Connect with us

Uncategorized

“СЕКОЈ позитивен на Ковид ќе мора да се лекува исклучиво во болница”

Published

on

Денеска собранитето ќе гласа за измени на член 28 од Законот за заштита на населението од заразни болести согласно кои измени СЕКОЈ позитивен на Ковид ќе мора да се лекува исклучиво во болница. Иако самите здравствени власти истакнуваат дека 85% починати се со други хронични болести, иако 80% поминуваат БЕЗ симптоми или со полесна слика, сега и некој кој НЕ НИ ЗНАЕ дека има Ковид јер нема симптоми, ќе мора во болница.
Атеист сум и ќе кажам- Господ нека ни е на помош!

Continue Reading

Uncategorized

“Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 отсто намалени давачки”

Published

on

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот фејсбук-профил соопшти дека возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки.

– Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата на Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од една година да се регистрираат во земјата со намалени давачки за 50 проценти од утврдената вредност на сите давачки кои се наплатуваат при увоз од страна на надлежните државни органи, објави Бектеши на својот Фејсбук. 

Continue Reading

Uncategorized

Денеска е Св. Архангел Михаил – празник на војводата на сите ангели

Published

on

Cветиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни и бестелесни

Од длабоката древност Божјите ангели се празнувани од луѓето. Но тоа празнување често се одметнуваше во обожување на ангелите (4 Царства 23, 5). Еретиците прикажуваа сешто за ангелите. Некои од луѓето во ангелите гледаа богови, други иако не ги сметаа за богови ги нарекуваа создатели на сиот видлив свет. Лаодикискиот помесен собор којшто се одржа четири или пет години пред I Вселенски Собор, со своето 35 правило го отфрли поклонувањето на ангелите како на богови и го востанови правилното почитување на ангелите. Во времето на папата Силвестер и александрискиот патријарх Александар (4 век), беше востановен овој празник на Архистратигот Михаил со другите небесни Сили, во месецот ноември. Зошто токму во ноември? Зашто после март ноември претставува деветти месец. А се смета дека во месецот март било создавањето на светот. А деветтиот месец после март е земен заради деветте ангелски чинови, коишто се најпрво создадени. Св. Дионисиј Ареопагит, ученик на Св. апостол Павле, т.е. на оној апостол којшто беше воздигнат до третото небо, овие девет ангелски чинови ги опиша во книгата „За небесната Јерархија“. Тие чинови се следните: шестокрилите Серафими, многуоките Херувими и богоносните Престоли, Господствата, Силите и Властите, Началата, Архангелите и Ангелите. Војвода на целата ангелска војска е архистратигот Михаил. Кога сатаната, Луцифер, отпадна од Бога и со себе ги повлече во пропаст еден дел од ангелите, тогаш Михаил стана и возвикна пред неотпаднатите ангели: „Да внимаваме! Да застанеме добро, да стоиме со страв!“ И сите небесни војски на верните ангели громко запеаја: „Свјат, Свјат, Свјат Господ Саваот исполн небо и земља слави Твојеја!“ (за Архистратигот Михаил види во Книгата на Исус Навин 5, 13 – 15). Меѓу ангелите владее совршено едномислие, еднодушност и љубов, а покрај тоа и потполна послушност на пониските чинови кон повисоките и на сите заедно кон светата Божја волја. Секој народ си има свој ангел пазител, а освен тоа и секој христијанин има свој ангел пазител. Треба секогаш да се сеќаваме дека што и да правиме, јавно или тајно, го правиме тоа во присуство на својот ангел-чувар. А на денот на Страшниот Суд сето огромно мнозинство ангели ќе се соберат околу Христовиот престол и пред сите нив ќе се објават сите дела, зборови и помисли на секој човек. Да н ? помилува Бог и да н ? спаси по молитвите на Св. архистратиг Михаил и на другите небесни бестелесни сили. Амин.

Тропар
Архистратизи на небесните воинства, ние недостојните постојано ве молиме: со вашите молитви заштитете н?, под кровот на крилјата на вашата слава невештествена, пазејќи н? нас кои прилежно пред вас се поклонуваме, и кои повикуваме: Од неволји избавете н?, како началници на вишните сили.

Кондак
Архистратизи Божји, служители на божествената слава, на ангелите началници, и на луѓето наставници, просете го за нас она што е полезно, и милост голема, како бесплотни архистратизи.

Свети Ангел Лерински

Continue Reading

Uncategorized

Шилегов за новогодишното украсување на Скопје: А дома ќе красите ли елка?

Published

on

Во цвечерашново гостување во „Само интервју“ на Канал 5, градоначалникот потврди дека нема да се откаже од идејата за новогодишно украсување на Скопје за што ќе бидат одвоени 200.000 вра.

На прашањето на новинарот Гоце Михајловски околу тоа, Шилегов со контрапрашање: „ А дома имате ли елка, Ќе ја красите?

Шилегов во продолжение објасни дека поради пандемијата со коронавирусот потребна е малку радост со оглед на тоа што, особено на децата им е ускратено детството, училиштата…

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: