Connect with us

Спорт

Фудбласкиот свет тагува, почина Диего Марадона

Published

on

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал во својот дом, во Тигре.

Марадона се опоравуваше од операцијата на мозокот.

Светот е во шок откако аргентинските медиуми пред само неколку моменти објавија информација дека починал еден од најдобрите фудбалери кои ги памети човештвото, легендарниот Диего Армандо Марадона.

Како што пренесуваат Аргентинците, Марадона доживеал денеска срцев удар кој, за жал, не успеал да го преживее.

Оваа вест ја шокираше светската фудбалска јавност, и покрај добро познатата ситуација дека постојано боледуваше изминативе години. Поголемиот дел од аргентинските фанови се уште не веруваат во веста која за само неколку секунди го обиколи светот.

Continue Reading

Спорт

Ќе биде ли Кире Лазаров, нов селектор на Македонија?!

Published

on

Кире Лазаров е голем фаворит во трката за нов селектор на Македонија, откако Ракометната Федерација на Македонија во текот на вчерашниот ден спогодбено ја прекина соработката со Данило Брестовац. Приоритет на раководството на РФМ моментно е одржување на Собранието на „куќата на ракометот“ закажано за недела, кога Живко Мукаетов ќе добие нов четиригодишен мандат, по што погледите ќе се насочат кон изборот на нов селектор.

А во тој избор апсолутен фаворит е долгогодишниот капитен на македонската репрезентација, Кире Лазаров. Ракометната легенда најави дека на крајот од сезонава ќе ја заврши својата фантастична кариера, Лазаров не крие дека планира да остане во ракометот, а преземањето на националниот тим ќе биде огромен прв предизвик во тренерската кариера на сегашниот ас на Нант.
Разговори на оваа тема се веќе водени, кај двете страни постои расположение за Лазаров да седне на клупата, но проблем претставува фактот што десниот бек активно ќе игра до јуни, а дотогаш Македонија ја очекуваат четири средби од квалификациите за ЕП 2022, двомеч со Данска, а потоа и реванш-дуелите со Финска и со Швајцарија.

Во една таква ситуација, планот е за овој период да биде ангажирано привремено решение од домашната стручна фела, кое би ја извршувало селекторската функција во овој краток период.

Македонија има четири бода по првите две кола, со огромни шанси за пласман на ЕП 2022 што ќе се одржи во Унгарија и Словачка.

Continue Reading

Спорт

Брестовац го напушти кормилото на ракометната репрезентација на Македонија

Published

on

Данило Брестовац повеќе не е селектор на ракометната репрезентација на Македонија.

Ова денеска го потврди РФМ од каде соопштија дека е постигнат взаемен договор помеѓу двете страни и со тоа Брестовац го напушта кормилото.

Данило Брестовац ја извршуваше оваа функција во период јуни 2019 – јануари 2021 година.

Continue Reading

Спорт

Ванеса Брајант една година по смртта на Коби и Џиана: Никогаш нема да разберам!

Published

on

Ванеса Брајант сопругата и мајка на една година од смртта на нејзиниот сопруг Коби и нејзината ќерка Џијана напиша: Никогаш нема да разберам зошто и како можеше да се случи ваква трагедија на толку љубезни суштества.

Точно пред една година денес кога легендата на НБА Коби Брајант, неговата 13-годишна ќерка Џијана и уште седум други лица загинаа кога нивниот хеликоптер се спушти во стрмниот рид во густата утринска магла во Јужна Калифорнија; поранешната sвездата на Лејкерс имаше 41 година.

Nike објави едноставно, трогателно видео во чест на Коби Брајант и многу други подржувачи, како и колеги во НБА на Коби објавија во чест на кошаркарот неговата ќерќа кои трагично загинаа лани.

На годишнината, вдовицата на Коби и мајката на Џијана, Ванеса Брајант, објавија писмо на Инстаграм испратено до неа од една од пријателките на Ванеса.

Денес го добив ова слатко писмо од еден од најдобрите пријатели на Џиана, Обри. Те сакам Аубз (како што би те нарекол мојата Џиџи). Ви благодарам многу што убаво споделивте некои од вашите спомени за мојата Џиџи и ми дозволивте да ги споделам тука на мојата ИГ. Мојата Џиџи е НЕВЕРОЈАТНА и навистина го ценам твоето внимателно писмо. Таа те сака толку многу. Исто така, многу ми недостасува девојчето и Коб-Коб. „Никогаш нема да разберам зошто / како можеше да се случи оваа трагедија на толку убави, љубезни и неверојатни човечки суштества. Сè уште не изгледа реално. Коб, го сторивме како што треба. Иџи, сепак ја правиш мама горда. Те сакам! – напиша таа на Инстаграм.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: