Connect with us

Хуманост

„Ако треба ќе го продадеме нашиот стан за да го спасиме синот Борче“ – Сторија за надежта и безграничната родителска љубов

Published

on

 АКО ТРЕБА ЌЕ ГО ПРОДАДЕМЕ СТАНОТ САМО ДА ГО СПАСИМЕ СИНОТ БОРЧЕ

Силен стисок на рака,посилен од секој изречен збор. Очи полни солзи, поглед кој искажува неизмерна благодарност- Божиќните ѕвона ја пробудија изгубената надеж, на охридското семејство Лазарески. Тие се молам за здравјето на нивниот 11 годишен син Борче кој има вродена срцева аномалија.

 Боли мајчиниот лелек за момчето чии чекори се се’ потешки,не може со леснотија и безгрижно да претрча преку куќниот праг, бидејќи како што расте,симптомите на срцевото заболување се се ‘ посериозни. Тешко е да се биде мајка на чедо кое не знае што ќе му донесе утрешнината-вели 41 годишната Сања која е телесен инвалид, исто како и нејзиниот сопруг Перо кој работи како таксист, а она што ќе ги спечали е единствениот прилив на сретства во касата на ова скромно семејство.

  • 200 денари на ден.Колку Ви стигаат тие пари? Само за децава.И тоа само за основни намирници? Само за леб.Ништо,ништо не земаме од државата.Имате поднесено за социјална помош? Порано,ама не одбија-вели Сања Лазареска.

Едвај врзуваме крај со крај, вели Перо и извади од џебот 140 денари,еве вели колку пари денес донесов дома.Месечно заработувам околу 6.000 денари,раскажува,а тоа не стигнува за да се подмират давачките и да се прехранат 5-те гладните усти,оти покрај Борче, тие имаат уште две деца-14 годишна ќерка и 18 годишен син.

На 23-ти овој месец Борче го чека уште една контрола, доколку е потребно да се направи операција, без размислување ќе го продадеме станот во кој живееме и ќе останеме без покрив над глава-вели Перо, чии зборови како камења паѓаат од душа.

  • Имало моменти, се случувало кога треба да одиме на контрола или во болница да го носиме, да немаме дома да јадеме леб.Ама јас ако треба место 10 часа, 15 ќе работам, ама другите деца да не го почувствуваат тоа.Тие се премногу скромни, особено ова дете што е со здравствен проблем,немам збор за него тој и на чоколадо од 20,30 денари е преблагодарен-вели Перо Лазарески.

Свиен за мајчините раце,Борче не испрати со широка насмевка и топли детски очи.Ведрите насмеани лица на 3 –те деца и даваат поттик Сања да ја подготви скромната божиќна трпеза.

 Лазарески не испратија со зборовите : “ Ви Благодараме, Бог само убавини да ви даде “.

Охриѓани покажаа дека имаат благородна душа,да му помогнеме на Борче да ја извојува животната битка и со смеа и радост,миговите да ги поминува опкружен со врсниците,оти парите не го чинат човека богат- туку племенитото срце.

Трансакциона сметка:500600020008381

Росица Голабоска

Повеќе на: https://alfa.mk/alfa-storija-za-nadezhta-i-bezgranichnata-roditelska-lubov/

Continue Reading

Хуманост

Турунџиева во хумана акција, му помогна на братот на Атиџе, кој по операцијата прогледа

Published

on

Секоја чест за водителката Сузана Турунџиева, која долго време и помага на семејството на Атиџе Муратова. Таа денеска во уште една хумана акција му помогна на братот на Атиџе, Феим кој по операцијата на видот прогледа, откако видод му беше сосема онеспособен долго време.

Те гледам Атиџе, ее сега те гледам! – беа зборовите на Феим – братот на Атиџе после операцијата која денеска му ја направи др.Наум Трпеноски, при која повторно му го вклучи светлото и му го врати видот кој целосно му беше онеспособен…
Огромна благодарност до др.Трпеноски и целиот тим на Промедика Офталмологија затоа што им го враќате видот и можноста на луѓето да живеат нормално и спокојно“ – напиша Турунџиева на својот Инстаграм профил.

Таа објави слика со Атиџе и нејзниот брат, по обавената операција од страна на д-р. Наум Трпеноски, очен хигург, кој очигледно бил дел од оваа хумана акција.

Браво за хуманоста на Турунџиева и доктор Наум, кои донесоа нова радост во семејството на Атиџе Муратова, хероината од Медена земја, добро е да се знае дека сепак некој не ја заборави Атиџе.

Continue Reading

Хуманост

Kрводарителска акција во чест на роденденот на Тоше

Published

on

Утре во холот на АРМ, Црвениот крст на град Скопје во соработка со ИТМ, ја организираат традиционалната крводарителска акција во спомен на роденденот на големиот хуманист и крводарител Тоше Проески.

И оваа година, по седумнаесети пат, Црвен крст на град Скопје и Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Центар во соработка со ИТМ ќе ја организираат традиционалната крводарителската акција во спомен на роденденот на големиот хуманист и крводарител, Тоше Проески, кој за жал прерано го загубивме.


Крводарителската акција ќе се реализира на 25.01.2021 година (понеделник) во холот на Дом на АРМ во периодот од 09:00-17:00 часот.


❤️Оваа крводарителска акција стана веќе препознатлива во нашиот град и е посетена од голем број граѓани, а пред сѐ помладата популација која во ликот на Тоше Проески препознава пример на хуманост. До сега, на овие акции реализирани се 4 829 единици крв.
👉При спроведување на акцијата, Црвен крст и Институтот за трансфузиона медицина ќе се погрижат сите дарители и лица ангажирани за реализација на акцијата, да ги почитуваат сите пропишани мерки и протоколи за заштита и самозаштита од Ковид-19.

https://www.facebook.com/events/1287774271589408

Continue Reading

Хуманост

Да помогнеме да се направи куќата на Вероника од Велес

Published

on

На семејството од Велес на кое им изгоре домот, потребни им се материјали за нов дом. Во објава на група на Фејсбук, граѓанка пишува дека се потребни плочки, цемент, цигли, керамиди и греди за нов дом на бебенцето кое беше првородено во Велес оваа година.

Дека навистина во лоша состојба е домот во кој живееше семејството говорат фотографиите, па сите добри луѓе кој можат да помогнат, нека го сторат тоа за Вероника да добие нов дом.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: