Connect with us

Хуманост

Струмичани се солидаризираат: Фирми и поединци со поддршка и помош за „Глобал“

Published

on

Големиот пожар кој синоќа го зафати трговскиот центар „Глобал“ во Струмица предизвика огромна штета, материјална, економска, на деловни субјекти, на луѓето кои обезбедуваат егзистенција.

Премиерот Зоран Заев повика на солидарност и сплотеност на струмичани, бизнис заедницата, општината и Владата.Фирми и поединци со поддршка и помош за „Глобал“
Големиот пожар кој синоќа го зафати трговскиот центар „Глобал“ во Струмица предизвика огромна штета, материјална, економска, на деловни субјекти, на луѓето кои обезбедуваат егзистенција.

Премиерот Зоран Заев повика на солидарност и сплотеност на струмичани, бизнис заедницата, општината и Владата.Градоначалникот на Општина Струмица, Коста Јаневски веќе најави помош во рамките на можностите, а на социјалната мрежа Фејсбук можат да се прочитаат објави на поединци и фирми кои ја нудат својата помош.

Нема среќа изградена на туѓа несреќа!Се ставам на располагање на секој на кој ќе му биде потребна помош. Заедно можеме повеќе!Тел за контакт:076/483-146, пишува Софија Ристова Патрикова на Фејсбук.„Почитувани, сограѓани и стопанственици на опожарените објекти од ТЦ Глобал во Струмица, Адвокатска Канцеларија Михаиловиќ како општествено одговорен субјект изразува огромно жалење за реалната претрпена штета од пожарот што избувна доцна ноќта на 02.01.2021г.Имајќи ја предвид дејноста која ја врши канцеларијата и свесно секогаш штитејќи ги правата на граѓаните што воедно е и солидарност во голема општествена смисла, јавно поттикнувам заедно да помогнеме и побрзо да ја надокнадиме материјалната штета што ја претрпевте во ноќта зад Нас.2020 година беше година за заборав и година кога покажа и ни докажа дека солидарноста треба да биде пред се и над се.Затоа во зборовите на Нил Армстронг “мал чекор за мене, голем за човештвото” Адвокатската Канцеларија Михаиловиќ ќе донира 10.000,00 денари во првиот солидарен фонд кој ќе биде отворен се надевам овие денови кои се пред нас.Ние луѓето и правните субјекти сме тие кои со нашата култура и одговорност го движиме и го трасираме патот за нас и за идните генерации.Затоа поттикот кој го даваме да биде гласот на народот.Од локално до глобално.Да не заборавиме дека нашата мисија е да си помагаме кога е најпотребно. Со почит Адвокатска канцеларија Михаиловиќ“, пишуваат оттаму.

Continue Reading

Хуманост

„Ако треба ќе го продадеме нашиот стан за да го спасиме синот Борче“ – Сторија за надежта и безграничната родителска љубов

Published

on

 АКО ТРЕБА ЌЕ ГО ПРОДАДЕМЕ СТАНОТ САМО ДА ГО СПАСИМЕ СИНОТ БОРЧЕ

Силен стисок на рака,посилен од секој изречен збор. Очи полни солзи, поглед кој искажува неизмерна благодарност- Божиќните ѕвона ја пробудија изгубената надеж, на охридското семејство Лазарески. Тие се молам за здравјето на нивниот 11 годишен син Борче кој има вродена срцева аномалија.

 Боли мајчиниот лелек за момчето чии чекори се се’ потешки,не може со леснотија и безгрижно да претрча преку куќниот праг, бидејќи како што расте,симптомите на срцевото заболување се се ‘ посериозни. Тешко е да се биде мајка на чедо кое не знае што ќе му донесе утрешнината-вели 41 годишната Сања која е телесен инвалид, исто како и нејзиниот сопруг Перо кој работи како таксист, а она што ќе ги спечали е единствениот прилив на сретства во касата на ова скромно семејство.

  • 200 денари на ден.Колку Ви стигаат тие пари? Само за децава.И тоа само за основни намирници? Само за леб.Ништо,ништо не земаме од државата.Имате поднесено за социјална помош? Порано,ама не одбија-вели Сања Лазареска.

Едвај врзуваме крај со крај, вели Перо и извади од џебот 140 денари,еве вели колку пари денес донесов дома.Месечно заработувам околу 6.000 денари,раскажува,а тоа не стигнува за да се подмират давачките и да се прехранат 5-те гладните усти,оти покрај Борче, тие имаат уште две деца-14 годишна ќерка и 18 годишен син.

На 23-ти овој месец Борче го чека уште една контрола, доколку е потребно да се направи операција, без размислување ќе го продадеме станот во кој живееме и ќе останеме без покрив над глава-вели Перо, чии зборови како камења паѓаат од душа.

  • Имало моменти, се случувало кога треба да одиме на контрола или во болница да го носиме, да немаме дома да јадеме леб.Ама јас ако треба место 10 часа, 15 ќе работам, ама другите деца да не го почувствуваат тоа.Тие се премногу скромни, особено ова дете што е со здравствен проблем,немам збор за него тој и на чоколадо од 20,30 денари е преблагодарен-вели Перо Лазарески.

Свиен за мајчините раце,Борче не испрати со широка насмевка и топли детски очи.Ведрите насмеани лица на 3 –те деца и даваат поттик Сања да ја подготви скромната божиќна трпеза.

 Лазарески не испратија со зборовите : “ Ви Благодараме, Бог само убавини да ви даде “.

Охриѓани покажаа дека имаат благородна душа,да му помогнеме на Борче да ја извојува животната битка и со смеа и радост,миговите да ги поминува опкружен со врсниците,оти парите не го чинат човека богат- туку племенитото срце.

Трансакциона сметка:500600020008381

Росица Голабоска

Повеќе на: https://alfa.mk/alfa-storija-za-nadezhta-i-bezgranichnata-roditelska-lubov/

Continue Reading

Хуманост

Др.Трпеноски нуди помош за детенцето кое просеше во Охрид за очен проблем

Published

on

Вчера на социјалните мрежи беше објавена фотографија направена во центарот на Охрид, на која се гледа девојче кое собира пари за лекување на очите.

„Потребна ми е помош поради контролно очно лечење и преглед во Промедика во Скопје. За ова испитување потребни се 2.500 денари за да можам да ги земам документите со резултати од докторот“, пишува на пораката.

„Граѓани во Охрид денес ќе се обидат да го најдат девојчето доколку е повторно во центарот на градот, ќе побараат контакт од родители/старатели, по можност и сметка за донација, контакт телефон и слично. Штом ги има тие информации, ќе бидат споделени“, стои во опис на фотографијата.

Денеска очната клиника „Промедика Офталмологија“ и Др. Наум Трпеноски испраќаат АПЕЛ до сите граѓани коишто имаат било каков контакт од момчето на фотографијата, да ги контактираат на телефонскиот број:02/3122120071301301.
Целиот потребен трошок ќе биде покриен од страна на клиниката, така што никакви средства не се потребни, стои во нивната објава на Фејбук.

Continue Reading

Хуманост

Ова е реалноста: Јадат на земја, спијат само со кебе на минус, сами против сите

Published

on

Оваа видео точно ја опишува нашата “Европска земја” која е далелу од тие епитети. Семејството живее ” во беда” е мал збор за овие услови во кој живеат овие :

Повеќе информации ќе објавиме деновиве за помош на ова семејство

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: