Connect with us

Спорт

Барди: Ајде момциии, сите сме со вас браќа!

Published

on

Македонскиот фудбалски репрезентативец, Енис Барди денеска нема да биде во составот на Игор Ангеловски за историскиот дуел што Македонија го игра во Тбилиси, Грузија за пласман на Европско првенство. Тој има повреда на грбот, па не отпатува со колегите од селекцијата на најважното гостување на нашата репрезентација, од осамостојувањето на државата.

Continue Reading

Спорт

Дресот на Марадона „Раката на Господ“ на продажба за 2 милиони долари

Published

on

Дресот што го носи името „Раката на Господ“ на Диего Марадона може да биде ваш за 2 милиони долари.
Познатиот дрес „Раката на Господ“ на Диего Марадона е во сопственост на поранешниот англиски репрезентативец Стив Хоџ, кој откри дека успеал да размени дресови со легендата на Аргентина по нивниот четвртфинален состанок на СП 1986 година.
Еден американски експерт за спортски спомени изјави дека иконскиот дрес на Аргентина „Рака на Господ“ што го носеше Диего Марадона за време на контроверзната победа на неговиот тим над Англија во четвртфиналето на Светскиот куп во 1986 година, може да биде достапен на продажба од два милиони долари. Дали сакате да го додадете во вашата колекција?

Дресот е моментално изложен во Националниот музеј на фудбал во Англија во Манчестер. Дресот Марадона му го подари поранешниот англиски репрезентативец Стив Хоџ, по четвртфиналниот натпревар во Мексико.
Стив Хоџ изјави дека успеал да разменидресови со Диего Марадона додека тие шетале во тунелот по иконскиот судир во четврт-финалето.

Дејвид Амерман од аукцијата „Голдин“ во Newу erseyерси верува дека кошулата може да достигне цена од дури 2 милиони долари и дека сопственикот бил подготвен за приватна продажба.

„Многу е тешко да се измери (вредноста) со дресот на„ Hand Of God “, но знам дека сопственикот бараше приватна продажба од два милиони долари“, беше цитиран Амерман за Ројтерс.

„Секако дека може да биде можност, вредностите скокнаа доста во фудбалот“.

„Тоа е реална можност“
Амерман ја расветли зголемената побарувачка за спортски спомени, посочувајќи како дебитантската фудбалска картичка на Марадона пред неколку години продадена за 10.000 УСД може да достигне цена од 20.000 УСД денес.
„Многу е тешко да се види како би се достигнала цената од два милиони долари, но не гледам зошто индивидуа која имала пари не би сакала такво нешто – навистина не можете да ставите број на тоа. Ако ја наоѓате вистинската личност на вистинското место, тоа е реална можност “, рече Амерман.
“Дебитантската фудбалска картичка на Марадона, неодамна продадовме копија за 10 000 американски долари. Ова е картичка што вредеше можеби неколку стотици долари пред само неколку години, а тоа беше пред неговата смрт. Видов една вчера на Интернет за која бараа 20 000 американски долари за “

Continue Reading

Забава

Босански твитерџија: Ги пукнавме бугарите 40 разлика! Извини Заев

Published

on

Премиерот Зоран Заев почнаа да го поврзуваат со источниот македонски сосед, па „Босански Буквалиста“ дури и му се извини што Босна и Херцеговина ја декласира Бугарија со 88:49 во квалификациите за Европското првенство 2022 во кошарка?!

Continue Reading

Спорт

Фудбласкиот свет тагува, почина Диего Марадона

Published

on

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал во својот дом, во Тигре.

Марадона се опоравуваше од операцијата на мозокот.

Светот е во шок откако аргентинските медиуми пред само неколку моменти објавија информација дека починал еден од најдобрите фудбалери кои ги памети човештвото, легендарниот Диего Армандо Марадона.

Како што пренесуваат Аргентинците, Марадона доживеал денеска срцев удар кој, за жал, не успеал да го преживее.

Оваа вест ја шокираше светската фудбалска јавност, и покрај добро познатата ситуација дека постојано боледуваше изминативе години. Поголемиот дел од аргентинските фанови се уште не веруваат во веста која за само неколку секунди го обиколи светот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: