Connect with us

Хуманост

Великодушен гест на познат ресторан: Секој петок бесплатен ручек за 4 семејства кои се најпогодени од кpизата

Published

on

Eден од врвните ресторани во Прилеп, “Пица бар Академи”, со хуман гест кој треба да го следат сите, особено во овие тешки кризни времиња.

“Дечки, Тимот на Пица бар Академи ја поддржува и поздравува иницијативата што ја започна Pizza Drama, а тоа е една заедничка цел – да помогнеме таму каде што е најпотребно.

Со цел да изнудиме насмевки и да ги охрабриме, Ве известуваме дека почнувајќи од утре, па така секој нареден петок, Пица бар Академи ќе доставува пици за ручек на 4 семејства кои се најпогодени во овие тешки времиња.

Ве молиме пратете ни информации на нашата фб страна или на телефонските броеви 048-550-500 или 073-333-500, за семејства на кои им е потребна ваква помош!

Воедно ги повикуваме и другите ресторани, пицерии, сендвичари да се приклучат на оваа иницијатива со цел да успееме барем малку да помогнеме, и сите заедно да го поминеме овој тежок период”, напишаа од Академи на Фејсбук.

Continue Reading

Хуманост

Апел за помош на 29-годишниот Ѓорѓе Џонов за операција во Турција

Published

on

Македонската јавност се обединува за да му помогне на Ѓорѓе Џонов. 29-годишниот фудбалер има потреба од финансиска поддршка во здравствената борба.

За лекувањето на Џонов се неопходни 100.000 евра, средства кои во моментов ги нема на располагање, поради што голем број фудбалски работници се активираа во трката со времето за собирање на финансиските средства.

„На нашиот другар, пријател, фудбалски работник му претстои најважниот натпревар во животот, да ја победи болеста. За тоа, итно се потребни 100.000 евра за лекување и престој во Турција, сума која е недостижна за него. Затоа, да бидеме хумани, да помогнеме заедно во престојниот натпревар, кој значи живот“ – се вели во повикот преку социјалните медиуми.

Средства може да се донираат на следната банкарска сметка:

Ѓорге Џонов

Жиро сметка за донации: 200-0023348140-48

Стопанска Банка А.Д.

11 Октомври

1000 Скопје

ДЕВИЗНА СМЕТКА:

МК07200003801913052

SWIFT: STOBMK2X

Continue Reading

Хуманост

Прекрасно дело: Крушевчанка нуди сместување за болни од Ковид-19

Published

on

Почитувани сограѓани, ситуацијата во Крушево излегува од контрола и без да се обвинуваме, ширејќи само омраза, да си помогниме кој како и колку можи.

Јас го нудам моето апартманче,(кое нормално не се издава во вакви услови), за изолација или било каква потреба на семејство каде нема услови и за болниот и за останатите членови на семејството.

Доколку некој има потреба од посебна просторија нека ме контактира во секое време а тековните потреби за храна и останатото, ќе бидат моја грижа.

Билјана Проеска
Крушево

Continue Reading

Хуманост

Исчезна уште едно лице: Жена со деменција! Семејството моли за помош

Published

on

Скопјанка со деменција е изгубена, а семејството бара помош од граѓаните. Живее во скопската населба Бутел 1, но нее исклучено да се качила во градски автобус.

„Изгубена е жена на возраст од 80 години со деменција. Се одзива на името Веца. Кој може нека го сподели постов
Било каква информација е добредојдена.
тел. за контакт: 075 55 45 35
тел. за контакт: 075 332 590
Жената е од Бутел 1. Меѓутоа ја нема од сабајле и постои можност да се качи во автобус или такси и да отиде било каде. Пријавено е во полиција. Bо моментов и има луѓе што бараат низ Бутел, Чаир, Радишани.“

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: