку се обвинети за трговија со кокаин од Холандија во Италија, Германија и други европски држави.

Бразилката Карине Де Оливеира Кампос, пак од Македонија излезе како Виолета Цонкова, Македонка од Бугарија. Во Бразил Кампос ја бараат за серија транспорти на кокаин.

Целата анализа на МКД.мк

Continue Reading

Инфо +

1.500 евра за 10 дневен одмор во Охрид?

Published

on

Дека Охрид е Европски бисер нема сомнеж, но дали со проценетата просечна вредност на еден одмор од десет дена на 1,500 евра ќе ги задржат македонските туристи, прашуваат во прилог од ТВ21.

„Минатата година 70% од капациетите на охридско -струшкиот регион беа исполнети со домашни туристи. Тоа беше почеток за кој треба да размислуваме за поголема концентрација на туристите од нашиот регион да се задржат во Охрид или во Струга, бидејќи има неколку фактори домашните туристи да останат во нашата држава“, истакна Љупчо Цветановски.

Еве, што велат цените кои се одлучувачки при избор на дестинација за летен одмор. Во Охрид хотелско сместување во хотел со 3 или 4 ѕвезди со појадок и вечера би ве чинело од 25 до 30 евра од ден. Во јули и август цената во хотел со 4 ѕвезди за  еднокреветна соба би ве чинела 51 евро од ден, двокреветна 74 евра и трокреветна од 99 евра  до 150 евра од ден или 10 ноќевања со појадок, без лежалка за 1 000 евра до 1 500 евра.

Овие цени се повисоки и од оние хотелски сместувања покрај море во Турција, Албанија, Египет каде што ова лето може да се летува со хотелско сместување ол инклузив за 300, 400 и 500 евра, каде за деца до 15 години е бесплатно.

Се чини дека сепак, на Охриѓани предизвик им се странските туристи. Балканот и Македонија се  атрактивни за гостите од Америка, азиските гости, европските  велат.

„Првата група која ни доаѓа е на 20 јуни што ме радува многу. Тоа е еден факт дека светот се отвора Америка ја победува короната и Американците можат слободно да патуваат во светот“, посочи Филип Стефановски.

Со 15.000 денари и годинава ќе се субвенционираат работниците со ниски приходи чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето износот од 30.000 денари за да одат на одмор. Претходната година 12.000 денари беа определени за оваа програма.

Continue Reading

Истражување

(Фото) Haд 1000 лyѓe гoдишнo yмиpaaт кaкo peзyлтaт нa зaгaдyвaњeтo нa вoздyхoт вo Македонија!

Published

on

Во зима, Скопје, главниот град на Македонија е еден од најзагадените градови. Според проценките на Студијата на Светска банка, над 1000 луѓе годишно умираат како резултат на загадувањето на воздухот во Македонија, а нејзиното население е само 2 милиони граѓани, пишува Euronews.com.

Здравствената мрежа на Југоисточна Европа е регионална организација лоцирана во Скопје. Охрабрува здравје и благосостојба меѓу земјите-членки и работи активно во оваа област поради алармантната состојба. Мира Јовановски Дашиќ, директор на Здравствената мрежа на Југоисточна Европа вели дека извештајот направен од експерти од нејзините земји-членки покажуваат дека било јасно дека штетата од загдувањето на воздухот врз здравјето е исклучително голема, а последиците може да се видат на срцеви заболувања, алергии и карциноми, пренесува Euronews.mk.

Конверзијата на словото на законот во реалност е една од најголемите системски слабости на земјите во транзиција, како Македонија. Европската комисија ја забележува оваа слабост во сите свои извештаи за напредокот. Засега, граѓаните сè уште чекаат владата да ги спроведе препораките на ЕК кои најверојатно ќе им дадат на жителите во Скопје здив на свеж воздух.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: