Connect with us

Инфо +

Полицијата ќе има право да ви ја одземе возачката и возилото

Published

on

Исклучување од сообраќај и одземање на возилото во рок од три дена доколку истото е неисправно и одземање на возилото во рок од 90 дена доколку предизвика бучава или пак е нерегистирано. Ова го предвидуваат новите законски измени кои ги подготви Министерството за внатрешни работи, а веќе се собраниска процедура. 

Измените на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, покрај ова предвидуваат и одземање на возачката дозвола и исклучување на возачот во сообраќајот. Во предлот законот кој е доставен до сообрание се вели дека полициски службеник може да одземе возачка дозвола или да исклучи возач од сообраќајот доколку:   управува со возило или што се обидува да управува со возило, ако е очигледно дека возачот е во таква психофизичка состојба, се утврди дека во организмот има алкохол или дека покажува знаци на алкохолно растројство, како и кон возачот за кого ќе утврди дека е под дејство на алкохол, ќе утврди дека му е изречена прекршочна санкција забрана за управување со моторно возило, а забраната не е запишана во возачката дозвола, односно во возачката книшка, не поседува возачка дозвола односно нема возачка дозвола од определена категорија или управува со возило во време кога е во сила прекршочната санкција забрана на управување со моторно возило и ќе го затече да управува со возило, а не користи или ги нема при себе помагалата кои се наведени во неговата возачка дозвола.

Законските измени деновиве се очекува да го поминат собранискиот комиски филтер, а до крајот на годината да стапат на сила.

Continue Reading

Инфо +

Тајни повици од затвор: Кланот Беливук по телефон од затвор чисти докази, се заканува и рекетира

Published

on

Откривањето на мобилниот телефон на Марко Миjковиќ, друг човек на криминалната организација, во Централниот комитет покажа како уценувале познати личности како Тамара Đуриќ, Јелена Круниќ, Раде Петровиќ, Кими …

Мобилен телефон со големина на запалка што стражарите го пронајдоа во Централниот затвор, во ќелијата на Марко Миjковиќ, десна рака на Веjко Беливук, ќе биде испратен на вештачење за да утврди дали се користел за закана за сведоци, наводни должници, водачи на други лица навивачки фракции, но и јавни личности!

Миjковиќ е во притвор од 4 февруари, кога беше уапсен со Беливук, наречен Веља Невоља, како организатор на позната криминална група осомничена за убиство, киднапирање, перење пари и трговија со дрога!

Ја менувал бојата на гласот

  • Се проверува кога телефонот бил донесен во Централниот затвор и на кој начин, како и колку долго го користел Миjковиќ. Ќе биде особено интересно да дознаете кога ги повикал сите од овој телефон. Се сомнева дека Миjковиќ управувал и со кланот зад решетки, чистел докази, рекетирал, уценувал и заплашувал луѓе, давал упатства на членови кои не биле уапсени, добивал информации за тоа што се случува надвор – вели соговорникот на Курир.рс.

Овој телефон чини околу 2.000 динари Мобилен телефон што го користат затворениците
ОВОЈ ТЕЛЕФОН ТРОШОЦИ ОКОЛУ 2.000 ДИНАРИ МОБИЛНИ КОРИСТЕТЕ ЛИЧЕНИЦИ ФОТО:

Ovaj telefon  košta oko  2.000 dinara Mobilni koji koriste zatvorenici


Извор од Курир.рс открива дека тие исто така проверуваат дали заканите доаѓале од телефонот што бил пронајден во ќелијата за притвор.

  • Телефонскиот сигнал од ќелијата е регистриран бидејќи во затворот има локатори и бил извршен вонреден претрес. Мини телефонот е откриен во шише полно со сол, што му служело на импровизирана тежина на Миjковиќ. Овој телефон чини околу 2.000 динари и се полни со кабел преку ЛЦД телевизор. Тешко е да напишете пораки на тоа, но не е невозможно. Друга специфичност на овој телефон е тоа што има можност за промена на бојата на гласот – објаснува нашиот соговорник и додава дека не биле пронајдени телефони во ќелиите на уапсените членови на овој клан.

Како што неодамна објави Курир.рс, по апсењето на обете групи, нејзините членови продолжија да се закануваат и заплашуваат иако беа уапсени. Голем број на пораки, но и телефонски разговори во кои ги повикуваа луѓето да му ги вратат долговите на Велја, но и да не му го свртат грбот, беа објавени преку Инстаграм. Поранешната учесничка во реалното шоу Јелена Круниќ ги пријавила заканите во полиција.

  • Наводно, тие од неа барале да му се извинат на Беливук и да ги повлечат нејзините изјави во кои таа го нарекувала „Веjица Невоjица пи ****“ – потсетува соговорникот на Курир.рс.

Удрена е и старлетата Тамара Đуриќ, која и рекле да му го врати долгот од 200 евра на Беливук.

  • Сакам да те *бам тебе и твојот вереник, како еден, дали слушна? Кога ќе вратиш две глави кон Веља, сисо една, нели – нарачала старлетата.

Реализирани закани

Покана добил и водачот на една фракција на Партизан, Раде Петровиќ.

  • Кажи ми, имајќи предвид дека Веjaа сега е внатре, дали планираш да леташ малку или ќе се вратиш таму во дупката – праша човекот на Петровиќ.

На истиот Инстаграм профил, по овие повици, се појави соопштение: „Дали некој има број на Кими, затоа што сега ќе го бараме.” Милош Радисавlевиќ Кими е еден од водачите на навивачите на Партизан. Познато е дека некои закани беа реализирани, бидејќи навивачите Александар Шарац и Горан Велишковиќ исчезнаа откако со месеци беа тероризирани на социјалните мрежи.

Текст и фото на Курир.рс.

Continue Reading

Забава

Ел Гранде Рашко во Канкун, сега ќе биде сењорита во Шутка

Published

on

Ел Гранде Рашко во Канкун, сега ќе биде сењорита во Шутка, коментира на Фејсбук актерот и поранешен директор на Драмски театар Сашо Тасевски.

Другпат пак да бидеш арогантен и циничен ко ќе те прашаат од каде пари за хациенда и за одмор во Мексико. И да расчистиме. Ова што апсат блиски на Заев, не е зашто тој решил да спроведе правда.
Ова е затоа што им дојде преку глава на оние странци кои го штитат ОЈО, да гледаат како власта на СДСМ и ДУИ прави од земјава нарко рај, пишува Тасевски.

Ел Гранде Рашко во Канкун, сега ќе биде сењорита во Шутка. Другпат пак да бидеш арогантен и циничен ко ќе те прашаат…

Posted by Sasho Tasevski on Friday, April 16, 2021

Continue Reading

Инфо +

Хуман чин: Родителите на почината девојка се согласиле за донирање на нејзините органи

Published

on

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека денеска починала млада пациентка и добиле согласност од нејзините родители за донирање органи.

– Веројатно, имаме потенцијал за уште една трансплантација. Денеска, за жал, кај нас има млада почината пациентка, има согласност за донација на органи од семејството и сега се прават проверки и во однос ХЛА типизацијата за тоа дали може да се направи трансплантација и на срцето и на бубрезите. Ако се најдат соодветни реципиенти во текот на денешниот ден се ќе се заврши, рече Филипче.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: