Connect with us

Инфо +

Добра вест! Владата одлучи ски центрите да работат

Published

on

Владата на денешната седница одржана попладнево го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат согласно соодветен протокол со пропишани превентивни мерки во услови на пандемија од КОВИД-19, имајќи предвид дека скијачките центри не располагаат со затворени гондоли на жичарите.

Владата ги прифати и препораките на Комисијата во однос на протоколот за безбедносни мерки за ски центрите во Република Македонија за измени во однос на обезбедување на редарска служба пред билетарите и ски лифтовите, задолжително обезбедување на физичко растојание од 1,5 – 2 метри и пред билетарите (како пред жичарите и ски лифтовите), ограничување на работа на угостителските објекти на терените само на отворен простор и со шалтерска продажба со прибор за еднократна употреба.

Низ Европа се уште постои дебата на највисоко ниво па дури настана и искрење меѓудржавно ниво со Германија од една страна и Австрија од друга страна, дали центрите да работат и кој да ја надомести штетата од можните огромни загуби ако се стави клуч на врата. Германската канцеларка Меркел сака скијачките центри во Европа засега да останат затворени поради корона-кризата. Австрија и Швајцарија се бунтуваат, а и Бугарија не е подготвена на такво нешто. Владата и италијанските ски региони на состанок деновиве преговараат дали ќе се отворат скијачките центри за време на претстојните празници, Божик и Нова година.

Австрија и Швајцарија засега ќе работат под полна пареа секако со строги протоколи. Наспроти нив Франција и Германија ќе ги држат центрите затворени но до кога е навистина прашање на време заради можност од губење на какви такви приходи кои би се одлеале кај соседите. Од регионов ќе работат сите ски центри, Словенија, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Бугарија, а од денес официјално и македонската влада го потврди т.е одобри функционирањето според протоколи.

Continue Reading

Инфо +

Твит на денот: “Кога ќе примиш вakцина од Србија”

Published

on

Урнебесен твит: “Кога ќе примиш од вakцина од Србија”

Премиерот наш е познат по јаките говори на Српски повеќето би се согласиле дека е некој вид на Кумановски дијалект со Струмички ама тоа вие одлучете :

Continue Reading

Инфо +

“Поздрав до Каракачанов да види што има во Мала Преспа”

Published

on

Видео од 2010 кое донесе премногу емоции на социјалните мрежи

Continue Reading

Инфо +

Се фрла пред автомобилите и подоцна бара пара од возачите за оштета, а доколку не ги добие вика полиција!

Published

on

Редакцијата на Струмица Денес доби информација од очевидец кој вчера присустувал на необичен настан во Струмица.

Како што вели тој, се работи за струмичанец кој намерно се фрлил пред автомобил и истиот барал пари од возачот за наводната повреда на неговите гради.

Откако возачот одбил да му ја даде сумата која ја бара, повикал полиција и пред нив почнал да глуми дека е многу повреден и му треба итно преглед во болница, но и на самиот преглед не е констатирано никакви повреди а возачот на автомобилот поминал без никакви проблеми.

Како што добивме информација, ова не е прв пат да се случува во Струмица.

Таков случај имало пред пред 2 месеци повторно во близина на истото место. Затоа внимавајте, некои луѓе прават се’ да дојдат до финансиски средства, без разлика на кој начин тоа ќе го направат.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: