Connect with us

Приказни

Емотивно писмо од мајка:„ Сине мој! Ова писмо е од твојата мајка која одамна ја заборави. Срам ми е што ти пишувам“

Published

on

Сине мој! Ова писмо е од твојата мајка која одамна ја заборави. Срам ми е што ти пишувам.

По несигурноста и долгото чекање, го земам пенкалото во рака. Неколку пати претходно се обидов, но солзите ми пречеа.

Неколку пати солзите престанаа, но срцето не ми дозволи. Сине мој! По долго време гледам дека порасна, стана зрел маж и добро ги гледаш работите. Имам една молба, барем да го прочиташ ова писмо, а подоцна, ако сакаш искини го како што го искина и моето срце.-

Пред 40-години мене ми се случи најубавиот ден во животот – докторката ме извести дека сум бремена. Мајките добро го знаат значењето на овие зборови, тоа е мешавна од среќа и радост проследена со немир и многу промени во организмот.

Потоа те носев 9 месеци во стомакот, станував со потешкотии, спиев со големи маки, едвај се хранев и дишев, но и покрај тоа ништо не ја намали љубовта кон тебе. Напротив, од ден на ден таа се зголемуваше сè повеќе. Со нетрпение очекував да те видам.

Те носев, со потешкотии, со болки, но се радував на секое твое движење. Се радував како што повеќе растеше и покрај тоа што мене ми беше многу потешко. Тоа беа долги маки, но подоцна дојде и онаа ноќ кога око не затворив.

Имав толку големи болки што ниту еден збор не може да ги објасни. Неколку пати се соочив со смртта, а потоа се појави ти. Твојот плач се мешаше со мојата радост. Ги отстрани сите болки и рани.

Сине мој, годините минуваа, а јас те држев во раце.

Те држев во прегратка, те хранев со моето млеко, останував без сон само за ти да спиеш, уморно те држев по цел ден само за да бидеш среќен и да ја гледам твојата насмевка.

Нестрпливо чекав еден ден да побараш нешто а јас да ти го подарам со целото срце. Тоа беше врвно задоволство за мене!

Како што растеше постојано имаше нови желби, кои јас со задоволство и голема радост ти ги исполнував најдобро што умеев и можев.

Штом на тебе ги видов првите знаци на зрелост, знаев дека ќе треба да најдеш сродна душа за тебе, па на сите страни ја барав твојата совршена невеста.

Дојде и денот на свадбата, а мене срцето ми се искина, ми потекоа солзи радосници за твојот нов живот, но плачев и заради разделбата. Колку што се радував дека нема да останеш сам и ќе има кој да се грижи за тебе, толку ми беше тешко и што ќе ме напуштиш. Но, не мислев и дека целосно ќе ме заборавиш.

Минуваа тешки денови и гледам дека веќене си оној кој го познавам. Ме игнорираше и го заборави моето единствено барање и право да те гледам и да ти се радувам.

Деновите минуваат, а јас не те гледам, не го слушам твојот глас. Ја замрзна и заборави личноста која за тебе правеше сè!

Сега барам само малку. Имај ме на ум, стави ме барем на листата со месечни обврски.

Ослабев, ме измори тагата, а и болеста ме престигна. Со тешкотии станувам, со тешкотии се движам, а никој не ми помага. Запомни, ако некој некогаш ти пружи сè, не заборавај да вратиш барем дел од тоа.

Јас? Јас бев твој верен слуга, а ти заборави сè.Сепак, кога и да слушнам нешто ново за тебе се радувам затоа што ти си мојата среќа. Само се чудам, каков грев ти направив што не сакаш ниту да ме слушнеш? Дали некогаш сум ти го скратила тебе тоа право?

Го знам одговорот. Затоа покажи малку милост кон мене, дај ми го само она што го заслужувам.

Сакам само да те видам. Ништо повеќе од тоа. Срцето ми плаче, а солзите сами течат. Ти го продолжуваш животот без мене. Не ми останува ништо освен гласините кои на секој чекор допираат до мене.Image result for стара мајка

Сине мој! Зарем не дојде време твоето срце да се смилува за единствената старица која ја убива чекањето? Ги уништи сите нејзини чувства, го разлути нејзиното срце до таа мера што солзите почнуваат да се сушат на изнемоштеното лице.

Не се жалам и не се молам против тебе, не ја покажувам својата лутина. Доколку мојата тажна судбина те престигне, верувај дека ќе те облее студена, црна несреќа. Но не, никогаш не се молам за твојата тага или за твојата болка.

Верувај сине мој, косата започнува да ти станува седа, ќе поминат годините и ќе остареш, а наградата ќе биде толкава колку што си заслужил. Ќе му пишуваш на твојот син во солзи, исто како и јас сега.

О, сине мој! Моли се за твојата мајка, запри ѝ ги солзите, израдувај ја во сета оваа несреќа.

А потоа? Ако сакаш искини го нејзиното писмо.

Извор: Shilo Magazin

Continue Reading

Инфо +

„Ах бре лигави едни, се заканувате што народ жестоко реагира на понижувањата од Бугарите“

Published

on

„Ах бре лигави едни социјалдемократи. Целото владеење ви се сведе на закани, лажење и национални предавства. Се заканувате со парични и кривични казни за пописот. Се заканувате ако жестоко реагираме на понижувањата од Бугарите. Се заканувате на оние кои не мислат како вас на социјалните мрежи – напиша актерот Сашо Тасевски на својот Фејсбук ѕид.

Тасевски дополни:

„Оној створ што лажно се претставува дека е од Финска се заканува на средношколци преку директорите на школите каде учат. Браво полжави едни. Ќе заминете од влсст многу брзо, а тогаш…Ех шест месеци власт да имам. Само шест. Жими мама нема да ве разочарам“ – вели тој остро критикувајќи ја власта.

https://www.facebook.com/sasho.tasevski/posts/10158945579802180

Continue Reading

Приказни

Нè сакаат кога даваме пари, но ние сме сељаци: Гастарбајтер го запали Балканот со оваа исповед!

Published

on

Секој месец праќаме пари во Босна, затоа што повеќе од половина роднини се невработени. Тие нам не’ доживуваат како магионичари и јас таа слика не можам да им ја расипам, раскажува сараевчанец кој живее и работи во Германија

Еден гастарбајтер родум од Сараево, одлучи да открие како изгледа животот далеку од земјата во која е роден. Многумина мислат дека во дијаспората е многу полесно, дека иселениците мора да им помагаат на роднините во татковината и дека тоа не им претставува значителен трошок. Но, не е се’ како што изгледа. 

 БМВ-то го купив на старо и го чував во гаража до летото кога ја посетив татковината, затоа што во Германија одам на работа исклучиво со воз, а на пазар со велосипед. Купив нови фелни и навлаки за седиштата за да изгледа како нов – открива Аднан М. кој по потекло е од Зворник.

Раскажува дека жена му и децата купиле куп маички, здолништа и пантолони, но и уште некои ситници на распродажба, па по инсистирање на ќерка му ги препакувале во украсни кеси, а цените ги искинале за да не видат роднините колку се платени. 

 Ја зедовме целата годишна заштеда, жена ми малку отиде во минус на картичката, па дојдовме тука, да се одмориме и да се вратиме со празни џебови. Секој месец праќаме пари во Босна, затоа што повеќе од половина роднини се незапослени, а и тие малку што работат или што земаат пензија, кога ќе платат сметки ништо не им останува. Тие нам не’ доживуваат како магионичари и јас таа слика не можам да им ја расипам. Порано се обидував да им објаснам дека тешко заработтувам, но моиве ко глуви, ко да не сакаа да слушнат. Мислат дека во туѓина ми врнат пари од небо. Помалку сум уморен од се’, од тоа што се претворив во банкомат – искрен е Аднан.

Наведува и неколку други сонародници, кои истотака работат во странство и пред да се вратат во Босна се задолжуваат со мали кредити како би биле тоа што од нив се очекува да бидат – да ги подмират апетитите на својата блиска и далечна фамилија.

Дури има еден интересен податок, а тоа е дека босанската дијаспора годишно праќа околу 1,75 милијарди евра, што претставува 30% од БДП-то на Босна. 

– Се додека даваме пари не’ сакаат, а инаку сме сељаци. Ни се смеат зад грб. Некогаш стануваат и си одат, а некогаш го коментираат нашиот нагласок кога ќе уфрлиме странски збор – завршува тој.

Continue Reading

Приказни

Исповест на богата девојка: го оставив затоа што не сме иста класа, а потоа…

Published

on

Ќе бидам кратка, богата сум, згодна, се дружам со џет – сетот, имам 28 години. Така пораснав, се што и да посакав, го добивав. На мои 24 години ми се случи да се вљубам во момче од средна класа, возеше половен автомобил, убаво момче, најдобар студент на факултетот за медицинa.

Го обожував… се додека моите пријатели не почнаа да го исмејуваат. Да го викаат ЈУГО, затоа што возеше југо. Ми беше срам додека излегував со него, едноставно дозволив да ми влезат во главата. Му раскинав со објаснување дека не сме иста класа и дека мене ми треба некој богат затоа што моите пријатели не ме гледаат исто затоа што сум со него.

Ми кажа:„Затоа и сите оценки ми се десетки и давам се од себе за да еден ден на мојата жена и обезбедам се, но се залудно ако нема љубов“.

Таа вечер сфатив дека е залудно се што имама кога него го загубив. Се борев и го молев да се смириме но тој не сакаше. Сега има жена , работи во Чикаго како кардиохирург и ма едногодишно дете. А јас сум пропадната богаташка која живее од парите на родителите. Се уште го сакам…

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: