Connect with us

COVID 19

Нов рекорд : Денеска има 870 новозаболени – Неофицијално

Published

on

Неофицијално дознаваме од извори во институтот за Јавно Здравје денешната бројка од новозаболени од Ковид 19 е 870 од кои 422 се само од Скопје очекуваме Министерството за Здравство да излезе со официјални податоци .


Еве ги вчерашните бројки

Почитувани,

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-353, Куманово-33, Штип-13, Прилеп-36, Тетово-33, Струга-11, Велес-34, Битола-28, Охрид-17, Кавадарци-7, Гостивар-7, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-2, Виница-1, Делчево-4, Свети Николе-6, Кичево-6, Ресен-1, Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 531 оздравени пациенти од: Скопје-281, Куманово-18, Дебар-12, Штип-6, Прилеп-9, Тетово-31, Струга-4, Велес-9, Битола-15, Охрид-8, Кавадарци-9, Гостивар-11, Гевгелија-10, Струмица-14, Крива Паланка-12, Радовиш-3, Кочани-15, Пробиштип-1, Пехчево-2, Берово-9, Валандово-2, Виница-6, Делчево-31, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-7, Неготино-2.

Починати се 15 лица, седум пациенти од Скопје (76,63,84,82,75,80 и 85г), тројца пациенти од Велес (41, 86 и 57), двајца пациенти од Гевгелија (60 и 51г), еден од Ресен (70г), еден од Делчево (59г) и еден пациент од Охрид (87г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27827, бројката на оздравени пациенти е 19479, на починати е 949, а бројот на активни случаи изнесува 7399. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 11941, активни 3551
• Куманово 2161, активни 337
• Дебар 321, активни 44
• Штип 1574, активни 212
• Прилеп 1144, активни 349
• Тетово 1966, активни 409
• Струга 797, активни 90
• Велес 548, активни 177
• Битола 578, активни 200
• Охрид 632, активни 178
• Кавадарци 438, активни 170
• Гостивар 1122, активни 146
• Гевгелија 332, активни 160 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 45 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 762, активни 430
• Крива Паланка 213, активни 66
• Радовиш 206, активни 76
• Крушево 22, активни 2
• Кочани 647, активни 187
• Пробиштип 167, активни 34
• Демир Хисар 75, активни 13
• Македонски Брод 102, активни 6
• Пехчево 57, активни 7
• Берово 195, активни 47
• Валандово 92, активни 33
• Виница 164, активни 54
• Делчево 231, активни 100 (50 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 37, активни 10
• Свети Николе 458, активни 69
• Кичево 494, активни 124
• Ресен 228, активни 56
• Неготино 123, активни 62 (17 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2236 теста се преку: ИЈЗ-404, ЦЈЗ Скопје-80, Авицена-398, Биотек-254, МАНУ -283, Жан Митрев (Филип Втори) -366, Систина со PCR метода -246 , лабораторија Лаор –68, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-58, Инфективна клиника-7, ГАК-0, Синлаб-61, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 238.011 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 152 пациенти. На кислородна поддршка се 110 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 деца и 10 позитивни мајки, 3 деца и 3 мајки суспектни на ковид-19

Во ГОБ „8 Септември“ има 2 приеми, а вкупно хоспитализирани се 47 пациенти. На респиратор е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 72, а во болницата во Штип се 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија и Кавадарци се хоспитализирани 304 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 169
• Гази Баба – 460
• Аеродром – 661
• Карпош – 541
• Центар – 508
• Кисела Вода – 432
• Ѓорче Петров – 299
• Бутел – 168
• Шуто Оризари – 29
• Студеничани – 8
• Сарај – 27
• Арачиново – 8
• Илинден – 61
• Сопиште – 31
• Чучер Сандево – 19
• Петровец –21
• Зелениково – 9
• Странец – 20
• Нераспределен- 80

Со почит,
Одделение за односи со јавноста
Министерство за здравствоContinue Reading

COVID 19

Д-р Вело Марковски: „Детална терапија како да се лекуваат пациентите заболени од Ковид-19“

Published

on

Ифектологот Вело Марковски, на својот фејсбук профил детално објасни како да се лекуваат пациентите заболени од Ковид-19.

Пневмонии, рано препознавање, класификација, лекување, дава детален приказ како и со што да се лекуваат пациентите кои се заболени од корона вирусот.

„Од вечерашната трибина: Пневмонии, рано препознавање, класификација, лекување

Белите дробови тежат приближно 1000-1300 гр. Заедно, белите дробови содржат приближно 1.500 километри дишни патишта и 300 до 500 милиони алвеоли. Секоја алвеола е со дијаметар од околу 0,2 милиметри.

Пневмонијата е акутна (нагла) инфекција на бели дробови, со различни етиолошки причинители и различни клинички и патоанатомски форми. Таа е на десето место од вкупните причини на општата смртност, на шесто место како причина за смрт кај постари од 65 години, на прво место како директна причина за смрт од инфекција. Годишно во светот има 3 милиони умрени од долнорепсираторни инфекции и АРДС. Како предиспозициски фактори з апојава на пневмонија се: Прележани Вирусни инфекции, користење на пумпици, медицински интервенции (асистирана вентилација,сонди, биопсии, бронхоскопија..), аспирација на нормална флора од орофаринкс (спиење, нарушувања на свеста..), белодробен едем, ацидоза,хипоксија, имуносупресивни агенси (кортикостероиди, сумамед…), лекови – (аспирин, еритромицин, аминофилин,инхибитори на протонска пумпа), возраст над 65 години (намален неспецифичен имунитет),пушење, алкохол, престој во задимени простории…

…Доктринарни ставови за лекување на болни со КОВИД-19

Позитивен на КОВИД -19 со или без симптоми

Симптоматска терапија, не смее да се дава АНТИБИОТИК, Контролна крвна слика, контрола на Д- димери…

Прележал КОВИД-19: крвна слика во прилог на бактериска инфекција = ЦРП со вредности од 30-80 мг/л (0.08-6.1mg/L.)

Терапија со линкозамид (Lincomycin 20-40 мг/кг/тт, clindamycin (Нелорен, Климицин)- 10-30 мг/кг/тт)

Се бара потврда на можен причинител. Ако има серолошка, микробиолошка или епидемиолошка потврда за атипичен причинител= Макролиди (сумамед) или Тетрациклини (Доксициклин)

Контролна крвна слика за 4 дена

Лекување на типична пневмонија кај пациент кој предходно прележал КОВИД-19

Типична пневмонија – прлежан КОВИД -19

Помлади од 60 години =цефтриаксон 30-50 мг/кг/тт во кратки инфузии – до 2 гр /еднаш/ден- макс.дози 4 гр – комбиниран со линкозамид (Lincomycin 20-40 мг/кг/тт, clindamycin (Нелорен, Климицин)- 10-30 мг/кг/тт)

Се чека ефект 4 дена ( се следи аускултаторен наод, ЦРП (инфламаторни фактори) СЕ на Ер, Ле…

Влошување или одржување на состојбата: се менува терапија = терапија бр 2 (постари од 60 години)

Постари од 60 години = терапија бр 2

Гликопептид = Vancomycine- 1gr/12h-деца-25-60mg/kg/ден и.в.

Комбиниран со линкозамид (Lincomycin 20-40 мг/кг/тт, clindamycin (Нелорен, Климицин)- 10-30 мг/кг/тт)…“ напиша Проф д-р Вело Марковски

Continue Reading

COVID 19

Уште 28 лица ја загубија битката со коронавирусот, најмладиот е 39 годишен

Published

on

39-годишен пациент од Охрид е најмладиот кој денеска ја загуби битката со коронавирусот. Покрај него, уште 27 пациенти почнаа како последица од Ковид-19.

Најстариот починат пациент е на 86 годишна возраст. Од сите 28 починати, двајца се починати вон болнички услови.

Министерството за здравство (МЗ) вечерва информираше дека во последните 24 часа се потврдени 1093 нови случаи на Ковид-19, односно, регистриран е 431 случај во Скопје, 94 во Гостивар, 60 во Прилеп, 57 во Куманово, 55 во Велес, 44 во Кавадарци, по 41 во Штип и Тетово, по 37 во Битола и Охрид, 29 во Струга, 20 во Свети Николе и 19 во Неготино.

Потоа, 18 нови случаи на Ковид-19 се регистрирани во Струмица, 15 во Кичево, по 14 во Гевгелија и Дебар, 13 во Кочани, 11 во Радовиш, десет во Ресен, осум во Крушево, по седум во Крива Паланка и Делчево, по три во Валандово и Виница, по два во Пробиштип и Македонски Брод и еден случај во Кратово.

„Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 325.959 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 3.084 тестови.

Continue Reading

COVID 19

87 годишен кумановец е вистински херој – ја победи болеста лекувајќи се дома

Published

on

Човек на возраст од 87 години ја победи болеста лекувајќи се дома, неговото семејство сведочи дека откако С.З имал симптоми на болеста на 5 ноември се тестирал и резултатот бил позитивен, тој по 20 дена веќе бил излекуван.

„Веднаш беше испратен на Инфективното одделние во Кумановската болница, каде му беше направен детален преглед, при што беше утврдeно дека има воспаление на белите дробови и други нарушувања, но ни беше препорачано да се лекува во домашни услови со соодветна терапија. Преку Службата за домашна посета секојдневно добиваше прво инфузија, а потоа и инјекции. Тука бевме и ние и му помагавме по упатствата на лекарите. После првиот контролен преглед резултатите веќе беа подобри, а по 20 дена неговиот инфектолог констатира дека е излекуван“, кажуваат од семејството, пишува СДК.мк

Тие посебно се благодарни до песоналот и лекарите на Инфективното оддeление, како и на Службата за домашна посета, кои несебично се залагале да помогнат при лекувањето и да им дадат поткрепа во најтешките моменти на неизвесностa како болеста ќе се развива.

„Многу сме задоволни од нивниот однос и еве јавно сакаме да им се заблагодариме. Нивниот пристап во лекувањето и поддршката е најзначаен, покрај имунолошкиот систем на организмот. Ние се плашевме поради неговата возраст иако не беше во ризичната група, но има висок крвен притисок и други проблеми кои се нормални во негови години. Тој отсекогаш беше физички активен, до 82 години возеше велосипед по 10 километри. Но, болеста е непрeдвидлива. Секако, ова е голем успех за него и затоа сакавме да го споделиме нашето искуство со останатите граѓани, да не се откажуваат и да се борат, а најважно од се` е навреме да побараат здравствена заштита за да можат лекарите да им помогнат“, велат роднините.

Остатокот од текстот прочитајте го на СДК.МК

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: