Connect with us

Инфо +

Студен бран се движи кон Македонија: Снег во Македонија. Дали сме подготвени или ќе не изненади?

Published

on

До сабота ќе продолжи периодот на стабилно и суво време, со појава на магла и на ниска облачност по одделни котлини, особено во ноќните и во претпладневните часови. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 16 степени. Потоа од недела следува променливо време со повремени врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините, температурите ќе бележат тенденција на значителен пад а сево ова ќе биде проследено со умерен до засилен ветер од северен правец, информира метеорологот Славчо Попоски.

На самиот почеток од следната недела, поради поголемото заладување на времето и продорот на значително постуден воздух од север, услови за повремени врнежи од снег ќе има и на некои пониски места.

Во Скопје и околината до сабота ќе се задржи стабилно и суво, со услови за појава на магла и ниска облачност, особено во ноќните и во утринските часови. Максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 9 степени, од недела следува променливо време со услови за повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен ветер од северен правец. Поради значителното заладување, на самиот почетокот од следната недела и во Скопскиот регион ќе има услови за провејување на снег.

Continue Reading

Инфо +

Заев: Владата ја разгледува опцијата апликацијата „Телеграм“ да биде блокирана

Published

on

Доколку социјалната мрежа „Телеграм“ не одговори позитивно на барањата испратени од владата за бришење на групата „Јавна соба“ во која што се споделуваат материјали, Владата ја разгледува опцијата апликацијата да биде блокирана или ограничена за користење во Македонија, објави премиерот Зоран Заев.

Испративме категорични барања до социјалната мрежа Телеграм да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на тоа барање сѐ до негово конечно исполнување. Доколку апликацијата Телеграм не го затвори каналот Јавна соба ќе ја разгледаме и опцијата за блокирање или рестрикција на користењето на оваа апликација во Македонија, сѐ додека не почнат да соработуваат со нас, со единствена цел да се затвори проблематичната група и да ни помогнат во откривање на идентитетот на оние кои споделуваат слики и прават кривично дело“, објави Заев во статус на Фејсбук.

Continue Reading

Инфо +

Приведени две лица за „Јавна соба“

Published

on

Се расфетлува ли аферата „Јавна соба“?  Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на својот ФБ профил објави дека две лица, едно во Битола и едно во Велес се приведени во врска со случајот Јавна соба, а се преземаат мерки и активности и кон други лица.

Работиме во координација со јавното обвинителство со цел целосно расчистување на случајот и содветно санкционирање на сторителите, пишува Спасовски на ФБ.

Continue Reading

Инфо +

Психолог од Скопје: Сите жртви, средношколки можат да ми се обратат за психолошка помош

Published

on

Македонија ја тресе скандалот од групата „Јавна Соба“ на Телеграм, а сведоштвото на младата Ана од Кавадарци која била жртва на оваа група предизвика бура реакции.

Меѓу многуте кои ѝ дадоа поддршка за потегот е и психологот Ана Попризова.

Ана, училишен психолог и гешталт терапевт, на својот Фејсбук профил напиша:

„По ова што се покажува од содржините во Јавна соба, сакам да ги информирам сите жртви средношколки дека можат да ми се обратат за психолошка помош.

Ќе направиме мрежа на поддршка!

Ве молам споделете“, напиша психологот на Фејсбук.

https://www.facebook.com/ana.poprizova/posts/10222530420243432

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: