Connect with us

Приказни

Револтирачки статус на Надица: Дали треба пациентите во ходник да умиpаат?

Published

on

Господине Венко Филипче, сакам да ми објасните зошто на цел Клинички центар немате невролог дури ни за итни случаеви?? Дали треба пациентите во ходник да умираат??

Овие прашања ги поставува пациентка која минала низ голгота на скопските клиники.

Нејзиното сведоштво го пренесуваме во продолжение:

Имено, вчера со доста покачен притисок и крвавење од нос, со ненормални надчовечки главоболки бев веднаш примена на кардиологија, докторите трчаа како луди да ми помогнат, но и покрај аплицираната терапија главоболките стануваа уште посилни што ме доведоа до степен на вриштење од болка. Од кардиологија беше веднаш издаден упат за неврологија (од задната страна каде што не е ковид центар). Со вриштење и огромни болки тропав таму кога од соседната страна една сестра кажа дека не прегледуваат во 2-ра смена. Потоа добив упат за 8-ми септември, каде што исто така “пољубив врата”, па драг министере бев приморна да одам во Систина каде што ги направија сите потребни испитувања, и каде што морав да платам 31.750 денари.

Па господине министере, сакам да ми кажете зошто се скршени моите законски права на здравствена заштита, само затоа што „Не правеле прегледи “, и кој мене ќе ми ги покрие трошоците кои бев приморана да ги направам, а изнесуваат приближно 2 мои плати, и кој ќе им објасни на моите деца дека дека следните неколку месеци ќе бидат одвоени дури и од основните работи за живот поради сето тоа? – напиша таа.

Господине Венко Филипче, сакам да ми објасните зошто на цел Клинички центар немате невролог дури ни за итни случаеви?? Дали треба пациентите во ходник да умираат??

Овие прашања ги поставува пациентка која минала низ голгота на скопските клиники.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3548265451877604&id=100000825512432&post_id=100000825512432_3548265451877604

Continue Reading

Приказни

Американец во Скопје: Секоја прилика се користи за одење во кафеана и пиење ракија

Published

on

Интересна е Македонија. Воопшто не е таква како што ја замислував, каква што ми ја раскажуваа моите колеги, или како што пишува за неа по интернет. Македонија и Македонците треба да ги доживееше, а не да слушаш за нив.

Своето искуство го раскажува Американец, кој дојде во Македонија како турист.

Многу интересни луѓе. Се прашувам само како наоѓаат време за се. Како имаат време да себе, за своите најблиски, да одат на работа, да се дружат, да одат на годишен одмор, и да одат во кафeана да пијат ракија.

Уште откако стигнав се сместив, и моите колеги ме одведоа на едно место, каде што никогаш претходно не би помислил дека јас ќе се најдам таму. Во кафeана. Јадење, јадење, јадење… Ракија, ракија, ракија… Прекрасно беше, но едвај се сеќавам да ви раскажам какво беше моето прво искуство од тој ден.

Ме одведоа на многу интереси место. Запознав многу луѓе. Сите насмеани, се гледа во очите дека Македонците сакаат гости од страна.

Но, кафаните и ракијата ми оставија најголем впечаток. Секој ден музика, песна, пиење, дружење. Луѓето како да немаат други маки. Во кафeана сите се среќни и насмеани. Алкохол на сите страни. Се дружат и мажи и жени. Кај нас во кафeана се оди само на некоја посебна прилика, и тоа не во таква кафeана. Сите се смирени. Но, тука е поубаво. Сакам кога луѓето се среќни и кога знаат да се забавуваат.

За ракијата слушав од нив кога ми раскажуваа, но никако не сфатив за какво пиење станува збор, се додека не ја пробав.

Превкусни македонски јадења. Македонците не седнуваат на маса, ако немаат месо. Сфатив дека само месото се гледа тука како јадење. Јадења со пиперки… превкусно нешто. Домашен зелник и баница. Тавче гравче, слатко од јагоди, и цел ден ќе си набројувам колко е превкусно.

Убаво е во Македонија. Знаат луѓето како да живеат и да се опуштаат.

Continue Reading

Приказни

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Кога ти треба помош, побарај ја од Бог!

Published

on

Една многу сиромашна жена се јавила на некое христијанско радио да бара помош. Еден лош и злобен човек кој ја слушал радио програмата смислил нешто да направи во врска со тоа. Тој ја зема нејзината адреса, се јави на неговата секретарка и и нареди да и купи храна и да и ја однесе на жената со следниве инструкции: “кога жената ќе те праша кој ја испрати храната, кажи и дека е од ѓаволот.“

Кога таа пристигнала, жената била пресреќна и си ја внела храната дома.

Секретарката ја прашала: “зар не сакате да знаете кој ви ја испрати храната?
“Жената одговорила: “Не, не е важно, бидејќи кога Бог ќе нареди, дури и ѓаволот слуша.“

Секретарката се расплакала.
* Затоа, не грижете се *
Вие сте прекрасно Божјо дете и Бог ќе ви помогне. Можеби некои работи во животот ви изгледаат невозможни, но Бог ќе ги направи возможни и ќе ви даде решение за вашите проблеми.

Continue Reading

Инфо +

Ѕид на сообраќаен срам: Цената на паркингот во Скопје поскапена за 100%

Published

on

Граѓани на социјалните мрежи на групата на Фејсбук – Ѕид на сообраќајниот срам коментираат од вчера дека цената на паркингот во Скопје во катните гаражи е поскапена за 100%, по објавата на еден граѓанин откако му стигнало известување од ЈП Градски Паркинг – Скопје.

Сега цената за да паркира еден граѓанин со повластена дозвола за паркирање во категорија вработен во правен субјект, во катните гаражи „Беко“ и „26-ти јули“, изнесува фантастични 2,000 денари кои треба да ги плати како месечна претплата за да ја користи услугата за паркирање.

Граѓаните и жителите на главниот град со коментари на овој пост упатуваат повици да не се паркира во катните гаражи на градот, за да му останат празни на Јавното претпријатие Градски паркинг. Тие велат даваат пари за изградба на катните гаражи, како и за паркинг, а живеат во еден од најзагадените градови во свет, како и тоа дека паркингот од потреба стана луксуз за скопјани.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: