Connect with us

Истражување

Станков:„Никој не починал туку-така, има луѓе кои сѐ уште мислат дека не постои корона или дека земјата е рамна“

Published

on

-Во состојба кога здравствениот систем е преоптоварен, а лекарите исцрпени и изнемоштени, иако не сакам, морам да ги обвинам неодговорните луѓе, кои сѐ уште мислат дека не постои корона или дека земјата е рамна, анализира за „Фокус“, директорот на Институтот за судска медицина, Александар Станков. Од обдукциите што ги направиле констатирале дека вирусот ги разорува белите дробови, но ги напаѓа и другите органи. Вели слободен кревет може да се најде за секој болен, но кадарот што е едуциран за лекување ваков вид заболени е изморен и изнемоштен.

Над 20 лица речиси секојдневно умираат од ковид-19 во земјава, а вчера беше достигнат црниот рекорд од почетокот на епидемијата – 40 лица починаа за едно деноноќие. Во здравствените билтени за состојбата со вирусот, сѐ почесто меѓу починатите се и млади луѓе на триесетгодишна, или четириесетгодишна возраст.

Целото интервју прочитајте го тука : https://fokus.mk/stankov-nikoj-ne-pochinal-tuku-taka-golem-del-od-graganite-ne-znaat-ni-deka-imaat-visok-pritisok/

-Се зборуваше дека ако не се внимава на мерките за заштита дека ќе се појават огромен број пациенти, кои нема да можат да бидат сместени во болниците. И тоа не е проблем, слободен кревет сигурно ќе се најде за секој болен што треба да биде згрижен. Суштината е во тоа што ние немаме бесконечен извор на медицински кадар кој ќе се грижи за болните. Постојниот кадар кој е едуциран за лекување на ваков вид на заболени е исцрпен и истрошен, вели Станков.
Тој додава дека во недостаток на стручни специјалисти, се ангажираат лекари од други специјалности и студенти по медицина.
– За сево ова, иако не сакам, морам да ги обвинам неодговорните луѓе, кои сѐ уште мислат дека не постои корона, или дека земјата е рамна. Населението се опушти, мислејќи дека помина опасноста и сега го гледаме резултатот, констатира тој.

Continue Reading

Истражување

Говорот на Никола Карев кој треба да го слушне секој Македонец

Published

on

Во Крушево, на денешен ден, 1877 година, е роден Никола Карев – учител, социјалистички и национален деец, револуционер и војвода.

Завршува четврти клас во Битолската гимназија, а на 16 години заминува на печалба во Бугарија. Заедно со Васил Главинов, под чие влијание ги прифаќа социјалистичките идеи, ја основаат Македонско-одринската социјал-демократска група (1896). Подоцна, со Веле Марков формира социјалистичка група во Крушево (1899).

Во ТМОРО се вклучува по Првата социјалистичка конференција, а на Смилевскиот конгрес (1903) е избран за горски началник на Крушевскиот реон и како таков учествува во Илинденското востание (2. Ⅷ 1903) и во ослободувањето и одбраната на Крушево.

По престојот извесно време во Бугарија, тргнува со чета во Македонија, но на пат кон Крушево, на 27 април 1905 година, загинува во битка со турската војска кај с. Рајчани, Кочанско.

Посмртните останки на Карев, во 1953 година, по повод одбележувањето на 50-годишнината од Илинденското востание, биле пренесени во Крушево. На 11 април 1990 година, тие биле пренесени во Македониумот.

Continue Reading

Истражување

Во Исланд мoжете да работите без европски пасош, но треба да го исполнувате овој услов

Published

on

Уште едно место им нуди прибежиште на странците во текот на пандемијата.

Рејкјавик, главниот град на Исланд ја измени својата програма за работна виза на далечина за граѓаните надвор од европскиот шенгенски простор, правејќи го Исланд привлечна дестинација за сите оние кои сакаат да побегнат од глобалните заклучувања поради вториот бран.

Сепак, има една цака, како што пишуваат медиумитее.

Според условите за виза, на сеокј странски државјанин за кој не е потребна виза за влез на Исланд, ќе биде дозволено да остане во земјата шест месеци непрекинато, иако неговите меѓународни граници се воглавно затворени. Меѓутоа, ќе мора да бидете вработени некаде на друго место и да заработувате шест цифрена сума на пари за да можете да останете во Исланд.

-Всушност, идејата е да привлечеме професионалци со висока заработка од Силиконската долина или Сан Франциско, и да своите пари ги трошат овде, наместо таму – изјави Гудрин Хелгадотир, членка на демократската партија и поранешен член на парламентот.

Исланд со својата нова програма им се придружи на неколку земји, вклучувајќи ги Бермуда, Барбадос, Кајманските острови и Естонија, кои се обидуваат да привлечат работници од било кое место, но не сакаат да се обврзат на долгогодишен престој.

Меѓутоа, Исланд е насочен само на богатите. Земјата бара доказ за месечна заработка од 7.360 американски долари или околу 88.000 американски долари, а подносителите на барањата мораат да исполнат услови за дополнително здравствено осигурување. Во споредба, Бермуда бара нешто повеќе од 263 долари надокнада за оние кои сакаат својот карантински живот да го заменат со островска авантура.

Бројот на посетители на Исланд опадна за речиси 80% како резултат на пандемијата, дури и откако во текот на летото се продолжени патувањата на внатрешноста на европскиот шенген простор. Ова значеле привремено запирање на работата за многу локални претпријатија.

Continue Reading

Истражување

СЗО: Постои ризик сиромашните и ранливите да бидат згазени во стампедо за вакцината

Published

on

Постои ризик дека сиромашните и ранливите ќе бидат згазени во стампедо околу вакцината против коронавирусот, изјави директорот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус.Тој додал дека и итно потребно да се обезбедат 4,3 милијарди долари за шемата за делење вакцини во светот.

Тедрос говорел на виртуелен брифинг во Женева, пренесе „Ројтерс“.

Десетици земји се пријавија за глобалниот план на вакцинација познат како КОВАКС, кој го оформи СЗО и групата за вакцини ГАВИ за да се обезбедат вакцини за земјите кои не би можеле да си ги приуштат на друг начин.

До сега се собрани пет милијарди долари, вклучувајќи и повече од 600 милиони долари од Германија.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: