Connect with us

Истражување

Дете од Кина пронајде јајце од диносаурус 66 милиони години старо

Published

on

10-годишно момче во Кина, играјќи покрај езеро, случајно откопа фосилизирано јајце што доведе до откривање на многу ретко гнездо на диносаурус старо 66 милиони години.

Откритието е направено во градот Хејуан, во провинцијата Гуангдонг. Град во Кина кој стана светски познат по бројот на пронајдени фосилизирани остатоци од диносауруси, особено на фосилизирани јајца.

Експертите веднаш потврдиле дека чудниот камен е фосилизирано јајце. Во следните денови, тие започнале да ја ископуваат локацијата каде што 10 годишното дете ги пронашо фосилите. За време на копањето, тие нашле уште десет јајца кои биле идентични со оние откриени од ученикот. Тие утврдиле дека Жанг пронашол гнездо на диносаурус затоа што сите биле откриени во мала област. Фосилите се со дијаметар приближно 3,5 инчи (9,1 см).

Повеќе на:

https://kanal5.com.mk/dete-od-kina-igrajkji-pronajde-jajce-od-dinosaurus-staro-66-milioni-godini/a455299https://kanal5.com.mk/dete-od-kina-igrajkji-pronajde-jajce-od-dinosaurus-staro-66-milioni-godini/a455299

Continue Reading

Истражување

На секој час по 50 луѓе завршуваат во болница поради невремето во Шпанија

Published

on

Макфакс

На секој час 50 лица завршуваат во болница во Мадрид поради скршеница или нагмечување, регистрирала градската здравствена служба.




Мадрид беше погоден од снежна бура во Филомена, што ги опколи градските улици и ја парализираше Шпанија, која не е навикната на толку многу врнежи од снег. Во последните 36 часа 2.000 жители се примени во службите за итни случаи во болниците во Мадрид, изјави градскиот службеник за здравство, Енрике Руиз Ескудеро за радио станицата „Онда Церо“.

Околу 40 проценти од сите случаи примени во итната служба, се жртви како последица предизвикана од минувањето на снежната бура Филомена. Снегот што паѓаше 33 часа нон стоп во Мадрид минатата недела, во петокот и саботата, се претвори во мраз откако времето се смири, а чистењето на градските улици се одвива бавно поради недоволниот број машини и лопати

Continue Reading

Истражување

Цел кинески град оди во карантин, вирусот пак се појави во Вухан

Published

on

Кинеските власти воведоа нови ограничувања за борба против Ковид-19 во областите околу Пекинг и воведоа затворање за 4,9 милиони жители, бидејќи новите случаи на инфекција ги зголемуваат стравувањата од втор бран во земјата.

Бројот на нови случаи во Кина речиси е преполовен од претходниот ден, но локалните власти спроведуваат строги контролни мерки секогаш кога ќе се појават нови случаи за да се спречи економска парализа како пред една година.

Повеќе на инфо.мк

Continue Reading

Истражување

Триесет години Агнеза Етемова од Шуто Оризари нема излезено од дома

Published

on

Триесет години Агнеза Етемова од Шуто Оризари нема излезено од дома. И додека за нас три дена изолација заради полициски час беа незамисливо тешки, Агнеза е во самоизолација, во буквална смисла на зборот од далечната 92 година.

Се почнало во младоста кога за време на студирањето на правниот факултет морала да замине на втор уролошки оперативен зафат од кој по анестезијата се буди во шок соба и незнаејки каде се наоѓа и добива напади на паника. Од тогаш тие напади на паника је врзуваат за живот во четири ѕида во својот скромен дом во населбата Шуто Оризари. Безуспешни биле напорите на родителите кои со години ја убедувале да појдат на лекар и да побараат стручна помош бидејќи таа имала страв да го пројде и куќниот праг. Проблемите дополнително се усложниле последнава година откако по смртта на мајка и починува и татко и Агнеза сега живее сосема сама . Останата е без било какви финансиски примања кои законски и следуваат во вид на семејна пензија или социјална помош но таа во неколкуте обиди да појде и до најбилската продавница од страв паѓала на земја и се повредувала.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: