Connect with us

Спорт

МАКЕДОНИЈА ОДИ НА ЕВРОПСКО!!

Published

on

После долго чекање, македонската фудбалска репрезентација е во позиција да игра за историја, да игра во Европско првенство.

Последната препрека кон оваа цел за која сонуваат Пандев и екипата е Грузија, но тој сон се оствари, во Тбилиси Македонија ја порази Грузија. Факт е дека беше тешко без Енис Барди, „моторот“ на екипата кој се повреди на последниот тренинг, како и големиот борец Аријан Адеми, кој е исто така неизвесен поради повреда, но сите момци се свесни дека мораа да го надополнат нивното отсуство на терен – оваа генерација предводена од селекторот Игор Ангеловски е зрела за ЕП!

Забава

Тука не поделивте, тука се обединивме ! Македонските навивачи го окупираа Букурешт (Видео)

Published

on

Неверојатна е атмосферата во Букурешт во пресрет на првиот натпревар на македонската репрезентација против Австрија. Голем број на македонски навивачи се собрани во центарот на градот каде што ечат македонски песни, а секако неизбежна е и пиротехниката.

Натпреварот почнува во 18 часот на националната арена во Букурешт, а неколку илјади гледачи ќе бидат во можност да го проследат и на самиот стадион.

Судбина или не знам што ли е!? Но, вакво обединување ни се случува тука во овој проклет за нас Букурешт! Во овој ист град на 10. август 1913 не поделија, не распарчија… Тој „мировен договор“ е фателен за нас Македонците.

Денеска 108 години подоцна! Букурешт е полн со Македонци! Полн со „црвено-жолтите„ бои. Тука кај што не поделија еве сега се обединуваме! Убаво е кога сите се заедно и имаат иста мисла. Без разлика на се што ќе биде за неколку часа. Фудбалерите ја исполнија мисијата – го направија народот горд и единтвен – весел и храбар! – велат навивачите во Букурешт, пренесува Спорт медиа мк.

Continue Reading

Забава

Мачето КЕС типува на победа за Македонија! :) (Видео)

Published

on

Мачката Кес која стана хит за прогноза на почетокот на ова Европско првенство, сега типува за победа на Македонија во денешниот дуел со Австрија, со тоа што посегна кон тачирчето со македонското знаме.

Видео:

Continue Reading

Спорт

Гори Букурешт! Навивачките грла пејат: Бисер Балкански! (Видео)

Published

on

Видео од загревањето на македонските навивачи, ечи Бисер балкански, сите пејат, позитивна атмосфера и бакљи се палат во пресрет на натпреварот вечерва на Македонија и Австрија од 18:00 часот.

Среќно Македонијо!

Видео:

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: