Connect with us

Хуманост

Ова е реалноста: Јадат на земја, спијат само со кебе на минус, сами против сите

Published

on

Оваа видео точно ја опишува нашата “Европска земја” која е далелу од тие епитети. Семејството живее ” во беда” е мал збор за овие услови во кој живеат овие :

Повеќе информации ќе објавиме деновиве за помош на ова семејство

Continue Reading

Хуманост

Kрводарителска акција во чест на роденденот на Тоше

Published

on

Утре во холот на АРМ, Црвениот крст на град Скопје во соработка со ИТМ, ја организираат традиционалната крводарителска акција во спомен на роденденот на големиот хуманист и крводарител Тоше Проески.

И оваа година, по седумнаесети пат, Црвен крст на град Скопје и Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Центар во соработка со ИТМ ќе ја организираат традиционалната крводарителската акција во спомен на роденденот на големиот хуманист и крводарител, Тоше Проески, кој за жал прерано го загубивме.


Крводарителската акција ќе се реализира на 25.01.2021 година (понеделник) во холот на Дом на АРМ во периодот од 09:00-17:00 часот.


❤️Оваа крводарителска акција стана веќе препознатлива во нашиот град и е посетена од голем број граѓани, а пред сѐ помладата популација која во ликот на Тоше Проески препознава пример на хуманост. До сега, на овие акции реализирани се 4 829 единици крв.
👉При спроведување на акцијата, Црвен крст и Институтот за трансфузиона медицина ќе се погрижат сите дарители и лица ангажирани за реализација на акцијата, да ги почитуваат сите пропишани мерки и протоколи за заштита и самозаштита од Ковид-19.

https://www.facebook.com/events/1287774271589408

Continue Reading

Хуманост

Да помогнеме да се направи куќата на Вероника од Велес

Published

on

На семејството од Велес на кое им изгоре домот, потребни им се материјали за нов дом. Во објава на група на Фејсбук, граѓанка пишува дека се потребни плочки, цемент, цигли, керамиди и греди за нов дом на бебенцето кое беше првородено во Велес оваа година.

Дека навистина во лоша состојба е домот во кој живееше семејството говорат фотографиите, па сите добри луѓе кој можат да помогнат, нека го сторат тоа за Вероника да добие нов дом.

Continue Reading

Забава

Васко на ладново спасил две кучиња во замрзнатата вода во Градски парк

Published

on

Пред малку бев сведок на една прекрасна хумана случка која што се случи во Градски парк во Скопје.

Имено, како што можете да видите на видеото, млад дечко спасува две кучиња кои се заглавија во замрзнатата водс. Иако кучињата не беа во негова сопственост дечкото без размислување со ризик скокна во водата и ни докажа на сите дека во ова време невреме сепак постојат хумани луѓе кои што ни ја враќаат надежта и вербата во човештвото.

ВАСКО е името на херојот на денот – напиша граѓанка на Фејбук.

Таа вели дека на видеото е прикажано спасувањето на едното куче, додека другото е на средината од езерото.

Браво за Васко, херојот на денот и Сара која ја направи објавата за благодарност. Има хумани луѓе кои се грижат за животните додека градските власти многу малку прават за истото.

https://www.facebook.com/sara.misik/videos/3769790383086730/?t=0

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: